به روز شده در: ۱۳ آذر ۱۴۰۰ - ۱۱:۲۴
وزیر خارجه سوریه:
فیصل المقداد در جریان دیدار با همتای لبنانی خود در حاشیه نشست سران جنبش عدم تعهد در «بلگراد» گفت: دمشق به بیروت برای عبور از چالش‌های کنونی کمک می‌کند.
کد خبر: ۴۸۳۱۲۱
تاریخ انتشار: ۲۱ مهر ۱۴۰۰ - ۱۳:۳۳ - 13October 2021

«دمشق» به لبنان برای عبور از چالش‌های کنونی کمک می‌کندبه گزارش گروه بین‌الملل دفاع‌پرس به نقل از العهد، «فیصل المقداد» وزیر خارجه سوریه با «عبدالله بوحبیب» همتای لبنانی خود دیدار و گفت‌وگو کرد. این دیدار در حاشیه نشست سران جنبش عدم تعهد در «بلگراد» انجام شد.

مقام‌های سوری و لبنانی در جریان دیدار مذکور در خصوص آخرین تحولات منطقه بحث و تبادل نظر کردند. دو طرف همچنین درباره راهکار‌های تقویت روابط دوجانبه رایزنی کردند.

وزرای خارجه سوریه و لبنان درباره مسأله بازگشت آوارگان سوری به کشور خود نیز گفت‌وگو کردند. فیصل المقداد در این زمینه تصریح کرد: سوریه از بازگشت هموطنان خود استقبال می‌کند و تمام تلاش خود برای فراهم کردن مقدمات بازگشت آن‌ها را به کار بسته است.

وزیر خارجه سوریه همچنین از سازمان‌های بین المللی خواست تا به وظیفه و مسئولیت خود در قبال پناهندگان سوری در دیگر کشور‌ها عمل کنند و مانع از بازگشت آن‌ها به سرزمین‌شان نشوند.

فیصل المقداد در بخش دیگری از سخنان خود در جریان دیدار مذکور تصریح کرد: دمشق به لبنان برای عبور از چالش‌های کنونی کمک می‌کند. از سوی دیگر، وزیر خارجه لبنان نیز از کمک‌های اخیر سوریه به کشورش به ویژه در زمینه انتقال سوخت به آنجا، قدردانی کرد.

گفتنی است، طی هفته‌های اخیر محموله‌های حامل سوخت ارسالی از سوی جمهوری اسلامی ایران برای لبنان پس از ورود به بندر بانیاس سوریه به لبنان انتقال یافتند. مقامات سوری اعلام کردند که در زمینه انتقال سوخت به لبنان از هیچ تلاشی دریغ نمی‌کنند.

افزون بر این، به تازگی سومین نفتکش حامل سوخت ایران برای لبنان وارد بندر «بانیاس» سوریه شده است. قرار است سوخت نفتکش مذکور به وسیله چند کاروان از تانکر‌ها به لبنان فرستاده شود.

این در حالی است که پیشتر نیز دو نفتکش دیگر حامل سوخت جمهوری اسلامی ایران وارد بندر بانیاس سوریه شده بود و سوخت آن‌ها در قالب چندین کاروان به لبنان فرستاده شده بود. پیشتر ورود تانکر‌های سوخت به خاک لبنان واکنش‌های متعددی را در داخل و خارج از مرز‌های این کشور به دنبال داشته است.

در همین ارتباط، تجمع علمای «عکار» لبنان در بیانیه‌ای اعلام کرد: ورود کاروان تانکر‌های سوخت از جمهوری اسلامی ایران به لبنان، محاسبات ایالات متحده آمریکا را برهم زد و محاصره اقتصادی واشنگتن علیه بیروت را درهم شکست. این نهاد دینی در لبنان در ادامه بیانیه خود ضمن تشکر و قدردانی از سید حسن نصرالله به دلیل واردات سوخت از ایران، اعلام کرد: سید حسن نصرالله یک بار دیگر ثابت کرد که فردی قوی و سرسخت است و به وعده‌های خود عمل می‌کند.

در ادامه بیانیه مذکور تأکید شده است: ما از جمهوری اسلامی ایران و همچنین سوریه که در رسیدن کاروان تانکر‌های سوخت به لبنان کمک کردند و موجب شدند تا محاصره اقتصادی علیه بیروت درهم بشکند، قدردانی می‌کنیم.

همچنین «علی حمیه» وزیر امور عمومی و حمل و نقل لبنان تاکید کرد: تصمیم این کشور برای واردات سوخت از ایران تصمیمی مستقل و از سوی حاکمیت لبنان است که بر مبنای دغدغه و خواست شهروندان این کشور و تمام لبنان اتخاذ شده است. محاصره لبنان توسط آمریکا شکسته شده است.

انتهای پیام/ ۱۳۴

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار