به روز شده در: ۲۳ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۳:۰۷
مرکز پژوهش‌های مجلس مطرح کرد؛
مرکز پژوهش‌های مجلس با ارائه ترجمه سند وزارت بازرگانی چین با عنوان «مقررات مقابله با اعمال و قوانین ناعادلانه فراسرزمینی و سایر اقدامات خارجی» به بررسی تجربه بین‌المللی در زمینه مقابله با تحریم پرداخت.
کد خبر: ۴۵۴۲۸۹
تاریخ انتشار: ۱۳ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۰۹:۳۸ - 03May 2021

تجربه بین‌المللی مقابله با تحریم بر اساس ترجمه سند وزارت بازرگانی چینبه گزارش گروه اخبار داخلی دفاع‌پرس، معاونت مطالعات سیاسی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در گزارشی با عنوان «تجربه بین المللی مقابله با تحریم ترجمه سند وزارت بازرگانی چین» و زیرعنوان «مقررات مقابله با اعمال و قوانین ناعادلانه فراسرزمینی و سایر اقدامات خارجی» آورده است: ایالات متحده آمریکا سال‌ها است که از ابزار تحریم برای تحت فشار قرار دادن کشور‌های دیگر بهره می‌برد. آمریکا در ابتدا از این ابزار غالباً برای نیل به اهداف سیاسی و امنیتی بهره می‌برده است اما امروزه از آن در عرصه رقابت اقتصادی نیز استفاده می‌کند.

یکی از این موارد، اعمال تحریم‌های اقتصادی علیه اشخاص حقیقی و حقوقی است. در این میان چین از جمله کشور‌هایی است که به دلیل آن‌که از مدار متحدان واشنگتن خارج است و میل به اتخاذ سیاست‌های مستقل در نظام بین الملل دارد هدف تحریم‌های اقتصادی قرار می‌گیرد.

آمریکا در ابتدای دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ جنگ تجاری خود با چین را به صورت علنی آغاز کرد. این جنگ با افزایش تعرفه‌های بازرگانی بر کالا‌های چینی آغاز شد و در اواخر ریاست جمهوری ترامپ به اوج خود رسید.

گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس می‌افزاید؛ دونالد ترامپ در ماه نوامبر ۲۰۲۰ دستور اجرایی منع سرمایه گذاری آمریکایی‌ها در شرکت‌های چینی مظنون به تأمین یا حمایت از ارتش چین را صادر کرد. اعمال تحریم‌های شدید علیه اشخاص حقیقی و حقوقی چینی همچون شرکت‌های مخابراتی China Telecom، China Mobile، China Unicom، Huawei، ZTE، شرکت نفتی جوخای جن رونگ و بانک Kunlun از دیگر اقدام‌های آمریکا در جنگ اقتصادی با چین به شمار می‌رود. در مقابل، شورای دولتی جمهوری خلق چین مقرراتی را در ابتدای سال ۲۰۲۱ پیرامون تحریم‌های ناعادلانه آمریکا به تصویب رساند.

وزارت بازرگانی چین نیز در این راستا و با هدف خنثی سازی این تحریم‌ها و حمایت از منافع توسعه ای، امنیتی و حاکمیتی چین، در تاریخ ۹ ژانویه ۲۰۲۱ سندی را با عنوان «مقررات مقابله با اعمال و قوانین ناعادلانه فراسرزمینی و سایر اقدامات خارجی» در ۱۶ ماده به تصویب رساند که قابل ارزیابی و مداقه است.

گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس تصریح می‌کند که با توجه به استفاده بیش از پیش آمریکا از ابزار تحریم در پیشبرد اهداف سیاسی و اقتصادی خود، کشور‌های مختلف همچون روسیه و چین قوانینی را برای خنثی سازی تحریم‌های آمریکا به تصویب رسانده اند که حائز اهمیت است. از سویی نیز با توجه به تحریم‌های ناعادلانه ایالات متحده آمریکا در قبال جمهوری اسلامی ایران که مشکلاتی در همکاری‌های ایران و سایر کشور‌ها به دنبال داشته است، استفاده از تجارب قوانین ضدتحریمی دیگر کشور‌ها امری ضروری است. از این روی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در پی این مهم است تا در سلسله گزارش‌هایی با انتشار قوانین و اقدامات ضدتحریمی کشورها به بررسی تجربه این کشور‌ها در مقابله با تحریم‌های آمریکا بپردازد.

در این متن نیز تلاش شده است تا قانون ضدتحریمی جدید چین برای استفاده مراجع ذی ربط به صورت کامل و دقیق ترجمه شود. شایان ذکر است که مفاد سند حاضر به صورت کلی به بیان چشم انداز چین در قبال تحریم‌های ناعادلانه آمریکا پرداخته و جزئیات آن به سبب محرمانه بودن منتشر نشده است.

انتهای پیام/ ۳۵۱

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها