به روز شده در: ۰۵ مهر ۱۴۰۰ - ۲۰:۰۹
سخنگوی دولت:
ربیعی گفت: دولت معتقد به مشارکت حداکثری و حضور تمام‌عیار مردم در انتخابات است و همه توان خود را هم برای تحقق این هدف به کار می‌گیرد.
کد خبر: ۴۵۵۷۷۷
تاریخ انتشار: ۲۱ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۲:۴۱ - 11May 2021

دولت همه توان خود را برای حضور تمام‌عیار مردم در انتخابات به‌کار می‌گیردبه گزارش گروه اخبار داخلی دفاع‌پرس، علی ربیعی سخنگوی دولت امروز (سه‌شنبه) در نشست خبری هفتگی خود با خبرنگاران که به صورت تصویری برگزار شد، با تبریک عید سعید فطر به ملت ایران و مسلمانان جهان اظهار داشت: می‌خواهم از این فرصت برای اشاره به یکی از مظاهر اجتماعی و ملی رمضان و عید سعید فطر که به درستی و به زیبایی «دیپلماسی رمضان» نام گرفته، استفاده کنم.

سخنگوی دولت گفت: موازنه‌ی قوا آن چنان که رهبری معظم انقلاب اسلامی در پیام ماندگار روز قدس فرمودند، به سود مردم مظلوم فلسطین و موضوع قدس شریف به عنوان اولویت نخست امت مسلمان به پیش می‌رود.

وی ادامه داد: دیپلماسی فعال جمهوری اسلامی ایران در وین، در عرصه رفع تحریم‌ها و در سطح دوستی‌های منطقه‌ای و همسایگان برای حل مسائل جعلی و گسترش مناسبات به خوبی به پیش می‌رود.

ربیعی با تأکید بر اینکه کاهش سطح تنش و افزایش امید به اعاده وحدت امت اولویت سیاست خارجی کشور است، گفت: مسائلی نظیر موضوع حقوق فلسطین ها، تلاشی مشترک برای بازسازی منطقه‌ای را در دستور کار همسایگان قرار خاهیم داد.

وی خاطرنشان کرد: متاسفانه در این میان و درست در روز‌هایی که مولفه‌های امت مسلمان حل مسئله یمن و بازگشت به مناسبات همسایگی در این جغرافیای مظلوم را در دستور کار خود قرار داده اند، خنجر افراطی گری و خشونت کور از پشت وارد آمد و پیکر امت را مجروح کرد.

سخنگوی دولت گفت: تروریست‌ها در کابل یک بار دیگر و این بار دردناک‌تر از همیشه، کودکان و دانش آموزان و جگر پاره‌های ما را به هنگام بازگشت از مدرسه در خون خود غلتان کردند و ملت‌های مسلمان را به سوگ نشاندند. آن پیکر‌های پاره پاره، دانش آموزان و آن دفتر‌ها و کتاب‌های آغشته به خون بی گناهان، نشان از دشمنی داعش و داعشیان با دانش دارد. دولت و ملت جمهوری اسلامی ایران در این سوگ جانگداز در کنار ملت و دولت جمهوری اسلامی افغانستان است.

وی افزود: در ادامه این آتش افروزی و این جان ستانی‌ها فاجعه‌ای دیگر توسط صهیونیست‌ها قلب بیت المقدس را به درد آورد. جمهوری اسلامی ایران نمی‌تواند در برابر این جنایت‌ها سکوت اختیار کند و امروز بهترین راه برای مسدود کردن راه خشونت و ترور چه در شمایل صهیونیستی و چه در تصویر داعشی آن، تقویت همکاری‌های منطقه‌ای با کشور‌های مسئولیت پذیر با هدف بازگرداندن صلح و آرامش پایدار به ملت‌های همسایه و مأیوس کردن تروریست‌ها از دستیابی به اهدافشان و خشکاندن ریشه‌های افراطی گری از افغانستان تا یمن و فلسطین است.

ربیعی با تأکید بر اینکه ترور‌ها و خشونت ورزی‌ها آن هم در چنین روز‌های مبارکی، نه تنها امید ایران را ناامید نمی‌کند بلکه بر همت ایران در شتاب دادن به روند‌های صلح آمیز، پایان دادن به اختلافات و تعمیق گفتگو با همسایگان و مقابله بی امان با تفرقه افکنی و ظلم صهیونیستی و خشونت و ترور داعشی‌ها می‌افزاید، گفت: امیدواریم که به‌زودی با ثمربخشی این تلاش‌های دسته جمعی، روز‌های بهتری را برای همه کشور‌های منطقه و همسایه شاهد باشیم.

وی تصریح کرد: همچنین از امروز ثبت نام کاندیدا‌های انتخابات ریاست‌جمهوری آغاز می‌شود. درباره جایگاه انتخابات، توصیف دقیق و حکمیانه مقام معظم رهبری، راهنمایِ عملی دولت جمهوری اسلامی است که فرمودند «هیچ چیز دیگری جای انتخابات را برای کشور و استحکام پایه‌های اقتدار کشور، نمی‌گیرد.»

سخنگوی دولت گفت: در همین راستا، دولت معتقد به مشارکت حداکثری و حضور همه جانبه و تمام عیار مردم در انتخابات است و همه توان خود را برای انجامِ چنین رسالتی مستند به قانون اساسی، به کار خواهد گرفت. آن چه که رهبری به نقش انتخابات در استحکام پایه‌های اقتدار کشور، تعبیر کردند، هنگامی جنبه اجرایی به خود خواهد گرفت که منتخب ملت، برخاسته از یک مشارکت وسیع و حداکثری با تکیه بر آرای بالا باشد تا بتواند به حل مسائل و چالش‌های گوناگون داخلی بپردازد و در همان حال، مواجهه پرقدرت بین‌المللی داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ در امتداد یک فرایند چهل و دو ساله از "تمرین مردم سالاری" برگزار می‌شود، عنوان داشت: این به آن معنا است که در این فرایند طولانی، هر انتخاباتی در مقایسه با انتخابات در مقاطع پیشین، باید مشارکتی تر، رقابتی‌تر و در یک کلام کامل‌تر و در به به تکامل‌تر از پیش برگزار شود. یعنی همه گرایش‌های سیاسی، همه اقشار گوناگون ملت و همه سلایق بتوانند نماینده خود را در سطح نامزد‌های انتخاباتی داشته باشند. سطح فراگیری و شمول این حماسه بزرگ اراده ملی، باید متناسب با سطحِ چالش‌های گوناگون داخلی و سطح تهدید‌های منطقه‌ای و جهانی ارتقا یابد.

ربیعی گفت: اکنون که در راه مقابله با چالش تحریم و کرونا، روز‌های سخت را سپری کرده ایم و زمان بهره مندی از فرصت‌های آن، همه ما باید تلاش کنیم که با انتخاباتی پرشور، دولتی با رای حداکثری را انتخاب کنیم که با پشتوانه مردمی هدایت اداره کشور را در شرایط دشوار بدست بگیرد.

وی در تشریح مصوبات دولت در هفته گذشته اظهار داشت: به منظور ایجاد رونق اقتصادی در استان سیستان و بلوچستان دولت تا سقف یکصد میلیون دلار از بازارچه‌های مشترک مرزی میرجاوه، کوهک و پشین با کشور پاکستان برای عرضه به صورت خورده فروشی در محوطه بازارچه موافقت کرد. بدین ترتیب صادراتی هم که از این بازارچه‌ها صورت خواهد گرفت علاوه بر ایجاد درآمد برای مرزنشیان مشاغل جانبی خدماتی نیز شکل خواهد گرفت؛ و همچنین صنعت بسته بندی و فرآوری نیز به وجود خواهد آمد.

سخنگوی دولت گفت: در مصوبه دیگری برای باسازی بخش‌های خسارت دیدگاه زلزله زده فروردین ۱۴۰۰ استان کردستان ۳۸۳ میلیارد و ۳۸۰ میلیون ریال اعتبار به بنیاد مسکن تخصیص یافت. همچنین به همین منظور با تصمیم دولت ۷۱۵ میلیارد ریال تسهیلات بانکی ارزان قیمت با بازپرداخت ۱۵ ساله اختصاص یافت.

سخنگوی دولت درباره اخباری مبنی بر گفتگو‌های ایرانی وسعودی گفت: مذاکرات در سطح نمایندگان ویژه در دولت صورت گرفته است و تا وصول نتیجه ادامه دارد. روند مذاکرات مثبت ارزیابی می‌شود. ما در طول سال‌های گذشته از گفتگو میان همسایگان از جمله عربستان سعودی حمایت و استقبال کرده ایم و امروز روزنه‌های امیدواری به رفع اختلافات گشوده شده است. در طی سال‌های اخیر و مداخله‌های غیرسازنده که ناامنی‌های گسترده‌ای را از یمن تا سوریه موجب شده، به کدورت و سوء تفاهم میان کشور‌های منطقه منجر شده است.

وی ادامه داد: به منظور رفع این سوتفاهم‌ها و اختلافات، تاکنون دو دور مذاکره بین دو کشور صورت گرفته است. علاوه بر مسائل دو جانبه، مسائل منطقه‌ای هم مورد گفتگو قرار گرفته است، ولی فعلا تا زمانی که مذاکرات به نتیجه نرسیده، امکان ورود به جزییاتش را نداریم.

سخنگوی دولت گفت: ما مصمم هستیم که به همه این مسائل که ملت‌های منطقه را آزار می‌دهد، رسیدگی کنیم. باور داریم که اکنون زمان مناسبی برای خاتمه دادن به این اختلافات و احیای سنت همسایگی حسنه و برادرانه است.

وی خاطرنشان کرد که در‌های دیپلماسی در حال حاضر بین ایران و کشور‌های همسایه باز است و در برخی موارد نشانه‌های مثبتی دیده می‌شود، اما همه طرف‌ها همچنان به تلاش بیشتری نیاز دارند تا اطمینان پیدا کنند که بازگرداندن ثبات به منطقه و ایجاد صلحی پایدار برای همه ملت‌های منطقه در مسیری که شایسته است، پیش می‌رود.

تحریم‌ها به همان شکلی برداشته شود که در قطعنامه ۲۲۳۱ عنوان شده

سخنگوی دولت درباره اظهارات اخیر حسن روحانی مبنی بر اینکه تقریبا همه تحریم‌های اصلی و اصولی برطرف شده است و مذاکرات وین برای برخی جزئیات ادامه دارد، گفت: همانطور که پیش از این اعلام کرده ایم، تنها معیار اجرای کامل و دقیق برجام نه یک کلمه کمتر و نه یک کلمه بیشتر است، بنابراین ما انتظار داریم که تحریم‌ها به همان شکلی برداشته شوند که در متن برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ عنوان شده است.

وی ادامه داد: بخش عمده‌ای از اختلافات درباره رفع تحریم‌ها حل و فصل شده و همه طرف‌ها درباره آن توافق دارند، اما پیچیدگی‌های شرارت آمیزی که دولت ترامپ در وضع تحریم‌های جدید و بعضاً با برچسب‌های متفاوت که هدف از آن دشوار کردن روند بازگشت آتی آمریکا به برجام بود، مذاکرات را در مراحلی دشوارتر کرده، اما هیچکدام از اختلافات جزئی باقیمانده اگر دولت آمریکا جدیت و صداقت داشته باشد، غلبه ناپذیر نیستند.

ربیعی با ابراز امیدواری نسبت به اینکه در روز‌ها و هفته‌های آینده سرانجام به این اختلاف نظر‌ها پایان داده شود و توافق نهایی برای اجرای برجام همانند دوره پیش از آغاز نقض عهد آمریکا به اجرا گذاشته شود، درباره موعد سوم خرداد و ضرب الاجل مجلس برای امحای دوربین‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت: اولا هر گونه تصمیم و سیاستگذاری در این زمینه بر عهده نهاد‌های بالادستی است. تاریخی را که قانون و متعاقب آن توافق میان ایران و آژانس تعیین کرده همان سوم خرداد است.

به اعضای برجام توصیه می‌کنیم برای رسیدن به توافق پیش از مهلت قانونی تمرکز کنند

وی افزود: ما امیدواریم که همه طرف‌های برجام پیش از فرارسیدن آن موعد، مذاکرات جاری را برای احیای کامل برجام و عمل همه طرف‌ها به تعهدات به سرانجام برسانند. ما ترجیح می‌دهیم احتمال تحقق این مسئله را به آینده بسپاریم و به همه اعضای برجام توصیه می‌کنیم که همچنان برای رسیدن به توافق پیش از مهلت قانونی تمرکز کنند.

این عضو کابینه در ادامه گفت: قانون مجلس الزام آور است و تاریخ ٢١مه در خصوص توافق بین ایران و آژانس، تاریخی مهم است. ما عجله‌ای برای به سرانجام رساندن گفتگو‌ها نداریم، اما از فرسایشی شدن آن نیز جلوگیری می‌کنیم و با دقت و در عین حال با سرعت لازم گفتگو‌ها را پیش می‌بریم، از این رو نمی‌خواهیم هیچ تاریخی مانع از این شود که پیگیری دقیق سیاست‌ها با تعجیل روبرو شود.

وی خاطرنشان کرد که همانطور که پیشتر نیز گفته شده الان برای اظهار نظر زود است و در صورتی که گفتگو‌ها در مسیر درست به پیش برود توافق محدود در مورد تاریخ منوط به تصمیمات در تهران است.

سخنگوی دولت در پاسخ به سوال یکی از رسانه‌ها مبنی بر اینکه که «موضع دولت نسبت به اظهارات خلاف واقع برخی درباره مذاکرات وین چیست؟» گفت: در زمانی که کشور در یک عرصه سخت برای احقاق حقوق ملی است، شایسته است همگان سربازان میدان در آن عرصه را حمایت کنند و از بیان مطالبی که اخلال ایجاد می‌کند یا موضوع مناقشه می‌شود خودداری کنند.

وی ادامه داد: متاسفانه در دوران جنگ اقتصادی و رویارویی دولت با جنایت ترامپ ما همواره شاهد جهت گیری غلط بسیاری از افراد و جریان‌ها بودیم. گاهی بین حملات آن‌ها و تخریب‌های بیرونی نمی‌توانیم تمایزی قائل شویم.

ربیعی گفت: حالا که باید مقاومت سه ساله دولت نتیجه بدهد و در رقابتی هستیم که با ظرافت تمام باید در عقب راندن تحریم حقوق ملت را تثبیت کنیم. اتفاقا تیم در میدان نیازمند آرامش و حمایت روانی بیشتری است.

مسئولان بانک مرکزی می‌گویند این نوع خبر دادن‌ها بازار را ملتهب می‌کند

وی عنوان داشت: در این گونه خبررسانی‌ها اتفاقا مسئول مستقیم مذاکرات که وظیفه سنگین به پیش بردن سیاست‌های تعیین شده نظام را بر عهده دارد و باید بتواند با طرف‌های خارجی چانه زنی و مصاف دیپلماتیک نماید، روند شکل گرفته تحت "منبع آگاه" را به زیان منافع ملی تشخیص داده است. همچنین مسئولان بانک مرکزی هم می‌گویند این نوع خبر دادن‌ها موجب القای بی ثباتی در جامعه بوده و بر سیر صعودی ارز تاثیر گذاشته و بازار را ملتهب می‌کند.

سخنگوی دولت در این باره گفت: امیدوارم همه رفتار مسئولانه‌ای داشته باشند، چون معتقدم بدخواهان دیرین ما موافق پیشرفت مذاکرات نیستند. در آستانه شکست و لغو کامل تحریم‌ها هستیم

وی در بخش دیگری از سخنان خود در نشست خبری هفتگی با خبرنگاران اظهار داشت: تحریم، کرونا، سختی‌های تحمیل‌شده بر زندگی مردم، دهک‌های زیاد آسیب‌خورده ناشی از فشار اقتصادی، ذهن‌های خسته از فضای روانی و منفی که ایجاد شده است، مناقشات سیاسی زودرس انتخاباتی و ناامیدکردن مردم از روند امور که با هدف کوتاه‌مدت تخریب دولت صورت گرفته است، باعث گسترش ناامیدی در جامعه شده است.

ربیعی گفت: یک سری مشکلات حتما هست، اما به رغم همه اینها، تنها گوهر بزرگ و مسیر برون‌رفت ما از همه مشکلات، صندوق‌های رای است. باید بدانیم ورای داشتن هرگونه نگرانی و دغدغه، صندوق رای را باید پاس بداریم.

در آستانه شکست و لغو کامل تحریم‌ها هستیم

وی اضافه کرد: اکنون که در آستانه شکست و لغو کامل تحریم‌ها هستیم و کرونا به خاطر ساخت انواع واکسن‌ها به مرحله پایانی خودش نزدیک شده است، حضور گسترده در پای صندوق رای می‌تواند موجب انتخاب رئیس‌جمهور با آرای بالا و ایجاد یک دولت قوی برخاسته از رای اکثریت باشد. طبیعتا دولتی که دارای پشتوانه آرای بالای مردمی باشد می‌تواند از یک‌سو اقداماتی پایدار و راهگشا برای حل مجموعه مسائل داخلی ایران اتخاذ کند و از سوی دیگر جایگاه ایران را در تحولات بین‌المللی ارتقا بخشد. از این‌رو هر اقدام و کنشی که منجر به ارتقای مشارکت عمومی شود، اقدامی در راستای تحقق منافع ملی و هرگونه سیاست‌ورزی ضد مشارکت گسترده مردم، مخل منافع کشور محسوب می‌شود.

سخنگوی دولت با اشاره به اینکه درباره ایجاد انتخاباتی با مشارکت بالا دولت وظایفی دارد که شامل ارائه تضمین برای برگزاری انتخابات سالم، ایجاد امنیت در سراسر کشور می‌باشد، گفت: در عین حال، دولت طبق قانون اساسی وظیفه دارد زمینه را برای حضور همه سلایق سیاسی مهیا کند؛ بنابراین دولت در چارچوب همان قانون اساسی، تمام تلاش خود را به کار می‌گیرد تا همگان در پای صندوق‌های رای حضور پیدا کنند، ولی قطعا دولت به تنهایی نمی‌تواند این مهم را محقق سازد و این امر، نیازمند همراهی همه‌جانبه است.

به اندازه کافی لشگری از بدخواهان عملیات روانی می‌کنند

وی در ادامه با درخواست از برخی افراد برای پرهیز از تضعیف روح و ذوق مشارکت جویی مردم فراهم ساختن اسباب ناامیدی از امروز و آینده افزود: به اندازه کافی لشگری از بدخواهان و رسانه‌های وابسته به آن‌ها و تحریم پرستان صهیونیستی دارند عملیات روانی می‌کنند.

تعهد ما به خدا و مردم و انقلاب است که صندوق‌ها را پاس بداریم

ربیعی گفت: این تعهد ما به خدا و مردم و انقلاب است که صندوق‌ها را پاس بداریم. بخشی از پاس داشتن از صندوق ایجاد روحیه بانشاط و زمینه حضور مردم است. صندوق فقط روز رای گیری نیست.

وی درباره مصوبه اخیر شورای نگهبان و دستور حسن روحانی در پی آن به وزارت کشور گفت: معمولا هرگونه سیاست‌های کلی وقتی بخواهد به حیطه عمل و اجرا تبدیل بشود، باید از مجرای قانون عبور کند. آنچه که در این زمینه مشخص است آن می‌باشد که این روال طی نشده است. همچنین این اقدام شورای نگهبان، کاری شبیه قانون‌گذاری است.

سخنگوی دولت گفت: اینکه چه چیزی در اختیار دولت هست یا نیست، منافی اجرای قانون و روال قانون نمی‌باشد. در واقع، فارغ از میزان اختیار، وظیفه دولت اجرای قانون است. همان طور که رئیس جمهور دیروز تصریح کردند، قوانین موجود در ثبت نام از داوطلبان، ملاک عمل است و الزامات وزارت کشور باید در چارچوب قانون و هر گونه تغییر قانون باید از مجاری ذیربط و با ابلاغ رییس جمهور عملی بشود.

تصمیم اخیر شورای نگهبان نه مصوبه است و نه ابلاغیه

وی در این باره اظهار داشت: به اعتقاد حقوق‌دانان، تصمیم اخیر شورای نگهبان نه مصوبه است و نه ابلاغیه، چرا که شورای نگهبان نه مرجع قانونگذاری است که مصوبه داشته باشد و نه مرجع ابلاغ قانون است؛ از این منظر، یک نامه اداری است که شورای محترم نگهبان به وزارت کشور نوشته است.

معیار‌های ابلاغی شورای نگهبان محل ایراد است

ربیعی گفت: معیار‌های ابلاغی شورای نگهبان در مورد داوطلبان مسند ریاست جمهوری از لحاظ شکلی، از نظر مرجع وضع و ابلاغ این معیار‌ها و از لحاظ ماهوی با توجه به مفاد اصل ۱۱۵، بند ۸ اصل ۳ و دیگر اصول مرتبط و نیز جز‌های ۱ و ۲ بند ۱۰ سیاست‌های کلی از نظر حقوقی، محل ایراد است و در عمل نیز ممکن است بر حق مشارکت مردم در تعیین سرنوشت، اثر مطلوب نداشته باشد.

وی ادامه داد: همچنین از منظر حقوقی، تغییر رژیم حقوقی قابلِ اعمال بر انتخابات، بدون تغییر قوانینِ قابلِ اعمال، انجام‌شدنی نیست. به همین خاطر، وزارت کشور مطابق نص قانون اساسی و بر اساس ماده ۵۵ و ۵۹ قانون انتخابات ریاست جمهوری از امروز از همه داوطلبین ثبت‌نام به عمل میاورد.

سخنگوی دولت با اشاره به اینکه آنچه مستلزم حق و تکلیف باشد، باید به صورت قانون تصویب گردد و انتشار عمومی یابد تا شهروندان از حقوق و تکالیف خود مطلع شوند و امورات خود را بر اساس آن، تنظیم‌کنند، گفت: موضع دولت، حاکمیت قانون است. بنای دولت، همکاری با همه نهاد‌ها است، اما در چارچوب قانون و قانون اساسی و حفظ حقوق شهروندان، بنابراین، چنانچه شرایط جدید برای نامزد‌های انتخابات به صورت قانون، تصویب و ابلاغ گردد، حتما وزارت کشور نسبت به اجرای آن، اقدام خواهد کرد، اما یک اطلاع رسانی هم در این دوره از ثبت‌نام‌ها داریم و آن اینکه طی هماهنگی وزارت کشور با نیروی انتظامی، استعلام سوپیشینه داوطلبین به صورت آنلاین هنگام ثبت‌نام انجام می‌شود.

خبر جلوگیری از بازداشت توسط دولتی‌ها را چه کسی داده است؟

وی در بخش دیگری از نشست خبری هفتگی خود با خبرنگاران در پاسخ سوالی درباره نتایج بررسی پرونده افشای فایل صوتی محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه و برخی اخبار مبنی بر ممانعت دولت از بازداشت یکی از عوامل برنامه «آن سوی دولت» خاطرنشان کرد: در ابتدا می‌پرسم که خبر جلوگیری از بازداشت توسط دولتی‌ها را چه کسی و یا کدام مقام مسئول داده است؟ متاسفانه برخی غیرمسئولانه به شایعاتی دامن می‌زنند که ریشه در واقعیت ندارد و نتیجه‌ای جز آلوده شدن عاملان این خبرپراکنی‌های نادرست به گناه تهمت و افترا ندارد. روز گذشته با مسئول این پرونده در وزارت اطلاعات صحبت کردم. چنین موضوعی را قویا تکذیب کردند.

ربیعی ادامه داد: وزارت اطلاعات در حال بررسی تمامی سناریوهاست و اگر فرد یا هر مقامی اطلاعاتی در این زمینه دارد موظف است آن را در اختیار وزارت اطلاعات به عنوان مسئول پیگیری این پرونده قرار دهد.

هشدار دادم دنبال جاسوس بازی جدید نباشید

وی در ادامه اظهار داشت که در نشست خبری گذشته خود هشدار داده است که کسی به دنبال «جاسوس سازی جدید» نباشد، زیرا دشمنان کشور به دنبال ایجاد اختلاف و تفرقه هستند و نباید در میدان آن‌ها بازی کرد.

سخنگوی دولت گفت: همه رسانه‌ها و به ویژه مسئولان را در همه ارگان‌ها دعوت می‌کنیم که از تحلیل‌های بی پایه و اساس خودداری کنند. تنها مرجع قانونی برای رسیدگی به این مسئله وزارت اطلاعات است که از اولین روزی که رئیس جمهور این وزارتخانه را مسئول بررسی پرونده قرار داد، بطور جدی به این پرونده ورود کرده و اشراف کافی بر تمامی زوایای آن را بدست آورده است. با اتمام تحقیقات، مسئولان ذی ربط در اسرع وقت افکار عمومی را در جریان حقایق خواهند گذاشت.

انتهای پیام/ 112

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار