به روز شده در: ۰۸ بهمن ۱۴۰۰ - ۲۳:۴۳
رئیس کمیسیون مشترک «طرح جوانی جمعیت و حمایت از خانواده» خبر داد؛
«بانکی‌پور فرد» از رفع ایرادات شورای نگهبان به ۱۰ ماده طرح جوانی جمعیت در نشست اخیر کمیسیون مشترک «طرح جوانی جمعیت و حمایت از خانواده» خبر داد.
کد خبر: ۴۵۵۲۰۶
تاریخ انتشار: ۱۸ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۲:۰۰ - 08May 2021

رفع ایرادات شورای نگهبان به ۱۰ ماده از طرح جوانی جمعیتبه گزارش گروه اخبار داخلی دفاع‌پرس، امیرحسین بانکی‌پور فرد در تشریح نشست دیروز (جمعه) کمیسیون مشترک «طرح جوانی جمعیت و حمایت از خانواده» که به منظور رفع ایرادات شورای نگهبان به این طرح با حضور دستگاه‌های مربوطه برگزار شده بود، اظهار داشت: روز جمعه، اولین نشست کمیسیون برای رفع ایرادات و ابهامات طرح، برگزار و ایرادات گرفته شده به ۱۰ ماده رفع شد.

رئیس کمیسیون مشترک طرح جوانی جمعیت و حمایت از خانواده، ادامه داد: یک ابهام و ایراد طرح، مربوط به حوزه‌های علمیه بود که شورای نگهبان مطرح کرد که: شما بدون هماهنگی با مدیریت حوزه عملیه و بر اساس اساسنامه آن نمی‌توانید تکلیفی تعیین کنید که خوشبختانه آیت‌الله اعرافی، مدیر حوزه‌های عملیه در نامه‌ای خطاب به اینجانب نوشته و گفت که ما این طرح را تأیید و اجرا می‌کنیم. این نامه، پاسخ خوبی برای ارائه به شورای نگهبان بود ضمن اینکه ما در پنج ماده‌ای که مربوط به حوزه علمیه بود، قید عدم مغایرت با اساسنامه را ذکر کردیم.

وی افزود: ابهام دیگر در مورد عبارت «کلانشهر‌ها» بود و ما مشخص کردیم که منظور از کلانشهر‌ها، شهر‌های بالای ۵۰۰ هزار نفر جمعیت بوده که حدود ۱۸ شهر است.

نماینده مردم اصفهان در مجلس یازدهم یادآور شد: تعیین شرح وظایف ستاد ملی جمعیت، یکی از ابهامات و ایرادات گرفته شده بود که ما شرح وظایف ستاد را مشخص کردیم.

بانکی پور‌فرد «اختصاص زمین» را یکی از مهم‌ترین مشوق‌های طرح جوانی جمعیت دانست و گفت: در این طرح اختصاص زمین ۱۵۰ تا ۲۰۰ متری به خانواده‌ها را برای تولد فرزند سوم پیش‌ بینی کردیم و مقرر شد زمین در شهر‌های زیر ۵۰۰ هزار نفر و روستا‌ها برای همه در نظر گرفته شود یعنی خانواده‌هایی که در تهران صاحب فرزند سوم به بعد می‌شوند، زمینی در یکی از شهر‌های زیر ۵۰۰ هزار نفر به آن‌ها اختصاص می‌یابد و اختصاص این زمین حتی به کسانی که در گذشته از طرح‌های مسکن استفاده کردند یا صاحب زمین هستند هم تعلق می‌گیرد.

رئیس کمیسیون مشترک طرح جوانی جمعیت و حمایت از خانواده یادآور شد: البته زمین به دو روش اختصاص می‌یابد یا به صورت «فروش اقساطی» و آن هم با قیمت تمام شده و روش دیگر هم به صورت « ۹۹ ساله» و مالکیت آن بر عهده دولت است.

عضو کمیسیون فرهنگى ادامه داد: در ماده چهار طرح جوانی جمعیت، معافیت‌هایی دیده شد و شورای نگهبان هم آن را تأیید کرده که برای خانواده‌هایی که صاحب فرزند سوم به بعد می‌شوند تخفیف‌هایی برای ساخت منزل، عوارض و نظام مهندسی پیش بینی شود.

نماینده مردم اصفهان در مجلس یازدهم افزود: همچنین در این نشست مقرر شد در الگوی مصرفی که در حال حاضر برای خانواده‌ها در نظر گرفته شده تعداد فرزندان زیر ۲۵ سال در این الگوی مصرف لحاظ شود. همچنین مقرر شد ۷۰ درصد خانه‌های سازمانی به خانواده‌های دارای سه فرزند و بیشتر که مسکن ملکی مستقلی در محل خدمت ندارند تعلق بگیرد.

وی یادآور شد: در مورد خوابگاه‌های متاهلی دانشجویی هم قرار شد ۱۰ درصد از درآمد اختصاصی و اعتبارات تملک دارایی دانشگاه‌ها صرف این خوابگاه‌ها شود و همه دانشگاه‌ها موظف شدند به نسبت دانشجویان متأهل خود اعم از بومی، غیربومی، دختر و پسر باید خوابگاه‌های متأهلی در نظر بگیرند و به دانشگاه‌ها اجازه دادیم که از اوراق مالی اسلامی برای این خوابگاه‌ها استفاده کنند و وزارت راه و شهرسازی هم باید نسبت به تامین زمین اقدام و به دانشگاه‌ها اختصاص دهد.

رئیس کمیسیون طرح جوانی جمعیت و حمایت از خانواده گفت: مقرر شد سازمان اوقاف و امور خیریه، فرهنگ وقف تعالی خانواده را برای حمایت راه‌اندازی کند. صندوق رفاه دانشجویان هم باید ۵۰ درصد ودیعه دانشجویان متأهل را پرداخت کند و همچنین مصوب شد میزان ارائه وام‌ها یکسان نباشد و به ازای هر فرزند در خانواده‌ها، ۲۵ درصد به مبلغ وام اضافه شود؛ در نشست شنبه کمیسیون، رفع ایرادات سایر مواد در دستور کار قرار می‌گیرد.

انتهای پیام/ 118

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها