به روز شده در: ۰۵ آبان ۱۴۰۰ - ۰۴:۲۰
علی‌آبادی:
معاون دفتر نمایندگی ایران نزد سازمان ملل متحد در ژنو گفت: ملت ایران مصمم است که عاملان جنایت بزدلانه ترور ژنرال قاسم سلیمانی قهرمان بزرگ ضد تروریسم و همراهانش را که توسط آمریکا صورت گرفت به دست عدالت بسپارد.
کد خبر: ۴۷۷۹۰۱
تاریخ انتشار: ۲۶ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۰:۱۸ - 17September 2021

علی آبادی: ملت ایران پیگیر اجرای عدالت درباره ترور سردار سلیمانی استبه گزارش گروه اخبار داخلی دفاع‌پرس، مهدی علی آبادی معاون دفتر نمایندگی ایران نزد سازمان ملل متحد در ژنو، که ذیل موضوع «تقویت حقیقت، عدالت، جبران و تضمین عدم تکرار جنایات»، در نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل در ژنو سخن می‌گفت، ضمن اشاره به جنایاتی که در حق ملت ایران در جریان جنگ تحمیلی با همراهی و کمک اتباع و شرکت‌های برخی کشور‌های اروپایی و آمریکا در تجهیز ارتش صدام به تسلیحات شیمیایی صورت گرفته است، از این کشور‌ها خواست که به تعهدات بین المللی خود در پیگیری مرتکبان و جبران در حق قربانیان، عمل کنند.

معاون نماینده ایران در سازمان ملل در این نشست با اشاره به دو دهه اشغالگری آمریکا و متحدانش در افغانستان خواستار بررسی جنایاتی که طی این بیست سال در نقض فاحش حقوق بشر و حقوق بین الملل بشردوستانه توسط اشغالگران صورت گرفته است شد.

علی آبادی تاکید کرد: آمریکا و نظامیان این کشور و متحدانش در قبال این جنایات صورت گرفته مسئولیت دارند و اینکه آمریکا بعد از دو دهه اشغالگری و مداخلات نظامی افغانستان را ترک کرده است نباید روند بررسی و تعقیب جنایات صورت گرفته را تضعیف کند.

در این نشست که در جریان چهل و هشتمین اجلاس شورای حقوق بشر در ژنو برگزار شد، گزارشگر ویژه حقوق بشر در مورد «تقویت حقیقت، عدالت، جبران و تضمین عدم تکرار جنایات»، گزارشی تحت عنوان «مسئولیت پذیری: تعقیب و مجازات نقض‌های فاحش حقوق بشر و نقض‌های شدید حقوق بین الملل بشردوستانه در چهارچوب فرایند‌های عدالت انتقالی» ارایه کرد و کشور‌ها نظراتشان را در این زمینه و بویژه ضرورت بدون مجازات نماندن جنایات صورت گرفته در گذشته در پرتو تغییر و تحولات ارایه دادند، هدف اصلی بی مجازات نماندن جنایات صورت گرفته در گذشته و جلوگیری از تکرار آن‌ها در آینده است.

صبحگاه جمعه ۱۳ دی‌ ۱۳۹۸ سردار قاسم سلیمانی در حمله پهپادی آمریکایی‌ها در فرودگاه بغداد به شهادت رسید. در این حمله همراه با سلیمانی، ابومهدی المهندس، فرمانده حزب الله عراق و قائم مقام بسیج مردمی عراق (الحشد الشعبی) و شمار دیگری از رزمندگان عراقی به شهادت رسیدند. حمله فوق به دستور مستقیم رییس جمهوری ایالات متحده صورت گرفت.

انتهای پیام/ 141

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار