به روز شده در: ۰۴ مهر ۱۴۰۰ - ۰۷:۲۱
نائب رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و عراق تشریح کرد؛
یوسفی با اشاره به سفر نخست وزیر عراق به تهران گفت: ایران می‌تواند با سرمایه‌گذاری در بخش انرژی و ساخت نیروگاه‌ها و ایجاد یک کریدور برای انتقال نفت ایران و عراق از مسیر کشور‌های شمالی به چین، در مدت کوتاه بیش از ۵۰ میلیارد دلار درآمد کسب کند.
کد خبر: ۴۷۷۳۲۷
تاریخ انتشار: ۲۳ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۰:۳۶ - 14September 2021

الزامات توسعه روابط تجاری و اقتصادی ایران و عراقبه گزارش گروه اخبار داخلی دفاع‌پرس، مجتبی یوسفی نائب رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و عراق در گفت‌وگو با  بخش خبری صدا و سیما، اظهار داشت: عراق به عنوان یکی از کشور‌های همسایه که نزدیک به ۱۵۰۰ کیلومتر مرز مشترک با ایران دارد دارای یک بازار چندین میلیون نفری بوده که طبق پیش‌بینی‌ها نیاز به بیش از ۱۹۰ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری دارد.

وی افزود: این بازار دارای موقعیت و ظرفیت‌های منحصر بفردی در بحث نیاز به زیرساخت‌ها در توسعه تکنولوژی و موضوعاتی مانند خدمات فنی مهندسی و ساخت نیروگاه‌ها برای سرمایه گذاران و تاجران جمهوری اسلامی ایران است.

یوسفی ادامه داد: ایران می‌تواند با سرمایه گذاری در بخش انرژی و ساخت نیروگاه‌ها، شرکت‌های نفتی و گازی و ایجاد یک کوریدور شمالی برای انتقال نفت ایران و عراق از مسیر کشور‌های شمالی به چین، در مدت کوتاه بیش از ۵۰ میلیارد دلار در درآمد کسب کند.

نماینده مردم اهواز، باوی، حمیدیه و کارون در مجلس افزود: برای استفاده از ظرفیت ایران از عراق و پیوند اقتصاد دو کشور، سال‌های گذشته کار‌های شعاری مانند همایش چهارمین اجلاس اقتصادی بین دو کشور سال ۱۳۹۸ که در ایران برگزار شد، داشته ایم، اما مصوبات آن انجام نشد و باید علت ریشه یابی شود.

یوسفی با بیان اینکه ما در حوزه‌های سرمایه‌گذاری باید شرایط را برای تاجر و بخش خصوصی فراهم و تسهیل کنیم، اظهار داشت: سیستم بانکی ما در عراق بسیار ضعیف است و اگر بخش خصوصی ما بخواهد علی رغم عدم حمایت‌ها در عراق سرمایه گذاری داشته باشد اولین مشکلش ضمانت نامه است و مشکل بعدی در حوزه نقل و انتقال منابع مالی است که با توجه به وضعیت تحریم به وجود آمده اگر یک شعبه بانک مرکزی به صورت فرعی در عراق ایجاد شود و وظیفه آن تسهیل سرمایه گذاری بخش خصوصی باشد مشکلات حل خواهد شد.

عضو هیات رئیسه مجلس با اشاره به پروژه راه آهن شلمچه به بصره افزود: طبق توافقی که بین وزیر راه و شهرسازی ایران و نخست وزیر عراق انجام و در خرداد ۱۴۰۰ به تصویب هیئت وزیران عراق رسید امیدواریم با سفر نخست وزیر عراق به ایران پروژه راه آهن بصره به شلمچه وارد فاز اجرایی شود.

سلمانی گفت: پیش بینی می‌شود بیش از ۲۰ میلیون تبادل توریست بین ایران و عراق و پذیرش توریست درمانی از عراق انجام شود که ترکیه هم اکنون نقش ایران را در جذب این توریست‌ها ایفا می‌کند با اینکه از نظر ریالی به دلاری هزینه درمان برای افرادی که واحد پولشان دلار است در ایران بسیار ارزان است.

وی تاکید کرد: باید یک کمیته مشترک ایران و عراق تشکیل داده تا موانع را از پیش روی تولید کنندگان برداشته و به سوی ایجاد بازار‌های جدید قدم برداریم. 

انتهای پیام/341

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها