به روز شده در: ۰۱ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۰:۰۵
ربیعی در نشست خبری:
سخنگوی دولت گفت: تعطیلی گسترده در شهر‌های قرمز، فاصله گذاری فیزیکی، تست‌های گسترده، افزایش پوشش بیمه‌ای کرونا، غربالگری، قرنطینه مبتلایان، ردیابی الکترونیکی و از همه مهمتر نهادینه سازی اجتماعی رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی از عناصر استراتژی دولت است.
کد خبر: ۴۲۶۹۰۰
تاریخ انتشار: ۲۷ آبان ۱۳۹۹ - ۱۳:۲۶ - 17November 2020

ریشه اکثر گرانی‌ها تحریم‌هاست/ به برخی حقوقی‌های بورس اخطار دادیمبه گزارش گروه اخبار داخلی دفاع‌پرس، علی ربیعی سخنگوی دولت ظهر امروز (سه‌شنبه) در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار داشت: بازهم مهمترین و اصلی‌ترین مسئله ما در هفته گذشته کرونا بود. کرونا در دنیا خشن‌تر و بی‌رحمانه‌تر شده و تلاش‌های جهانی برای مقابله با کرونا، هر روز تجارب جدیدتری را چه در زمینه درمان و چه در زمینه رعایت پروتکل‌های بهداشتی پدید آورده است.

ربیعی افزود: در زمینه مقابله دارویی با کرونا، جهان در حال پیشرفت است، ولی هنوز نمی‌توانیم زمان دقیقی را برای درمان موثر نهایی یا درمان منجر به میرایی کرونا مشخص کنیم. با پیگیری‌هایی که شاید از اسفند در کشور شروع شد، مراکز علمی و دانشگاهی در خصوص دارو‌های کرونا تلاش‌های شایسته‌ای انجام دادند و امروز جزو تولید کنندگان دارو‌هایی هستیم که در دنیا تجویز می‌شود و تاثیراتی را هم دارد.

وی تاکید کرد: امروز همین دارو‌هایی که تجویز می‌شود و در سطح جهان اثربخشی هم داشته است، تولید می‌کنیم. بعد از تولید دستگاه سی تی اسکن، تولید کیت‌های آزمایش پادتن، دستگاه ونتیلاتور، دارو‌های مطرح در درمان کرونا، بنابر گزارش مطرح شده در دولت تولید کیت‌های تست فوری کرونا از این هفته به طور انبوه در داخل کشور تولید و وارد فرآیند تشخیص و درمان خواهد شد.

سخنگوی دولت افزود: با توجه به شرایط پیش آمده در کشور که متاسفانه به خاطر عدم همراهی تعدادی از افراد جامعه بوجود آمده است، کشور با وضعیتی مواجه شده که باید تصمیمات متناسب با آن اتخاذ کرد.

نهادینه‌سازی اجتماعی رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی استراتژی دولت است

ربیعی تاکید کرد: تعطیلی گسترده در شهر‌های قرمز، فاصله گذاری فیزیکی، تست‌های گسترده، افزایش پوشش بیمه‌ای کرونا، غربالگری، قرنطینه مبتلایان، ردیابی الکترونیکی و از همه مهمتر نهادینه سازی اجتماعی رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی از عناصر استراتژی دولت است.

وی تاکید کرد: پیش از این نیز گفته بودیم در دوگانه معیشت و سلامت، تصمیم‌گیری دشواری است. با این وصف، ولی در نهایت، ملاک تصمیم گیری نهایی، برنامه سلامت افراد جامعه خواهد بود.

سخنگوی دولت گفت: در یک ماه گذشته طرح‌های زیادی در وزارت بهداشت مطرح و مورد بررسی قرار گرفت. نهایتا وزارت بهداشت هفته گذشته طرح نهایی خود را به قرارگاه و ستاد ارائه کرد و شنبه گذشته پس از تهمیدات اجتماعی و انتظامی آن، مورد تصویب ستاد قرار گرفت.

ربیعی تصریح کرد: لازم است اعلام کنم هیچ تاخیری درباره تصمیم گیری در مورد پیشنهاد‌هایی که از مجاری کارشناسی رسمی و کمیته سلامت ستاد آمده باشد، صورت نمی‌گیرد.

وی افزود: تصمیم اخیر وزارت بهداشت که مبتنی بر تعطیلی گسترده و فراگیر ارائه شده، یک سیاست پویا برای همه کشور است و چارجوبی برای تصمیمات آینده و دادن اختیار به استان‌ها نیز است. بر مبنای آن، در هر شهری که به تشخیص ستاد ملی استانی دچار شاخص‌های ابتلا و مرگ و میر شده باشد، تعطیلی براساس مناطق زرد، نارنجی و قرمز بطور گسترده اِعمال خواهد شد.

سخنگوی دولت گفت: چنانچه پس از دو هفته نیز وضعیت تداوم داشته باشد، بنابر نظریه وزارت بهداشت محدودیت مجددا تمدید خواهد شد. نظر رئیس جمهور اجرای طرح تعطیلی گسترده از روز سه شنبه یعنی امروز بود، اما اعضای جلسه شامل نیروی انتظامی و نیرو‌های مسلح، صدا و سیما، وزارت کشور و سایر دستگاه‌های عضو ستاد معتقد بودند اجرایی کردن این مصوبه به یک هفته زمان نیاز دارد.

ربیعی با بیان اینکه آقای رئیس جمهور نیز نظر اعضا را برای تاخیر در اجرای طرح پذیرفتف گفت: لذا طرح تعطیلی گسترده از روز شنبه آینده اجرایی می‌شود.

وی ادامه داد: تا کنون هیچ نظر کارشناسی که در ستاد مورد جمع بندی قرار گرفته باشد، مورد مخالفت قرار نگرفته است. دولت هیچ اهمالی در خصوص جان مردم نخواهد داشت. ما همه در قبال جان دیگران مسئولیم و باید به این امر اهتمام جدی داشته باشیم.

سخنگوی دولت گفت: در جلسه روز یکشنبه هیات دولت نیز آقای نمکی وزیر بهداشت با اشاره به این موضوع از رئیس جمهور تشکر کرد. آقای نمکی همچنین اظهار داشت که هرگز بستن کل کشور را پیشنهاد نکرده بودند و اعتقادی هم به آن ندارند و هیچ جای دنیا هم این کار را نکرده اند.

ربیعی با اشاره به مصوبات دولت گفت: دو جلسه اخیر هیات دولت مصوباتی در راستای مقابله با کرونا اتخاذ کرد. دولت مصوب کرد که انجام تست تشخیص کرونا با تکیه بر تولید کیت‌های داخلی به ۱۰۰هزار عدد در روز افزایش یابد و در مراکز دولتی رایگان هم صورت بگیرد. بیماران کرونایی که بستری می‌شوند در صورت نداشتن دفترچه بیمه سلامت به صورت تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرند.

وی افزود: در حقیقت بیمه روی تخت صورت می‌گیرد و صرفا ۱۰ درصد هزینه به عنوان فرانشیز دریافت می‌کنند و آن هم در صورت مراجعه به مددکاری و احزار عدم توانایی دریافت نخواهد شد. دارو‌های مطرح و حتی دارو‌های گران قیمتی مثل «فاوی پی راویر - رم دی سیور» نیز تحت پوشش بیمه قرار گرفتند.

سخنگوی دولت گفت: مراکز سرپایی برای کرونایی دو برابر شد و به ۵ هزار برابر رسید. کلیه خدمات از آزمایش تست کرونا و دارو‌های آن در این مراکز رایگان خواهد بود. برای رفاه حال هموطنان برای مراجعه کنندگان غیرکرونایی مراکز دیگری تمهید شد. مانند واکسن کودکان و زنان باردار.

ربیعی خاطرنشان کرد: در آخرین جلسه ستاد ملی کرونا براساس مصوبه ستاد نزدیک به ۱۵۰ شهر و کلان شهر در حالت قرمز قرار دارند که تعطیلی‌های گسترده در آن شهر‌ها ایجاد خواهد شد. این بدین معنا است که تعدادی بیکار و تعدادی با مشکلات و فشار اقتصادی و معیشتی روبرو خواهند شد. این موضوع از طرف رئیس‌جمهور امروز در ستاد اقتصادی دولت مطرح و مورد بحث قرار گرفت.

تا پایان هفته وزارت رفاه جامعه هدف را مشخص خواهد کرد

ربیعی تاکید کرد: تا پایان هفته وزارت رفاه جامعه هدف را مشخص خواهد کرد و میزان اعتبار نیز از طرف سازمان برنامه و بودجه اعلام خواهد شد. به نظر می‌رسد تعداد قابل توجهی از هم وطنان مشمول این طرح قرار گیرند که روز شنبه در ستاد ملی کرونا مطرح خواهد شد.

وی افزود: همه این تصمیمات برای اثربخش کردن فاصله اجتماعی است. هدف ستاد ملی مقابله با کرونا از بین رفتن تجمعات است. در صورتی که مردم و جامعه با ستاد همکاری نکنند، تعطیلی‌های مکرر هم بی فایده خواهد بود.
اکنون مسئولیت پذیری تاریخی ایرانیان باید در این مقطع مجددا به دنیا نشان داده شود.

سخنگوی دولت گفت: لایحه‌ای هم در دولت به منظور ارتقای فرهنگ صلح و سازش و حل و فصل مسالمت آمیز اختلافات برای ساختار و تشکیلات شورا‌های حل اختلاف، تنظیم و به مجلس ارسال شد.

ربیعی با اشاره به وضعیت بازار بورس، گفت: رصد بازار سرمایه و حمایت از بازار سرمایه به صورت مداوم در دستور وزرای ذیربط و شورای عالی بورس قرار دارد و رییس بانک مرکزی تصمیمات موثری در این زمینه اتخاذ کرده است.

وی ادامه داد: تسهیل برای اجازه فعالیت صندوق‌های سرمایه گذاری فعال در بازار سرمایه فرصتی برای سرمایه گذاران ایجاد خواهد کرد. بانک مرکزی در این راستا به صندوق‌هایی که مدیریت آن‌ها توسط بانک‌ها هستند افزایش سقف داد. سقف سرمایه گذاری در سهام صندوق‌های ثابت و سهامی مختلف افزایش یافت به طوری که در بانک‌ها از ۱۰هزار میلیارد تومان به ۳۰ هزار میلیارد تومان و در بقیه صندوق‌ها از ۳۰ هزار میلیارد تومان به ۵۰ هزار میلیارد تومان، افزایش یافت.

سخنگوی دولت تصریح کرد: این تصمیم فرصت خوبی را به سرمایه گذاران جدید می‌دهد که با مراجعه به بانک‌ها و به صورت غیرمستقیم در این بازار سرمایه گذاری کنند. همچنین به بانک‌ها اجازه داد تا صندوق‌هایی که سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت را ایجاد کنند. همچنین برای شرکت‌های تامین سرمایه متعلق به بانک‌ها که می‌توانند افزایش سرمایه لازم را بدهند تسهیلات لازم را ایجاد خواهد کرد.

ربیعی با بیان اینکه در هفته جاری اولین شناسنامه برای فرزندان مادر ایرانی و پدر خارجی صادر شد، گفت: این اتفاق خوب و مبارک را به همه زنان سرزمین‌مان تبریک می‌گویم. متاسفانه تا پیش از این فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان غیر ایرانی از کلیه حقوق اجتماعی خود از جمله داشتن شناسنامه، حق تحصیل و سایر حقوق اولیه خود محروم بودند.

وی تاکید کرد: بر اساس برآورد‌ها بیش از ۱۵۰ هزار زن ایرانی با اتباع افغانستانی ساکن ایران ازدواج کرده اند و حدود ۵۰۰ هزار فرزند حاصل ا ین ازدواج‌ها است. از آنجایی که قانون درباره هویت این افراد بعد از ۱۸ سالگی سکوت کرده بود، لذا این کودکان با مشکل هویت رسمی مواجه بودند.

سخنگوی دولت با اشاره به هفته کتابخوانی، گفت: در هفته جاری مناسبت روز کتاب و کتابخوانی در ۲۴ آبان را داشتیم. یکی از ارزش‌های به محاق رفته جامعه امروز ما، کتاب خوانی است. تاثیرگذاری و نقش کتاب در نحوه اندیشیدن یک جامعه را نمی‌توان انکار کرد و برخی از کتاب‌ها قدرت ایجاد تحول در زندگی شخصی تک تک ما را دارند.

ربیعی گفت: امیدوارم از فرصتی که کرونا با محدود کردن فعالیت‌های عمومی و حضور در اجتماع به انسان‌ها داده است، این فرصت را برای ما به وجود آورده باشد که مجددا به دنیای کتاب رجوع کنیم.

وی به موضوع انتقال خون اشاره کرد و گفت: سخنگوی سازمان انتقال خون اخیرا اعلام کرده که ذخائر خون کشور وضعیت مناسبی ندارند و با کمبود مواجه هستند. مراکز انتقال خون در بالاترین سطح، پروتکل‌ها و اصول بهداشتی را رعایت می‌کنند و با توجه به نیاز برخی بیماران مانند تالاسمی که مصرف کننده همیشگی خون هستند از مردم درخواست می‌کنم سنت حسنه اهدای خون را بیشتر از قبل انجام دهند.

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی در خصوص اینکه چرا بعد از اعلام نتایج انتخابات آمریکا، دولت در داخل آماج حمله قرار گرفته است، گفت: همه اقدامات دولت در هفت سال گذشته در چارچوب قانون و با مجوز‌های قانونی بوده است و دولت بدون طی مراحل و اخذ مجوز‌ها کاری انجام نداده است.

ربیعی تاکید کرد: جوری از انتخابات آمریکا حرف می‌زنند که گویی آمریکا از طریق انتخابات و دموکراسی به ما لطمه زده است. انتخابات آمریکا مسئله داخلی آمریکاست و به ما ربطی ندارد. ما هم مشکلی با انتخابات آمریکا نداریم. آمریکا نه از طریق انتخاباتی بلکه از طریق جنگ و ترور اقتصادی به ما تهاجم کرده است.

وی ادامه داد: تنزل دادن مسئله سلامت به امر سیاسی در رقابت‌های سیاسی زودرس خط قرمز دولت بوده است. به همان ترتیب تنزل دادن امر معیشت مردم به موضوع مجادله‌ها و کشاکش‌های سیاسی به مصلحت نظام و مردم و جامعه نیست. دولت خود دست به چنین اقدامی غیرمصلحانه و مغایر با منافع جامعه نخواهد زد.

سخنگوی دولت تاکید کرد: تفسیر نادرست از تلاش‌های دولت برای رسوا کردن تحریم گران، به عنوان چشم دوختن به خارج در توسعه اقتصادی کشور هم ظلم به دولت است و هم ستم به ملت.

ربیعی گفت: این ظلم به دولت است، چون این واقعیت را کتمان می‌کند که دولت به رغم تحریم‌ها و تلاش دشمنان برای پاشیدن نه بر ناامیدی، تلاش شبانه روزی خود برای افزایش تاب آوری اقتصاد ملی در گام اول و پیشبرد برنامه‌های توسعه‌ای در گام بعدی متوقف نکرده است. اما ظلم به مردم هم هست، چون حتی وقتی دادگاه‌های بین المللی رژیم آمریکا را در آسیب رساندن به مردم ما بواسطه تحریم‌ها محکوم کرده اند و جامعه بین المللی از قانون‌شکنی و شدت شقاوت این رژیم علیه مردم ما به حیرت افتاده است، کم اهمیت دانستن تحریم‌ها بی رحمانه‌تر از اعمال تحریم هاست.

وی ادامه داد: کسانی که تحریم‌ها را کم اهمیت نشان می‌دهند ناخواسته به شایستگی مردم ما برای برخورداری مزایای ارتباطات بین المللی اهانت می‌کنند.

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی درخصوص اینکه دولت در تریبون‌های مختلف از جمله مجلس متهم به بی تفاوتی نسبت به گرانی و تولید ملی می‌شود و برای این مشکلات آدرس پاستور، بهارستان، میرداماد و باب همایون را می‌دهند، گفت: امروز در مورد سلامت و معیشت مردم نه نقد اجتماعی و اقتصادی بلکه نقد‌های سیاسی زیادی می‌شنویم.

ربیعی تاکید کرد: بنای دولت ایجاد فضای آرام برای همه دلسوزان است که می‌خواهند از رنج مردم و آلام جامعه بکاهند، لذا بطور کلی، بنا بر عدم پاسخگویی است. پاسخ‌ها در حد روشن شدن فضا و ابهام‌ها باید باشد. ما اجازه نداریم مناقشات جدیدی را ایجاد کنیم، همه ما و مردم به آرامش و اعتماد نیاز داریم.

وی افزود: روز‌های سختی را سپری می‌کنیم، تحولات جهانی در حوزه بین الملل به سرعت در حال تغییر سریع است. بر مشکلات ناشی از تحریم بر زندگی مردم آگاهیم و این موضوعی اصلی و جدی برای همه ما باید باشد.

سخنگوی دولت تاکید کرد: از سویی همه ما این روز‌ها باید تمرکز خود را بر استفاده از فرصت‌های پیش‌رو متمرکز کنیم و با برنامه‌های خود از آلام و رنج‌های مردم بکاهیم. معتقدم علاوه بر هم افزایی که ضرورت این دوران است به انسجام ملی و همدلی بیشتر نه تنها بین قوا بلکه ملت و دولت نیازمندیم.

ربیعی تصریح کرد: دولت با تمام توان در دو جبهه کمک به مردم و به عقب راندن تحریم و ایجاد زمینه برای استفاده از فرصت‌های جهانی که حق مردم ایران است.

حرف ما این است که دولت از نقد استقبال می‌کند

وی ادامه داد: متاسفانه برخی به نام تضعیف دولت به گونه‌ای حرف می‌زنند که گویی امریکا نه ترور فیزیکی کرده نه ترور اقتصادی. حرف ما این است که دولت از نقد استقبال می‌کند، اما نباید به نام نقد دولت، آمریکا را از نقد مصون کرد و جنایات جنگ اقتصادی آن کشور علیه معیشت و ثروت و امنیت این مردم را تبرئه کرد.

سخنگوی دولت گفت: به بهانه اینکه نباید وضعیت خودمان را به آمریکا گره بزنیم، آیا انتظار دارند وقتی آمریکا سردار ملی ما را ترور می‌کند چیزی نگوییم، نگوییم که آمریکا میلیارد‌ها دلار پول این کشور را در خارج از کشور در معرض راهزنی قرار داده است؟ اگر ما جنایات اقتصادی آمریکا را لاپوشانی کنیم، اگر آمریکا را تبرئه کنیم و نگوییم که امریکا ثروت‌ها و دلار‌های این کشور را در معرض ترور و راهزنی قرار داده چه پاسخی برای میلیارد‌ها دلار ربوده شده که می‌توانست وضع جامعه و مردم را دگرگون کند خواهیم داشت؟

ربیعی در پاسخ به سوال دیگری در خصوص نامه یکی از استانداران درمورد استخدام تعدادی فعالین ستاد‌های انتخاباتی رئیس‌جمهور در دولت گفت: مرجع صدور مجوز استخدام در دستگاه‌های اجرایی سازمان اداری و استخدامی کشور است و انجام مکاتبات با دستگاه‌هایی غیر از آن سازمان دلیلی بر انجام درخواست نیست.

وی ادامه داد: البته با توجه به اینکه در طول چهارسال اخیر بیش از ۱۳۲ هزار نفر در دولت استخدام شده اند طبیعی است فعالان ستاد‌های انتخاباتی کاندیدا‌هایی در بین این افراد باشند کما اینکه تعدادی از فعالان ستاد‌های انتخاباتی دیگر کاندیدا‌ها نیز هم اکنون با طی مراحل قانونی در بدنه دولت و دیگر مجموعه‌های نظام مشغولند.

سخنگوی دولت گفت: این دولت به جد مساله عدالت استخدامی را پیگیری و اجرا کرده است و استخدام رسمی برای همه داوطلبان صرفاً از طریق برگزاری آزمون استخدامی انجام می‌شود و نخبگان به دلیل توانایی‌هایی که دارند فرصت بهتر و بیشتری برای استخدام پیدا می‌کنند.

ربیعی گفت: هر نامه نگاری یا توصیه‌ای که صورت می‌گیرد اگر از مسیر و فرآیند قانونی خود اقدام نکرده باشد قابل توجه و اعتنا نیست. این دولت در طول هفت سال گذشته افراد را براساس آزمون استخدامی و یا طی مراحل قانونی جذب کرده است. یادمان نمی‌رود قبلا و یک شبه چطور چندین هزار نفر را بدون آزمون جذب دستگاه‌های اجرایی کردند.

وی در خصوص ورود چک و اسکناس‌های جدید به بازار گفت: انتشار اسکناس‌های جدید با ابعاد و استاندارد‌های امنیتی بالا است و ارتباطی با تورم ندارد. چک پول‌های ۱۰۰ هزار تومانی جدید که به زودی وارد بازار می‌شوند، می‌تواند تسهیل بیشتری در مبادلات ایجاد کند.

اسکناس‌های ۱۰ هزار تومانی چند ماه آینده با فرم و شکل جدیدی وارد چرخه می‌شوند

سخنگوی دولت گفت: اسکناس‌های ۱۰ هزار تومانی چند ماه آینده با فرم و شکل جدیدی وارد چرخه می‌شوند. صفر‌های این اسکناس‌ها در راستای لایحه حذف چهار صفر دولت کمرنگ شده است که اگر این لایحه در مجلس شورای اسلامی به تصویب نهایی رسید این اسکناس‌ها بتوانند در جریان باشند.

ربیعی در پاسخ به سوالی در خصوص طرح قیر رایگان که در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید گفت: طرح نهایی که به تصویب شورای نگهبان رسیده دارای چارچوب مشخص و براساس دیدگاه‌های کارشناسی نهایی شد و قابلیت اجرایی دارد.

وی در خصوص ریشه یابی یا آسیب‌شناسی حوادث آبان سال گذشته و دلجویی از خانواده‌های آسیب‌دیدگان از سوی دولت گفت: درباره حوادث تلخ آبان۹۸ از ابتدا نظر دولت این بود که نسبت به جوانانی که با هیجان وارد آن قضایا شدند با رافت برخورد شود. چون آنان از بچه‌های این سرزمین و عضو خانواده بزرگ ایران هستند. از اقدام اخیر قوه قضائیه که تعدادی از محکومان مورد رافت قرار گرفتند خوشحالیم و این امر همیشه مورد تاکید دولت بوده است.

سخنگوی دولت گفت: همچنین دستور و اختیارات ویژه‌ای هم از طرف رئیس‌جمهور به استانداران سراسر کشور برای سرکشی به خانواده‌ها و افراد آسیب دیده و کمک و همراهی با آنان داده شد. در همین راستا مسئولان دولتی نیز با حضور در منزل خانواده‌های آسیب دیده از آنان دلجویی کردند.

ربیعی گفت: در عین حال، تمام دستگاه‌های اجرایی مرتبط با موضوع اعم از امنیتی، اطلاعاتی، انتظامی، اجتماعی، رسانه‌ای و قضایی گزارشات مربوط به حادثه را با رویکرد آسیب شناسی ارائه دادند که در شورای امنیت کشور جمع‌بندی و نتیجه نیز برای تمام مسئولان کشور و دستگاه‌های اجرایی ارائه شد که مبتنی بر آن اقدامات مختلفی در حوزه‌های مربوطه انجام گرفته است.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه آسیب دیدگان شناسایی و به چند گروه شهدا، دیه‌بگیران و محکومان تقسیم شدند که متناسب با آن اقدامات مختلف از جمله دلجویی و حمایت برای همه آن‌ها صورت گرفت. این روند یعنی ارتباط با خانواده‌های محترم و حمایت، کمک و مساعدت هم ادامه خواهد داشت، چون به جد معتقدیم جدا از خود افراد، خانواده‌های آن‌ها باید مورد تفقد و حمایت قرار گیرند.

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی در خصوص پیش بینی قیمت نفت در بودجه ۱۴۰۰ و منابع بودجه گفت: هنوز منابع بودجه ۱۴۰۰ در دولت نهایی نشده است، قطعا نفت براساس قیمت واقعی تعیین خواهد شد. فعلا پیش بینی اولیه ما در حدود ۴۰ دلار است.

ربیعی افزود: قطعا بعد از نهایی شدن در بودجه گزارش شفاف و دقیق داده خواهد شد. در مورد سناریو‌هایی نفتی ما اساسا در دوران تحریم به دلیل فشار‌های غیرقانونی آمریکا، اطلاعات فروش خود را محرمانه تلقی می‌کنیم.

وی ادامه داد: جهت گیری کلی ما اقتصاد بدون نفت است بر همین اساس بیشتر درآمد‌های نفت در بودجه ۱۴۰۰ را برای پروژه‌های عمرانی و تملک دارایی مدنظر قرار خواهیم داد. ما سناریو‌ها با احتمالات مختلف برای استفاده از شرایط رفع تحریم پیش بینی کرده ایم.

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی مبنی براینکه دادستان کل کشور اخیرا به مصادیق اخلال در نظام اقتصادی از طریق بورس ورود کرده است، آیا دولت مصادیقی از این اخلال دارد و یا اینکه ریزش‌های بازار سرمایه در سه ماهه اخیر و عدم همراهی برخی حقوقی‌ها و حقیقی‌های پرقدرت بازار را مصداق اخلال در نظم اقتصادی می‌داند؟، گفت: موضوع بورس، بحث هرروزه اعضای دولت است. این بحث حقیقی و حقوقی‌ها چندین بار مورد بحث قرار گرفته است. اخلال در بورس قطعا می‌تواند اخلال در نظام اقتصادی کشور باشد.

ربیعی گفت: شورای عالی بورس دقت زیادی در این زمینه حقیقی‌ها و حقوقی‌ها به خرج داده است. دامنه فعالیت جریان‌های مخل اقتصادی در بورس بسیار محدود شده است و شورای عالی بورس مصوبات خوبی را از مراجع بالادستی گرفت و حرکت به سمتی است که امکان فعالیت عناصر مخرب به پایین‌ترین سطح برسد و از سرمایه‌گذاران و مردم در بورس حمایت شود.

وی افزود:، اما در خصوص حقوقی‌ها، نکته مهمی وجود ادرد که باید مورد توجه قرار گیرد. رابطه مکمل حقوقی‌ها و حقیقی‌ها در بازار سهام لازم است. فروش سهام در شرایطی که تقاضا زیاد است و برعکس خرید سهام در شرایطی که عرضه زیاد است، توسط حقوقی‌ها نمی‌تواند به عنوان اخلال محسوب شود.

سخنگوی دولت گفت: در بسیاری از موارد توصیه می‌شود که برای حمایت از مردم، این رفتار اقتصادی را هم داشته باشید. این یک مساله منفی نیست که هرگاه ارزش بیاید پایین حقوقی‌ها وارد شوند و خریداری بکنند و در شرایطی که لازم است عرضه کنند.

ربیعی گفت: با شرایطی که بورس پیدا می‌کند، دارایی‌های بسیار مهمی را در فرآیند واگذاری داریم و در زمان خودش اعلام می‌شود. در حوزه نفتی و گازی دارایی‌های خوبی عرضه خواهد شد.

وی ادامه داد: عدم همکاری حقوقی‌ها در زمینه بازارگردانی مورد توجه بوده و رصد شده است و تعدادی از مدیرانی که همکاری لازم را نداشتند، اخطار کتبی گرفتند و با واکنش‌های به موقعی که بورس انجام داده است، این رفتار‌ها رو به کاهش است. اما در مجموع نباید فضایی را ایجاد کنیم که خرید و فروش حقوقی‌ها اخلال محسوب شود.

سخنگوی دولت گفت: البته برخی مدیران مقاومت می‌کنند و منافع سازمان و شرکتی را ترجیح می‌دهند که با اختیاراتی که برای رئیس بورس گرفته شده است، این‌ها روز به روز محدود شدند.

هرگونه اقدام علیه مردم ایران قطعا با پاسخ کوبنده روبرو خواهد شد

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی در خصوص برخی ادعا‌ها و پیش بینی‌ها از تحرکات احتمالی ترامپ گفت: قبلا گفته شده و مجددا اعلام می‌کنیم هرگونه اقدام علیه مردم ایران قطعا با پاسخ کوبنده روبرو خواهد شد البته شخصا چنین احتمالی را کم می‌دانم.

ربیعی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه آیا اعضای دولت از وضعیت قیمت‌ها خبر دارند گفت: روزانه قیمت کالا‌های اساسی در اختیار اعضای دولت قرار می‌گیرد، از رنج مردم ما در رنجیم، در این شرایط که با محدودیت‌های زیاد ارزی روبرو هستیم با تمام قدرت در حال تلاش برای ایجاد ثبات در بازار هستیم. ریشه اصلی اکثر گرانی‌ها تحریم است.

وی همچنین گفت: رئیس جمهور وزیر رفاه و رئیس سازمان برنامه و بودجه را موظف کرده است تا جامعه هدف و اعتبارات لازم جهت حمایت از افراد آسیب دیده از کرونا را مشخص و در جلسه آتی ستاد ملی کرونا ارائه کنند.

انتهای پیام/102

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار