به روز شده در: ۰۵ مهر ۱۴۰۱ - ۰۵:۴۵
سردار نایینی در مراسم تجلیل از فرماندهان دفاع مقدس:
رئیس مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس گفت: در یک سال اخیر، تاریخ شفاهی ۲۶۳ فرمانده از فرماندهان تیپ‌های منتسب، گردان‌ها و افراد شاخص لشکر‌های ۴۱ ثارالله، ۸ نجف، ۵ نصر و ۲۵ کربلا در دوران دفاع مقدس با ۳۸۵ جلسه ضبط و ثبت شده است.
کد خبر: ۴۷۹۲۰۰
تاریخ انتشار: ۳۱ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۴:۰۸ - 22September 2021

ثبت و ضبط تاریخ شفاهی ۲۶۳ فرمانده دفاع مقدس/ تعداد روزشمار‌های مرکز اسناد به ۲۷۰ جلد خواهد رسیدبه گزارش خبرنگار حماسه و جهاد دفاع‌پرس، به مناسبت چهل و یکمین سالگرد دفاع مقدس و در اولین روز از هفته دفاع مقدس، سومین مراسم «یاد‌ها و نام‌ها» با حضور فرماندهان و پیشکسوتان دفاع مقدس در سالن خلیج‌فارس موزه ملی انقلاب اسلامی، دفاع مقدس و مقاومت تهران توسط مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس برگزار شد.

در این مراسم سردار سرلشکر حسین سلامی فرمانده کل سپاه پاسداران، سردار سرلشکر سید یحیی صفوی دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا، فرماندهان قرارگاه‌ها و لشکر‌های سپاه در دوران دفاع مقدس و سردار بهمن کارگر رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس و حضرات آیات محمدی عراقی، نمازی، حجت‌الاسلام حاجی صادقی نماینده ولی فقیه در سپاه و تعدادی از خانواده‌های محترم سرداران شهید از جمله سردار سرلشکر شهید سید محمد حجازی، سردار سرلشکر شهید محمد حسین کوسه‌چی و سردار سرلشکر شهید عبدالرسول استوار و جمعی از نویسندگان، راویان و پژوهشگران عرصه دفاع مقدس حضور داشتند.

سردار علی‌محمد نائینی، مشاور فرماندهی کل سپاه پاسداران و رئیس مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس در این مراسم با اشاره به اربعین حسینی اظهار داشت: اربعین حسینی، روایت‌گر جهاد و شهادت است. این ایام دل‌ها متوجه کربلای معلی و پیاده روی اربعین است و ما جاماندگان این سفر به تأسی از رهبر معظم انقلاب اسلامی می‌گوییم مهمترین رسالت پیام‌رسان بزرگ کربلا حضرت زینب (س)، تبیین فلسفه شهادت و قیام اباعبدالله‌الحسین علیه‌السلام و جلوگیری از تحریف تاریخ بود. در حقیقت اربعین حسینی، روایت‌گری جهاد و شهادت است، تا پیام شهیدان و دستاورد‌های جهاد و شهادت برای تاریخ و آیندگان بماند.

وی تاکید کرد: درسی که اربعین به ما میدهد این است که حقیقت دفاع مقدس را در مقابل جنگ شناختی و تبلیغی دشمن باید زنده نگه داشت.

مشاور فرماندهی کل سپاه پاسداران به برگزاری سومین مراسم «یاد‌ها و نام‌ها» در چهل‌ و یکمین سالگرد دفاع مقدس اشاره کرد و گفت: مراسم «یاد‌ها و نام‌ها» در هفته دفاع مقدس، فرصت و بهانه‌ای است برای مرور یاد‌ها و تکریم نام‌ها؛ یاد‌هایی که سند شرافت و بزرگی ملّت عزیز ایران هستند و نام‌هایی که یاد‌ها را برایمان ساخته‌اند.

وی افزود: هر سال در این مراسم از تعدادی از فرماندهان عزیزی که با اهتمام به اجرای تاریخ شفاهی، به افزودن سرمایه خاطرات معنوی جنگ و تکمیل گنجینه‌ی مرکز اسناد کمک کرده‌اند، با تدبیر سردار فرمانده محترم کل سپاه، تقدیر می‌شود.

سردار نائینی به گزارش عملکرد مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس طی یک سال گذشته پرداخت و عنوان کرد: این مرکز توانسته، تاریخ شفاهی ۱۳۰ نفر از فرماندهان ارشد سپاه را با دو هزار و ۶۱۷ جلسه و چهار هزار ساعت گفت‌وگو‌های حرفه‌ای و ضبط تصویری به سرانجام رساند.

وی افزود: همچنین در یک سال اخیر، تاریخ شفاهی ۲۶۳ فرمانده از فرماندهان تیپ‌های منتسب، گردان‌ها و افراد شاخص لشکر‌های ۴۱ ثارالله، ۸ نجف، ۵ نصر و ۲۵ کربلا در دوران دفاع مقدس با ۳۸۵ جلسه ضبط و ثبت شده است.

رئیس مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس با بیان اینکه رونمایی از ۲۲۰ اثر جدید پژوهشی و اسنادی و کتاب گویا، پدیده دیگر مراسم «یاد‌ها و نام‌ها» هفته دفاع مقدس امسال است، اظهار کرد: در بخش تاریخنگاری و پژوهش امروز ۵۰ اثر جدید رونمایی خواهد شد. همچنین در بخش اسنادی، ۱۵۰ اثر از اسناد گویا شده دوران دفاع مقدس از عملیات‌های بدر، خیبر، بیت‌المقدس، والفجر ۸، کربلای ۴ و ۵، محرم، فتح‌المبین و مسلم رونمایی خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه اولین اثر پژوهشی منحصر به فرد در مرکز، در قالب روزشمار‌های جنگ ایران و عراق، با عنوان هجوم سراسری در سال ۱۳۷۲ منتشر شده است، در ادامه گفت: در ۲۵ سال، تعداد روزشمار‌های مرکز به ۲۷ جلد می‌رسد. از سال ۱۳۹۷ و در چهار سال اخیر تعداد روزشمار‌های تألیف شده دو برابر شده است. علاوه بر این ۴۴ پروژه روزشمار در حال اجرا می‌باشد.

سردار نائینی با بیان اینکه در این مراسم از ۱۰ جلد روزشمار جدید که در یکسال اخیر تألیف شده، رونمایی خواهد شد، اظهار کرد: علاوه بر چهار روزشمار جدید دفاع مقدس، شش جلد روزشمار پس از دفاع مقدس از پژوهش‌های جدید مرکز است. با احتساب ۱۴ جلد روزشمار قبل از جنگ (از پیروزی انقلاب اسلامی تا ۳۱ شهریور ۱۳۵۹) و ۷۰ جلد روزشمار دفاع مقدس و ۱۳۳ جلد روزشمار پس از جنگ تا سال ۱۴۰۰ و روزشمار‌های موضوعی مانند استان‌های مرزی در جنگ. پیش‌بینی ما در نقشه جامع پژوهشی مرکز این است که مجموع روزشمار‌ها به حدود ۲۷۰ مجلد خواهد رسید.

وی به دیگر آثار منتشر شده در مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس اشاره کرد و گفت: در گروه اجتماعی ۱۰ اثر جدید و در ترجمه سه اثر رونمایی می‌شود. در گروه مطالعات نظامی، شناسنامه قرارگاه کربلا و لشکر‌های ۲۵ کربلا، ۸ نجف، ۲۷ حضرترسول (ص)، ۱۱ امیرالمومنین (ع) و ۳۳ المهدی (عج) در دوران دفاع مقدس، امروز رونمایی شد.

مشاور فرماندهی کل سپاه پاسداران افزود: همچنین اطلس‌های جدید در رونمایی امروز، اطلس لشکر‌های ۳۳ المهدی (عج)، ۱۱ امیرالمومنین (ع) و اطلس نبرد‌های هور است.

وی بیان کرد: کتاب درس‌ها و دستاورد‌های دفاع مقدس در گفت‌وگو با فرماندهان، کتاب «صحیفه دفاع مقدس»، روزشمار «بیانات و احکام حضرت امام رضوان الله در دفاع مقدس»، کتاب «عملیات خیبر تفکری نو در جنگ» و کتاب «مباحث استراتژیک جنگ» از دیگر آثاری است که امروز رونمایی خواهد شد.

سردار نائینی با بیان اینکه در آثار جدید، شاهد ۱۱ جلد کتاب جدید تاریخ شفاهی فرماندهان هستیم، به معرفی این آثار پرداخت و گفت: سه جلد تاریخ شفاهی سردار سرلشکر محسن رضایی؛ جلد دوم تاریخ شفاهی سردار سرلشکر رحیم صفوی؛ تاریخ شفاهی حضرت حجت الاسلام‌ والمسلمین حاجی صادقی، مسئول نمایندگی ولی فقیه در سپاه سوم قدس، تحت عنوان «جهاد و سلاح معنوی»، کتاب تاریخ شفاهی سردار عبدالمحمد رئوفی نژاد، فرمانده لشکر ۷، ولی عصر (عج)، کتاب تاریخ شفاهی سردار احمد فتوحی، جانشین لشکر ۱۷ علی بن ابیطالب (ع)، کتاب تاریخ شفاهی سردار نصرالله فتحیان، فرمانده بهداری دفاع مقدس، کتاب تاریخ شفاهی سردار علیرضا مزینانی، معاون تبلیغات قرارگاه مرکزی خاتم الأنبیاء (ص)، کتاب تاریخ شفاهی زنده یاد سردار علی‌اصغر زارعی فرمانده یگان جنگ الکترونیک و کتاب تاریخ شفاهی سردار مهندس محمدرضا عطارزاده با عنوان «مهندسی عبور»، آثار جدید تاریخ شفاهی است.

وی با یادآوری اینکه در هفته دفاع مقدس سال قبل، به مناسبت چهلمین سالگرد، اعلام کردیم هر هفته یک اثر رونمایی خواهیم داشت، اظهار کرد: امروز اعلام می‌کنیم تا پایان سال هر هفته یک اثر چاپی و یک کتاب صوتی رونمایی خواهد شد.

رئیس مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس تاکید کرد: بطور قطع امروز هر دستاوردی رونمایی میشود، حاصل تدابیر و حمایت‌های همه‌جانبه و بی‌دریغ سردار سلامی، فرمانده محترم کل سپاه است.

در ادامه سردار نائینی با بیان اینکه از مهمترین هدف‌های این نشست، تکریم و تجلیل از خانواده سرداران شهید و قهرمانان صبر و مقاومت است، گفت: در این نشست از خانواده سرداران عزیزی که در یکسال اخیر از برکات وجود آن‌ها در سپاه محروم شدهایم، تکریم و تجلیل به عمل خواهیم آورد.

وی در خاتمه تاکید کرد: جهت‌گیری و رویکرد‌های مرکز همچون گذشته، حرکت بر اساس نظام جامع موضوعات پژوهشی و تاریخی، توسعه و تقویت آثار مرجع، توجه به جنگ شناختی و پدیده تحریف و پاسخ شبهات، تولید روایت‌های معتبر و مستند، تکمیل بانک جامع اسنادی مرکز، تسریع در گویاسازی کامل اسناد، ورود مؤثرتر در عرصه ترجمه آثار پژوهشی، ایجاد سامانه برای انتشار اسناد فاقد طبقه‌بندی، توسعه تعامل با اندیشکده‌ها و پژوهشگران داخلی و خارجی، انتشار همزمان آثار چاپی، الکترونیکی و گویا، حضور فعال در صفحات اجتماعی و رسانه و تربیت نیروی جوان پژوهشگر و توسعه منابع انسانی، چارچوب و محور‌های حرکت مرکز است.

انتهای پیام/ ۱۴۱

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار