به روز شده در: ۲۷ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۴:۲۷
عضو حقوقدان شورای نگهبان:
طحان‌نظیف گفت: مطابق با مصوبه جدید شورای نگهبان درباره انتخابات ریاست جمهوری، شرایط ثبت نام نامزد‌ها ساماندهی شد.
کد خبر: ۴۵۴۵۸۷
تاریخ انتشار: ۱۵ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۲:۰۸ - 05May 2021

مصوبه جدید شورای نگهبان برای ساماندهی ثبت‌نام نامزدهای انتخاباتبه گزارش گروه اخبار داخلی دفاع‌پرس، هادی طحان‌نظیف، عضو حقوقدان شورای نگهبان در گزارش ۷۸ از سلسله گزارش‌های خود به مردم از جلسات شورای نگهبان، اظهار داشت: امروز (چهارشنبه) جلسه شورای نگهبان برگزار شد و در این جلسه با توجه به نزدیکی ایام ثبت‌نام داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری، مباحثی در خصوص نابسامانی و بی‌نظمی وضعیت ثبت‌ نام داوطلبان مطرح شد و اعضا همگی نسبت به ساماندهی وضعیت ثبت‌نام داوطلبان اتفاق نظر داشتند.

وی یادآور شد: در هر دوره، انبوهی از افراد در کنار شخصیت‌های سیاسی و مدیران کشور، در ستاد انتخابات حضور می‌یابند و صرفاً با در دست داشتن کپی شناسنامه و چند قطعه عکس، اعلام کاندیداتوری و ثبت‌نام می‌کنند. با گزارشی که در جلسه ارائه شد، مشخص شد که از مجموع یک هزار و ۶۳۶ نفر که سال ۱۳۹۶ در انتخابات ریاست جمهوری ثبت‌نام کرده بودند، حدود یک هزار و ۲۰۰ نفر از آنها دارای مدرک تحصیلی کارشناسی و پایین‌تر از آن بوده‌اند و حدود ۳۰۰ نفر از ثبت‌نام شدگان، محکومیت قطعی کیفری داشته‌اند.

عضو حقوقدان شورای نگهبان تصریح کرد: البته این وضعیت ناخوشایند از نگاه رسانه‌های داخلی و خارجی دور نمی‌ماند و کلیپ‌های طنز آن تا مدت‌ها در فضای مجازی نیز دست به دست می‌شود و موجبات نارضایتی مردم و نخبگان کشور را فراهم می‌کند و پیام‌های گلایه‌آمیز آنها برای اعضای شورای نگهبان نیز ارسال می‌شود و طبیعتاً صلاحیت هیچ‌ یک از این افراد احراز نمی‌شود.

وی ادامه داد: این در حالی است که برای نمایندگی مجلس شورای اسلامی، شرایط متعددی اعم از سن و مدرک تحصیلی ضروری است و افراد کمتر از ۳۰ سال سن و یا فاقد مدرک کارشناسی ارشد، امکان ثبت‌نام در انتخابات را ندارند. در انتخابات شورا‌های اسلامی شهر و روستا نیز همین طور است و داوطلب عضویت در شورای شهر‌های دارای بیش از ۲۰ هزار نفر جمعیت باید حداقل مدرک کارشناسی داشته باشند.

طحان نظیف گفت: در سیاست‌های کلی انتخابات نیز بر ساماندهی این وضعیت تأکید شده و بر تعیین دقیق معیارها، شاخص‌ها و شرایط عمومی و اختصاصی داوطلبان و نیز شناسایی اولیه توانایی و شایستگی داوطلبان در مرحله ثبت‌ نام و همچنین بر تعریف و اعلام معیار‌ها و شرایط لازم برای تشخیص رجل سیاسی، مذهبی و مدیر و مدبر بودن نامزد‌های ریاست جمهوری توسط شورای نگهبان تصریح شده است.

عضو حقوقدان شورای نگهبان ادامه داد: در این جلسه، پس از بحث و گفتگو‌های فراوان میان اعضا، مقرر شد مصوبه سال ۱۳۹۶ شورای نگهبان در خصوص شفاف‌سازی «تعریف و اعلام معیار‌ها و شرایط لازم برای تشخیص رجل سیاسی، مذهبی و مدیر و مدبر بودن نامزد‌های ریاست جمهوری» اصلاح شود و برای روشن‌تر شدن ملاک‌های مذکور، داوطلبان ریاست جمهوری هنگام ثبت‌نام، حداقلی از مدرک تحصیلی، سنوات و سوابق مدیریتی و حداقل و حداکثری از سن داشته باشند و وضعیت ثبت‌نام داوطلبان نیز تا حدی ساماندهی شود. این اصلاحیه برای اجرا به وزارت کشور ابلاغ شد.

انتهای پیام/ 118

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها