به روز شده در: ۲۲ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۰۰:۳۰
دفاع‌پرس بررسی می‌کند؛
انقلاب اسلامی و در پی آن دفاع مقدس به‌ واسطه ایثار و رشادت جوانانی به ثمر نشستند که نامشان برکت‌بخش و کانون امنیت زندگی امروز است؛ از این‌رو یادشان چونان نخ تسبیح اغلب علایق و سلایق مردم ایران را گرد هم آورده و وحدت‌آفرینی کرده است.
کد خبر: ۴۵۱۸۶۸
تاریخ انتشار: ۳۰ فروردين ۱۴۰۰ - ۰۳:۱۵ - 19April 2021

منزلت شهدا و ایثارگران در کلام و سیره حضرت امام خمینی (ره)به گزارش خبرنگار اخبار داخلی دفاع‌پرس، «شهدا شمع محفل بشریت‌اند، شهدا در قهقهه مستانه‌شان و در شادی وصولشان عند ربهم یرزقون‌اند و از نفوس مطمئنه‌ای هستند که مورد خطاب فادخلی فی عبادی و ادخلی جنتی پروردگارند»؛ این جمله یکی از معروف‌ترین جملات امام خمینی درباره منزلت شهید است که نقل شده.

در ادامه به بخشی از بیانات گهربار امام خمینی (ره) درباره دفاع مقدس و منزلت شهدا پرداخت‌ایم که با هم می‌خوانیم.

_ شهدا شمع محفل بشریت‌اند، شهدا در قهقهه مستانه‌شان و در شادی وصولشان "«عند ربهم یرزقون‌اند» و از نفوس مطمئنه‌ای هستند که مورد خطاب «فادخلی فی عبادی و ادخلی جنتی» پروردگارند.

_ هر روز ما در جنگ برکتی داشته‌ایم که در همه صحنه‌ها از آن بهره جسته‌ایم.

_ ما در جنگ برای یک لحظه هم نادم و پشیمان از عملکرد خود نیستیم.

_ شهادت در راه خدا مسئله‌ای نیست که بشود با پیروزی در صحنه‌های نبرد مقایسه شود، مقام شهادت خود اوج بندگی و سیر و سلوک در عالم معنویت است.

_ ما تابع امر خداییم، به همین دلیل طالب شهادتیم و تنها به همین دلیل است که زیر بار ذلت و بندگی غیر خدا نمی‌رویم.

_ همین شهادت‌ها پیروزی را بیمه می‌کند؛ همین شهادتهاست که دشمن را رسوا می‌کند در دنیا.

_ رحمت خداوند بر همه شهیدان و رضوان و مغفرت حق بر ارواح مطهرشان که جوار قرب او را برگزیدند و سرافراز و مشتاق به سوی جایگاه مخصوصشان در پیشگاه رب خویش شتافتند. سعادت را آن‌ها بردند که آن چیزی را که خدا به آن‌ها داده بود تقدیم کردند و ما عقب مانده آن‌ها هستیم.

_ مفقودین عزیز محور دریای بیکران خداوندی اند و فقرای ذاتی دنیای دون در حسرت مقام والایشان در حیرتند.

_ عزیزان من مصمم باشید و از شهادت نترسید، شهادت عزت ابدی است، حیات ابدی است.

_ از هر قطره خون شهید ما که به زمین می‌ریزد، انسان‌های مصمم‌تر و مبارزی بوجود می‌آیند.

_ برنامه اسلام از عصر وحی تاکنون بر شهادت توام با شهامت بوده است.

_ ما اگر کشته هم بشویم در راه حق کشته شدیم و پیروزی است و اگر بکشیم هم در راه حق است و پیروزی است.

_ آن‌هایی که به خدا اعتقاد ندارند و به روز جزا آن‌ها باید بترسند از موت، آن‌ها از شهادت باید بترسند. ما و شاگردان مکتب توحید از شهادت نمی‌هراسیم، نمی‌ترسیم.

_ ما اگر شهید بشویم قید و بند دنیا را از روح برداشتیم و به ملکوت اعلی و به جوار حق تعالی رسیدیم.

_ دوستانمان که شهید شدند در جوار رحمت حق هستند، چرا برای این‌ها دلتنگ باشیم؟ دلتنگ باشیم که از دیار قید و بندی خارج شدند و به یک فضای وسیع و در تحت رحمت حق تعالی واقع شدند؟

_ ما از خدا هستیم همه، همه عالم از خداست، جلوه خداست و همه عالم به سوی او برخواهد گشت، پس چه بهتر که برگشتن اختیاری باشد و انتخابی و انسان انتخاب کند، شهادت را در راه خدا و انسان اختیار کند موت را برای خدا و شهادت را برای اسلام.

_ شهادت یک هدیه‌ای است از جانب خدای تبارک و تعالی برای آن کسانی که لایق هستند و دنبال هر شهادتی باید تصمیم‌ها قوی‌تر بشود.

_ از شهادت باکی نیست، اولیای ما هم شهید شدند یا مسموم شدند یا مقتول، اولیای ما هم بعضی از آن‌ها در حبس و بعضی از آن‌ها در تبعید به سر بردند، برای اسلام هر چه بدهیم کم دادیم و جان‌های ما لایق نیست.

_ شهادت ارثی است که از اولیای ما به ما می‌رسد، آن‌ها باید از مردن بترسند که بعد از مرگ، موت را فنا می‌دانند، ما که بعد از موت را حیات بالاتر از این حیات می‌دانیم چه باکی داریم.

_ منطق ما، منطق ملت ما، منطق مومنین، منطق قرآن است (انا لله و انا الیه راجعون) با این منطق هیچ قدرتی نمی‌تواند مقابله کند جمعیتی که، ملتی که خود را از خدا می‌دانند و همه چیز خود را از خدا می‌دانند و رفتن از اینجا را به سوی محبوب خود، مطلوب خود می‌دانند، با این ملت نمی‌توانند مقابله کنند آنکه شهادت را در آغوش همچون عزیزی می‌پذیرند آن کوردلان نمی‌توانند مقابله کنند.

_ یک موی سر این کوخ‌نشینان و شهید دادگان به همه کاخ و کاخ نشینان جهان شرف و برتری دارد.

_ شهادت در راه خدا چیزی نیست که بتوان آن را با سنجش‌های بشری و انگیزه‌های مادی ارزیابی کرد.

_ خوشا به حال آنان که با شهادت رفتند. خوشا به حال آنان که در این قافله نور جان و سر باختند. خوشا به حال آن‌هایی که این گوهر‌ها را در دامن خود پروراندند.

_ خداوندا! تو می‌دانی که فرزندان این سرزمین در کنار پدران و مادران خود برای عزت دین تو به شهادت می‌رسند و با لبی خندان و دلی پر از شوق و امید به جوار رحمت بی‌انت‌های تو بال و پر می‌کشند.

خدا می‌داند که راه و رسم شهادت کور شدنی نیست و این ملت‌ها و آیندگان هستند که به راه شهیدان اقتدا خواهند کرد.

_ همین تربت پاک شهیدان است که تا قیامت مزار عاشقان و عارفان و دلسوختگان و دارالشفای آزادگان خواهد بود.

_ من از خداوند تعالی رحمت برای شهدای عزیز در این جنگ تحمیلی خواستارم. اینان برای اسلام فدا شدند و در نزد خدای تعالی و در جوار رحمت واسعه او به سعادت ابدی و افتخار دائمی رسیدند.

_ این شهدا زنده هستند و در پیش خدای تبارک و تعالی «عند ربهم یرزقون‌اند».

_ ما تا آخرین نفر و تا آخرین منزل و تا آخرین قطره خون، برای اعتلای کلمه الله ایستاده‌ایم.

انتهای پیام/ 151

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها