به روز شده در: ۰۳ آبان ۱۳۹۹ - ۲۳:۴۴
چهل سالگی سرو/ معرفی کتاب؛
کتاب «نور علم و شکوه عمل» که مرتبط با زندگی‌نامه و سیره مرحوم آیت‌الله سیّد «جواد مدرّسی» است، به همت «محمدعلی رخ» و سیّد «محمدرضا صدرالساداتی» و با مشارکت سازمان حفظ و نشر آثار مشارکت روحانیون در دفاع مقدس یزد به چاپ رسیده است.
کد خبر: ۴۱۸۱۵۷
تاریخ انتشار: ۰۲ مهر ۱۳۹۹ - ۲۱:۳۴ - 23September 2020

به گزارش خبرنگار دفاع‌پرس از یزد، کتاب «نور علم و شکوه عمل» که مرتبط با زندگی‌نامه و سیره مرحوم آیت‌الله سیّد «جواد مدرّسی» است، به همت «محمدعلی رخ» تدوین و سیّد «محمدرضا صدرالساداتی»، مسئولیت تصحیح، تکمیل و ویرایش آن را عهده‌دار شده است.

این کتاب که با مشارکت سازمان حفظ و نشر آثار مشارکت روحانیون در دفاع مقدس یزد به چاپ رسیده است شامل 11 فصل و یک فصل ضمیمه است که در 603 صفحه، در قطع وزیری و با جلد گالینگور منتشر شده است.

از 11فصل کتاب، 8 فصل آن مربوط به زندگی آن مرحوم، از بدو تولد تا زمان رحلت، خصایص و ویژگی‌ها، فعالیت‌های علمی و اجتماعی و تلاش‌های مجاهدانه آن شخصیت انقلابی، در دوران انقلاب و دفاع مقدس است و یک فصل آن نمونه خطبه‌های ایراد شده توسط ایشان است (6 خطبه به عنوان شاگرد مکتب امام صادق علیه‌السلام در کتاب آمده است) و دو فصل آن نیز آلبوم عکس و گنجینه اسناد است.

در فصل ضمیمه نیز جایگاه علم و عالم از منظر اسلام بیان شده و به عنوان نمونه، تعداد 7 آیه از قرآن کریم و 64 روایت از معصومین علیهم السلام در 36 عنوان، با ترجمه و ذکر منابع نقل شده است.

نقش بی‌بدیل حضرت آیت‌الله مدرسی در دفاع مقدس از شاخصه‌های منحصر به فرد آن عالم گرانقدر است؛ به طوری‌که کمتر روحانی اینچنین دغدغه داشته است. حضور مکرر در جبهه‌ها، پشتیبانی دائمی مادی و معنوی از رزمندگان و ایثارگران، اعزام فرزندان به جبهه‌ها، تهییج مردم برای حضور در جبهه (تقریباً در تمام سخنرانی‌ها و خطبه‌ها به این امر خطیر اشاره داشتند)، بدرقه و استقبال از رزمندگان و راه اندازی کاروان در این رابطه از جمله فعالیت‌های ایشان بوده است که در این کتاب، به بخشی از آن تلاش‌‌ها اشاره شده است.

محتوای کتاب، از حدود 67 ساعت مصاحبه حضوری و چند مورد مصاحبه کتبی اخذ شده از علما، بزرگان حوزه، مسئولین کشوری و لشکری، مرتبطین آن مرحوم و اقشار مختلف مردم تأمین شده (در مجموع از  49 نفر مصاحبه گرفته شده) که در میان آنها اعاظم بزرگواری همچون آیت‌الله العظمی سبحانی، آیت‌الله مصباح یزدی، مرحوم آیت‌الله میرمحمدی هستند. 

همچنین از اسناد موجود در اداره کل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان یزد، کتب و ویژه نامه‌هایی که در ارتباط با آن مرحوم منتشر شده و نیز مقدمه کتب ایشان استفاده شده است. علاوه بر موارد ذکر شده، منابعی که مورد استفاده قرار گرفته، شامل 97 عنوان کتاب در 165 جلد و بعضی از نرم‌افزارها و پایگاه‌های اینترنتی بوده است.  

از دیگر ویژگی‌های این کتاب، نمایه یا فهرست اعلام آن است که به شش موضوع (نام اشخاص، اقشار، طوایف و خاندان‌ها؛ نام ادیان، مذاهب و مرام‌ها؛ نام نهادها، مؤسسات، دول و عناوین مسئولیتی آن‌ها؛ نام اماکن، شهرها، کشورها؛ نام کتب، نشریات و ویژه نامه‌ها؛ نام عملیات‌ها، وقایع، مراسم و مناسبت‌ها) تفکیک شده است.

کتاب مستطاب نور علم و شکوه عمل کتابیست که در فن سیره نویسی از هر جهت جامع و کامل است.

یکی از مزایا و ممیزات  کتاب مورد نظر، اینست که تنها به نقل حدیث اکتفا نکرده، بلکه در کنار هر حدیث، نحوه دلالت احادیث و حتی نکات سندی و رجالی  را ذکر کرده است. کتاب نور علم و شکوه عمل خواننده را به طور دقیق با منابع و اسناد روایات به شکل همه فهمی آشنا می‌کند و این مشخصه بسیار مهمی است و همچنین در مرتبه بعد، خواننده کتاب در کنار سیره مرحوم آیت الله سید جواد مدرسی (قدس‌الله سره) با نکات مهمی از سیره علمای دیگر (رضوان الله علیهم) آشنایی پیدا می‌کند.

این کتاب یک دوره کیفیت تهذیب نفس و راه و روش سیر عرفانی، مطابق با ذوق اهل البیت (علیهم السلام) را به طرز بسیار روان ارائه می‌دهد که برای عموم طبقات بسیار مفید است.  همچنین در کتاب، سیره آیت الله فقید (اعلی الله مقامه) را بسیار با سلیقه، در بستر تاریخ انقلاب شرح داده که این نکته برای رساندن بعد اجتماعی و دلسوزی آن فقیه عالیقدر بسیار مهم و رسا است.

انتهای پیام/

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار