به روز شده در: ۰۷ مرداد ۱۴۰۰ - ۲۱:۱۶
نماینده ایران:
معاون نمایندگی دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل خواستار اقدام فوری و موثر جامعه بین‌المللی برای رفع تحریم‌های غیرقانونی و نامشروع علیه کشور‌های درحال توسعه شد.
کد خبر: ۴۵۴۷۴۳
تاریخ انتشار: ۱۵ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۲۳:۳۵ - 05May 2021

جامعه بین‌المللی برای رفع تحریم‌های غیرقانونی علیه کشور‌های در حال توسعه فورا اقدام کندبه گزارش گروه اخبارداخلی دفاع‌پرس، «زهرا ارشادی» سفیر و معاون نمایندگی دائم جمهوری اسلامی ایران در دفتر سازمان ملل در نیویورک طی سخنانی در ششمین اجلاس سالیانه مجمع علم، فناوری و نوآوری شورای اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل (اکوسوک) با تاکید بر اهمیت نقش علم و فناوری در مقابله با بحران جهانی همه گیری کرونا، آن را در زمره ابزار‌های مهم در اختیار کشور‌ها برای نیل به توسعه و پیشرفت و از متغیر‌های راهبردی در برنامه ریزی‌های ملی در حوزه توسعه خواند.

وی با تاکید بر اهمیت ظرفیت سازی برای کشور‌های درحال توسعه و ارتقای همکاری‌های منطقه‌ای و بین‌المللی در حوزه علم و فناوری، اظهار داشت: انتقال فناوری و دانش، فارغ از هرگونه تبعیض و ملاحظات سیاسی می‌بایستی به یک اولویت تبدیل شود. این امر به ویژه در حوزه فناوری‌های نوین از اهمیت بسزایی برخوردار است، چرا که بدون دسترسی به چنین فناوری هایی، هرگونه تلاش برای مقابله با همه گیری کرونا، حرکت به سمت توسعه و پر کردن شکاف‌های موجود تکنولوژیک و دیجیتال، با موانع و مشکلات بزرگی روبرو خواهد بود.

معاون نمایندگی ایران در نیویورک در بخش دیگری از سخنان خود ضمن اشاره به اهمیت حمایت از سیاست‌ها و فعالیت‌های کشور‌های در حال توسعه در زمینه علم، فناوری و نوآوری از طریق ارتقای همکاری‌های جنوب – جنوب، شمال – جنوب و سه جانبه در حوزه‌های حمایت مالی و فناوری، ظرفیت سازی و انتقال فناوری، بر اختصاص عادلانه و غیرسیاسی مساعدت‌های رسمی توسعه‌ای موسوم به ODA با هدف ارتقای ظرفیت‌ها و توانایی‌های کشور‌های در حال توسعه در حوزه علم و فناوری تاکید و آن را خواسته‌ای موجه و برحق خواند و جایگاه سازمان ملل متحد و کمیسیون علم و فناوری برای توسعه را در این خصوص مهم عنوان کرد.

معاون نمایندگی کشورمان در پایان سخنان خود خاطرنشان کرد: حق توسعه از جمله حق دسترسی به فناوری‌های نوین برای کشور‌های در حال توسعه در بستری که چندجانبه گرایی با فشار‌های شدید و روزافزون روبروست قابل تحقق نخواهد بود؛ لذا جامعه بین‌المللی باید اقدامات فوری و موثری را برای محو هرگونه اقدامات یکجانبه قهرآمیز از جمله تحریم‌های غیرقانونی و نامشروع علیه کشور‌های درحال توسعه اتخاذ کند، چرا که اینگونه اقدامات توجیه ناپذیر و غیرقانونی علاوه بر مغایرت با منشور ملل متحد و اصول بنیادین حقوق بین‌الملل، از تحقق توسعه اقتصادی و اجتماعی در کشور‌ها جلوگیری کرده و نیز در شرایط بحرانی فعلی، تلاش کشور‌ها برای مقابله با همه گیری کرونا را به ویژه با هدف قرار دادن مردم معمولی و حق حیات و سلامت آن‌ها با مانعی جدی روبرو می‌کند.

گفتنی است ششمین اجلاس مجمع علم، فناوری و نوآوری شورای اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل (اکوسوک) از تاریخ ۱۴ لغایت ۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۰ در مقر سازمان ملل متحد در نیویورک برگزار شد. این اجلاس همه ساله توسط رئیس شورای اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل متحد به منظور بحث و تبادل نظر درخصوص همکاری‌های کشور‌ها در حوزه‌ی علم و فناوری برگزار می‌شود.

انتهای پیام/ 112

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها