به روز شده در: ۰۸ مرداد ۱۴۰۰ - ۰۲:۰۰
سخنگوی وزارت امور خارجه:
خطیب‌زاده گفت: کمیسیون مشترک برجام از روز جمعه کار خود را مجدداً از سر می‌گیرد.
کد خبر: ۴۵۴۳۰۸
تاریخ انتشار: ۱۳ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۰:۵۱ - 03May 2021

کمیسیون مشترک برجام از جمعه مجدداً آغاز می‌شود/ آمادگی گفت‌و گو با عربستان برای کمک به کاهش تنش‌هابه گزارش گروه اخبار داخلی دفاع‌پرس، سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت امور خارجه در نشست خبری امروز خود با بیان این‌که شنبه شب هیئت ایرانی مذاکره‌کننده در وین برای برخی مشورت‌ها به پایتخت‌ها بازگشتند و در حال رایزنی‌ها در تهران هستند، اظهار داشت: کمیسیون مشترک برجام از روز جمعه کار خود را مجدداً از سر می‌گیرد.

وی در ارتباط با تبادلات زندانیان میان ایران و آمریکا، افزود: مسأله زندانی‌ها همواره در دستورکار ایران بوده است از این رو جدا از گفت‌وگو‌ها و مسائلی که در برجام دنبال می‌شود. همیشه طرح‌ها و ایده‌هایی مطرح بوده است. این گزارش‌ها از منابع آگاه تایید نمی‌شود.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره آزاد شدن هفت میلیارد دلار از دارایی‌های ایران، اظهارداشت: همه این منابع باید یک‌جا آزاد شوند.

خطیب زاده درباره مناسبات ایران و عربستان و سخنان اخیر ولیعهد عربستان و ابراز تمایل برای گفت‌وگو با ایران، تأکید کرد: تغییر لحن و تغییر گفتمان قطعاً به کاهش تنش‌ها کمک زیادی خواهد کرد و زمانی که به تغییر رفتار منتهی نشود نتیجه عملی نخواهد داشت. 

وی تصریح کرد: آمادگی گفت‌وگوها را در هر سطح با عربستان داشته‌ و داریم و منطقه و ملت‌های دو کشور نتیجه و ثمره این گفت‌وگوها را خواهند دید.

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره روند مذاکرات وین نیز بیان کرد: وزارت خارجه ماموریت محور است. در وین در همین چارچوب حرکت شده و هر سه کارگروه، کارهای جدی را انجام دادند و دو متن به صورت اولیه هم در قسمت هسته‌ای و هم رفع تحریم‌ها داریم. وقتی متون به مرحله نگارش می‌رسد یک مقداری دقت می‌خواهد و براساس دقت جلو می‌رویم. 

وی با بیان اینکه برجام نه یک کلمه بیش و نه کم باید اجرایی شود، تصریح کرد: در کمیسیون مشترک برای همه شرکا روشن کردیم و در هر دو حوزه در همین مسیر در حال حرکت هستیم.

خطیب زاده با تاکید بر اینکه برای رسیدن به نتایج عجله‌ای نداریم، گفت: ما بار‌ها گفته ایم که تعجیل نداریم و اجازه نخواهیم داد گفت‌وگو‌ها در چارچوب کمیسیون برجام فرسایشی شود.

وی درباره اظهارات مقامات انگلیسی‌ها پیرامون طرح مباحث حقوقی با تهران در خصوص مسیر آزادی نازنین زاغری، با تاکید بر اینکه گفت‌وگوهای حقوقی بین ایران و انگلیس در این خصوص در جریان نیست، تصریح کرد: قوه قضاییه باید در خصوص پرونده و موضوع اظهارنظر کند. دولت انگلیس در موضوعات مختلف نظراتش را به ما اعلام کرده و ما هم پاسخ‌های شفاف و روشن را داده‌ایم.

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره اخبار منتشر شده مبنی بر اینکه «بایدن» در دیدار با رئیس موساد گفته که واشنگتن تا بازگشت به برجام راه درازی در پیش رو دارد، گفت: من درباره اظهارات نقل شده و آنچه در ملاقات‌ها عنوان می‌شود اظهار نظر نمی‌کنم.

خطیب زاده افزود: سیاست قطعی ایران بازگشت همه جانبه آمریکا به تعهداتش، ذیل قطعنامه‌های سازمان ملل و توافق هسته‌ای با دقت و کلمه به کلمه است و نه عجله داریم و نه در بازی فرسایشی وارد می‌شویم.

وی بابیان اینکه بازگشت آمریکا به برجام باید یک جا و قابل راستی آزمایی باشد، افزود: آن‌چه تدوین می‌شود و قدم‌هایی که برای آمریکا نگاشته می‌شود باید با دقت باشد.

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره پیگیری‌ها در خصوص دو شهروند ایرانی در ترکیه، گفت‌: با دوستان در آنکارا در ارتباط هستیم و مرزبانان دو کشور هم در ارتباط هستند و این موضوع بین ایران و ترکیه در جریان است و امیدواریم ابعاد این موضوع هر چه زودتر روشن شود.

خطیب‌زاده با اشاره به تحولات افغانستان، اظهار داشت: تحولات افغانستان را با دقت پیگیری می‌کنیم و با کنشگران منطقه‌ای در حال رایزنی هستیم. آنچه در افغانستان در حال رخ دادن است ما را نگران کرده است و برای صلح و ثبات افغانستان همه مساعی خود را انجام داده ایم و با دولت افغانستان و گروه‌های دیگر در ارتباط هستیم.

وی درباره احتمال حضور ایران در اجلاس استانبول، گفت: درباره شرکت در اجلاس استانبول در زمان خودش به آن خواهیم پرداخت.

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره بدهی‌های انگلیس به ایران، تاکید کرد: بدهی دولت انگلیس به ایران یک بدهی چند دهه‌ای است که به دلایل واهی هنوز پرداخت نشده است.

خطیب زاده در ادامه درباره رفع تحریم‌ها نیز گفت: تمامی تحریم‌ها باید برداشته شود. طرفین موفق شدند به فهم مشترکی در بسیاری از حوزه‌ها برسند و در حوزه تحریم اشخاص و لیست‌های تعیین شده قبلی آمریکا از اشخاص، اختلاف نظرات جدی وجود دارد و باید در همان مسیر به گفتگو‌ها در چارچوب کمیسیون مشترک برجام ادامه دهیم. آن چه می‌گوییم هم بر مبنای برجام و هم انتفاع حقوقی ایران از برجام است.

وی گفت: پیشرفت‌ها قابل توجه بوده است، اما در برخی حوزه‌ها کُند پیش رفته‌ایم.

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره ارتباط سفر‌های وزیر امور خارجه به کشور‌های منطقه و ارتباط این سفر‌ها با مذاکرات وین، گفت: سفر ظریف به منطقه در چارچوب دیپلماسی رمضان بود. او قبلا در این ماه به کشور‌های اسلامی دیگر سفر کرد و احتمالا سفر‌های دیگری هم خواهند داشت.

خطیب زاده سفر‌های وزیر امور خارجه به منطقه را بدون ارتباط با مذاکرات وین دانست و تاکید کرد: گفتگو با کشور‌های منطقه ربطی به برجام ندارد و نیاز به دلیلی نیز ندارد. ما در شرایطی هستیم که بتوانیم با کشور‌های دیگر به ترتیبات امنیتی مشترک برسیم و اقدامات آمریکا هم به خودشان ربط دارد.

وی در پاسخ به سوالی در خصوص سفر وزیر امور خارجه به عمان و دیدار با مذاکره کننده ارشد دولت نجات ملی یمن، گفت: در مورد وضعیت یمن بسیار نگران هستیم، زیرا آنچه که در «مارب» درحال رخ دادن است جدا از مسائل دیگر یمن نیست.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی با بیان اینکه برادران و خواهران یمنی ما در بدترین روز‌های خود به سر می‌برند، اظهار داشت: همه می‌دانند اگر اراده جدی برای پایان دادن به این وضعیت اسفبار انسانی در یمن وجود دارد، همه باید پایبندی خود را به همان مسیر گفته شده سازمان ملل اعلام کنند.

خطیب زاده با بیان اینکه برای انجام یک گفتگوی فراگیر، توقف جنگ از سوی عربستان، آتش‌بس و دسترسی‌های انسانی، ضروری است، افزود: این کار قطعا مورد حمایت دولت نجات ملی نیز خواهد بود و نقش موثری در آن ایفا خواهند کرد. از این رو آنچه که در ملاقات‌ها اتفاق افتاد، در همین راستا بود.

وی همچنین تعیین نماینده‌ای از سوی سازمان ملل برای موضوع هسته‌ای ایران را تکذیب کرد و افزود: نمی‌دانم این مسئله از کجا آمده است! بحث هسته‌ای ایران، موضوعی بین اعضای ۱+۴ است؛ همانطور که موضوعات منطقه‌ای به کشور‌های فرامنطقه‌ای مربوط نمی‌شود، موضوع هسته‌ای نیز صرفاً مربوط به همین کشور‌ها است.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پاسخ به سوالی، در خصوص ادعای یکی از رسانه‌های آمریکایی مبنی بر اینکه در مذاکرات وین، ایران و آمریکا در مورد لغو تحریم اشخاص و نهاد‌ها به توافق رسیدند، اما تحریم شرکت‌ها در ازای انجام تعهدات هسته‌ای ایران رفع خواهد شد، گفت: گزارش‌های پراکنده رسانه‌ها مورد تحلیل شما قرار نگیرد. موضع جمهوری اسلامی این است که تمامی تحریم‌ها باید لغو شود.

وی همچنین در پاسخ به سوالی، در خصوص اینکه آیا ایران زیر بار انجام تعهدات هسته‌ای پیش از راستی آزمایی اقدامات آمریکا خواهد رفت و اینکه آیا تعلیق تحریم‌ها، با تمدید ۱۲۰ تا ۱۸۰ روزه، به جای لغو کامل آن‌ها مورد پذیرش خواهد بود، گفت: توافقاتی که تا امروز انجام شده است باید تمامی تحریم‌های عمومی بخش شرکت‌ها مالی، یکجا رفع شود.

سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه یکسری اختلافات در خصوص برخی افراد و اشخاص است که آن‌ها موضوع اختلاف است، اظهار داشت: در خصوص لغو تحریم نیز یک بار گفتم بار دیگر نیز می‌گویم، آنچه که در برجام نوشته شده است ملاک عمل ما خواهد بود و با سیاست داخلی ایالات متحده کاری نداریم. فکر نمی‌کنیم ایالات متحده نیز انتظار داشته باشد کسی به فرآیند‌های داخلی آن‌ها کار داشته باشد.

خطیب زاده با بیان اینکه قطعاً تمام تعهدات ایالات متحده را دولت آمریکا باید اجرایی کند، افزود: اینکه چگونه اجرایی خواهند کرد به خود آن کشور برمی گردد.

وی تاکید کرد: آمریکا ثابت کرده به هیچ معاهده و تعهدی در دوران ترامپ مثل موشک‌های میان برد و آب و هوای پاریس می‌تواند پایبند نباشد و خارج شود. برای ما اجرای تعهدات قابل راستی آزمایی شدن مهم است.

خطیب زاده درباره وعده‌های مطرح شده که می‌گویند رفع تحریم‌ها احتمالا نمایشی و با توجه به انتخابات است و اینکه تضمین لغو تحریم‌ها چیست؟ گفت: اساسا گفت‌وگوهای ما براساس اعتماد به طرف مقابل نیست و نبوده است و برجام نیز براساس بی‌اعتمادی زیاد دو طرف این گونه نوشته شده است. ارتباط دادن این مسائل به انتخابات مسیر انحرافی است، مهم آن است که تحریم‌ها عینا و قطعا از سر ملت ایران برداشته شود.

وی با تاکید بر اینکه همانطور که رهبر معظم انقلاب گفته‌اند، اگر رفع تحریم‌ها یک ساعت زودتر قابل انجام است، نباید در این کار تعلل کنیم، اظهار داشت: این‌ها موضوعاتی نیست که به مجریان ارتباطی داشته باشد. مجریان از جمله وزارت امور خارجه ماموریت‌محور هستند و براساس ماموریت جلو می‌روند.

سخنگوی وزارت امور خارجه خاطرنشان کرد: آنچه در برجام نوشته شده، باید کاملا اجرایی شود. در این صورت ما نیز اقدامات کاهشی خود را متوقف خواهیم کرد.

خطیب‌زاده در پاسخ به سوالی مبنی در مذاکرات وین چه تحریم‌هایی برداشته می‌شود، تصریح کرد: موضع وزارت امور خارجه موضع نظام است. موضع نظام رفع تمامی تحریم‌هایی است که در دوران رئیس جمهور قبلی آمریکا و برخلاف برجام اعمال شده است.

وی تاکید کرد: باید تمامی تعهدات طرفین در برجام عینا اجرایی شود و موانع، ابتدا از سوی آمریکا برداشته و راستی‌آزمایی شود. آنگاه ایران به تعهداتش عمل می‌کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره آسیب‌هایی که بعد از خروج آمریکا از برجام به ایران وارد شده است، گفت: فعلا در حال تمرکز در خصوص چگونگی بازگشت آمریکا به همه تعهداتش هستیم و قطعا موضوعات بسیار زیادی در کمیسیون در صورت بازگشت آمریکا به برجام وجود خواهد داشت و خسارات هم قطعا یکی از آن‌ها خواهد بود.

خطیب زاده درباره سفر وزیر خارجه به عراق و بحث دارایی‌ها ایران نیز اظهار داشت: بر این عدد و رقم‌ها که گفته می‌شود زیاد پافشاری نکنید. آن‌چه صحبت می‌کنیم دسترسی ایران به همه منابعش است که در چارچوب برجام حتما باید رخ دهد.

وی تاکید کرد: سفر ظریف به عراق نیز در چارچوب سفر او به منطقه بود؛ پیام این سفر این بود که همسایگان همیشه اولویت ما هستند. برای ایران منطقه اولویت اصلی است.

انتهای پیام/ 351

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها