به روز شده در: ۰۹ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۶:۴۴
حجت‌الاسلام رئیسی:
رئیس قوه قضائیه گفت: در کنار رزمایش عظیم موشکی و پهپادی نیرو‌های مسلح که نشانگر اقتدار کشور است، تولیدات علمی همچون واکسن ایرانی هم، منابع دیگر اقتدارآفرین برای کشور هستند.
کد خبر: ۴۳۷۷۸۷
تاریخ انتشار: ۲۹ دی ۱۳۹۹ - ۱۲:۰۵ - 18January 2021

حجت‌الاسلام رئیسیبه گزارش گروه اجتماعی دفاع‌پرس، حجت‌الاسلام «سید ابراهیم رئیسی» رئیس قوه قضائیه در جلسه صبح امروز شورای عالی قوه قضائیه با تسلیت ایام فاطمیه و شهادت حضرت فاطمه زهرا (س)، کسب معرفت نسبت به جایگاه و آموزه‌های آن حضرت را موجب سعادت دنیوی و اخروی انسان دانست.

وی با بیان این که زندگی حضرت فاطمه زهرا (س) منشأ خیرات و برکات برای بشریت است، بر لزوم روایت حقیقی از زندگی آن حضرت و پرهیز از روایت‌های اختلاف‌افکن تأکید کرد و گفت: کسانی هستند که می‌خواهند شخصیت حضرت زهرا (س) را طوری معرفی کنند که به جای ائتلاف و وحدت و یکپارچگی در جامعه اسلامی منشأ اختلاف می‌شود.

رئیس قوه قضائیه بر همین اساس هشدار داد که «باید مراقب روایت تفرقه‌افکنانه انگلیسی با کمک دلار‌های آمریکایی و خیال‌پردازی‌های هالیوودی دشمنان برای معرفی شخصیت حضرت زهرا (س) و تبیین سیره اهل بیت (ع) بود».

حجت‌الاسلام رئیسی مکتب حضرت صدیقه طاهره (س) را بهترین الگوی نجات‌بخش برای همه زنان و مردان دانست و تصریح کرد: زن نمونه هچون حضرت فاطمه زهرا (س) شخصیتی خداخواه، مردم‌دوست، رکن رکین خانواده و جریان‌ساز در جامعه است که در مسائل سیاسی و اجتماعی، دشمن‌شناسی، دشمن‌ستیزی، ظلم‌ستیزی ولایتمداری و دفاع از حریم ولایت نقش محوری دارد.

وی از قرآن و انسان و عدالت و مولا علی (ع) به‌عنوان چهار محور اساسی سخنان و خطبه‌های حضرت فاطمه زهرا (س) یاد کرد و گفت که این موضوعات برای این که یک انسان مکتب فاطمی را بیاموزد و بر اساس آن زندگی سعادتمندی داشته باشد، کافی است.

رئیس قوه قضائیه با تأکید بر این که سبک زندگی فاطمی تضمین و تأمین حقوق زنان است، متذکر شد: بر اساس مکتب فاطمه زهرا (س)، نگاه تفریطی که زن را از شأن و منزلت اجتماعی محروم می‌کند و نگاه افراطی غربی که زن را به‌عنوان یک کالا مطرح کند، هر دو غلط است و ما هیچ‌کدام را قبول نداریم.

حجت‌الاسلام رئیسی خاطرنشان کرد: بانوان ایرانی دوشادوش مردان، در عرصه‌های مختلفی مثل دفاع مقدس و مقابله با کرونا، نقش ویژه‌ای داشته‌اند.

وی دفاع از حقوق زنان را وظیفه همه دستگاه‌ها در نظام اسلامی دانست و با تأکید بر این که دستگاه قضایی نیز خود را موظف به صیانت از حقوق زنان می‌داند، تدوین لایحه ارتقاء کرامت و تأمین امنیت زنان در برابر خشونت را که سال گذشته تهیه و به دولت ارائه شد، نمونه‌ای از این اقدامات دانست.

رئیس دستگاه قضا در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به تلاش‌های شبانه‌روزی و خالصانه کادر بهداشت و درمان در مقابله با بیماری کرونا، از کاهش آمار مبتلایان و قربانیان این ویروس منحوس در کشورمان ابراز خرسندی کرد و گفت که زنان کشورمان همان‌طور که در ایام دفاع مقدس همپای مردان در میدان جهاد بودند، در این عرصه نیز نقش ویژه‌ای داشتند.

حجت‌الاسلام رئیسی همچنین از تلاش‌ها برای تولید واکسن توسط متخصصان داخلی نیز تقدیر کرد و گفت که این کار ارزشمند که در مرحله آزمایش‌های انسانی قرار دارد، می‌تواند جامعه را در برابر ویروس مصون کند.

وی از رزمایش عظیم موشکی و پهپادی اخیر نیرو‌های مسلح به‌عنوان یکی از اقدامات انقلابی اقتدارآفرین برای کشور یاد کرد و گفت که در کنار این حرکت بزرگ، حرکت متخصصان ایرانی در تولید واکسن کرونا نیز منبع دیگر اقتدارآفرینی و تولید قدرت برای کشور است که عصبانیت دشمن از آن کاملاً عیان است.

رئیس قوه قضائیه گفت: وقتی بنیاد برکت و ستاد اجرایی فرمان امام (ره) در مسیر تولید واکسن حرکت کردند، دشمن سخت عصبانی شد و این عصبانیت و خشم را با تحریم این بنیاد و آستان قدس رضوی که در امور خیریه با این مجموعه همکاری دارد بروز داد، اما سخن ما با آن‌ها همان سخن بلند شهید بهشتی است که «عصبانی باش و از این عصبانیت بمیر».

حجت‌الاسلام رئیسی گفت: آستان قدس رضوی قبله‌گاه عاشقان امام رضا (ع) از سراسر عالم و جایگاهی برای کسب معنویت و انسان‌سازی در جامعه ماست و تحریم این موسسه عظیم معنوی که خدمتگزار مردم و کارش رسیدگی به محرومان و مستضعفان است، موجب تنفر هرچه بیشتر از آمریکا و صهیونیست‌ها می‌شود.

وی بر همین اساس به کسانی که در حوزه‌های مختلف در کشور مشغول کار و تلاش هستند، متذکر شد: آنچه برای کشور اقتدار می‌آفریند، تولید قدرت در همه بخش‌های تولیدی، دفاعی، علم و فناوری و اقتصاد مقاومتی و دانش‌بنیان است و دشمن از اقتدار ایران در این حوزه‌ها عصبانی است.

رئیس قوه قضائیه با بیان این که امروز برای همگان ثابت شده است که دشمنان کینه‌توز با تحریم‌های خود اقتدار ملت ایران را هدف گرفته‌اند، عنوان کرد: ایران اسلامی یک لحظه از تولید قدرت در حوزه‌های مختلف غفلت نمی‌کند و به این اقتدارآفرینی توسط مردان و زنان و جوانان و دانشمندان خود افتخار می‌کند و خدا را بابت توفیقاتی که داشته‌ایم، شاکریم.

حجت‌الاسلام رئیسی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به روز‌های پایانی سال جاری بر همت و تلاش مضاعف همکاران قضایی برای تسریع در رسیدگی دقیق به پرونده‌های معوقه و دستورالعمل‌ها و بخشنامه‌های اخیرالصدور تأکید کرد و گفت: هیچ‌گونه اطاله بلاوجه در رسیدگی به پرونده‌ها و گزارش‌هایی که از گذشته مانده، قابل پذیرش نیست.

وی با تأکید بر این که پرونده‌های معوقه در دادگستری‌ها و واحد‌های قضایی باید تا پایان سال جاری تعیین تکلیف شوند، سرعت را از عناصر مهم در احقاق حق دانست، اما در عین حال متذکر شد که «دقت در کار» نباید به خاطر سرعت در رسیدگی به پرونده‌ها نادیده گرفته شود.

رئیس قوه قضائیه همچنین بر لزوم رسیدگی فوری به شکایات و گزارش‌های مردمی تأکید کرد و اظهار داشت: هر شکایتی که به کلانتری یا دادسرا می‌شود، به محض وصول باید به مقام مسئول ارجاع شود تا رسیدگی به آن آغاز شود و حتی یک روز هم نباید معطل بماند.

حجت‌الاسلام رئیسی انجام کار به‌موقع هم وظیفه قانونی است و هم موجب افزایش اعتماد عمومی می‌شود، متذکر شد: اخیراً گزارش‌هایی شده و بررسی‌هایی صورت گرفته که حکایت از این دارد برخی گزارش‌ها در کارتابل‌های الکترونیک برخی مراجع مانده و شکایات مردمی با تأخیر ارجاع می‌شود که باید نظارت صورت گیرد و تذکر جدی داده شود؛ هیچ شکایت و گزارشی نباید در کارتابل‌ها بماند و مشمول مرور زمان شود.

در این نشست، «عیسی زارع‌پور» رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات با اشاره به بهره‌برداری از زیرساخت احراز هویت برخط و از راه دور در روز‌های اخیر، این اقدام را گامی دیگر از حلقه هوشمندازی دستگاه قضایی عنوان کرد که در ایام کرونا نقش مهمی در کاهش مراجعات به دفاتر خدمات قضائی و محاکم خواهد داشت و اعلام کرد که ظرف چهار روز چهار هزار نفر از خدمات این سامانه استفاده کرده‌اند که تعداد از کابران، ایرانیان مقیم خارج از کشور بوده اند که نیاز به پیگیری پرونده‌های قضائی خود داشتند.

انتهای پیام/ 200

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها