به روز شده در: ۳۰ مهر ۱۴۰۰ - ۱۷:۰۸
دفاع‌پرس گزارش می‌دهد؛
سرعت گرفتن واکسیناسیون کرونا در حالی با شتاب بیشتری در حال انجام است که دولت قبل مانع مهم واردات آن را تحریم عنوان کرده بود در حالی‌که با وجود همه این شرایط، میزان واردات واکسن در دولت حجت‌الاسلام رئیسی از مرز ۹۲ میلیون دز گذشت.
کد خبر: ۴۸۳۳۶۵
تاریخ انتشار: ۲۱ مهر ۱۴۰۰ - ۰۸:۳۰ - 13October 2021

واردات واکسن کرونا به اراده نیاز داشت/ کار بزرگ دولت سیزدهم در زمینه واکسیناسیون حداکثریبه گزارش خبرنگار اخبار داخلی دفاع‌پرس، در روز‌های اخیر رویکرد مثبت و تحولی دولت جدید خصوصاً در زمینه سفر‌های استانی رئیس‌ جمهور و تسریع در روند واکسیناسیون عمومی، موجب امیدواری بخش گسترده‌ای از مردم نسبت به آینده کشور شده و یأس موجود در میان مردم در زمان دولت قبل، کمتر دیده می‌شود.

البته به دلیل وضع نابسامان موجود، طبیعتاً بازسازی کشور زمان‌بر است و می‌بایست در یک برنامه مدون چند ساله صورت گیرد اما مشاهده حرکت روبه‌جلوی کشور، مردم را به آینده ایران با دولت سیزدهم امیدوار کرده است.

از اسفند سال ۱۳۹۸ و با ورود ویروس کرونا به ایران، مقابله با این ویروس منحوس اولویت اول کشور شده است. در حال حاضر با تجربیات جهانی به‌دست آمده از مبارزه با کرونا، می‌توان دریافت تنها راه کاستن از آسیب‌های ناشی از شیوع این ویروس، واکسیناسیون عمومی است. اسفند سال ۱۳۹۹ اولین محموله واکسن کرونا وارد کشور شد و قبل از آن نیز تولید واکسن داخلی در دست اقدام قرار گرفته بود.

رشد سریع واکسیناسیون در دولت سیزدهم

پیش از ۱۲ مرداد و آغاز دوره ریاست‌جمهوری حجت‌الاسلام رئیسی، کمتر از ۱۴ میلیون دز واکسن در کشور تزریق شده بود، اما از زمان شروع دولت سیزدهم تاکنون، این آمار به بیش از ۶۵ میلیون دٌز رسیده است. در نتیجه افزایش واردات و تولید واکسن در یک ماه اخیر، نوبت تزریق دز دوم واکسن به گروه‌های سنی بالای ۱۲ سال و اکثر دانشجویان کشور، در حال واکسینه شدن هستند.

در روز‌های اخیر عده‌ای با مقایسه عملکرد دولت فعلی و پیشین در مسئله کرونا، ناتوانی اعضای دولت قبل در زمینه واردات واکسن را نمونه‌ای از عملکرد هشت‌ساله آن‌ها دانستند و معتقدند اقدامات دولت جدید در این بخش قابل تقدیر است.

اراده دولت سیزدهم در پیگیری هم‌زمان دو راهبرد ساخت و واردات واکسن و تلاش برای رفع موانع خارجی موجب شد تا روزانه حجم مناسبی از واکسن وارد کشور شود و روند واکسیناسیون عمومی شتاب بیشتری بگیرد.

اینکه بعضا گفته می‌شود «نگذاشتند دولت قبل واکسن بخرد» کاملا عاری از حقیقت است، زیرا در دولت جدید شخص حجت‌الاسلام رئیسی در تماس با رئیس جمهور چین درخواست خرید ۹۰ میلیون دوز واکسن را مطرح کرد و با پذیرش «شی جین پینگ» روند واردات واکسن «سینوفارم» به یک باره متحول شد.

به هر شکل تلاش دولت قبل برای خرید واکسن، مجموعاً منجر به خرید ۳۰ میلیون دز شده بود که تاکنون و براساس آخرین آمارها میزان واردات از مرز ۹۲ میلیون دز گذشت که گشایش حاصل شده در امر ورود واکسن خارجی به کشور عمدتاً از طریق خط جدید با چین و روسیه رقم خورده است.

FATF و تحریم‌ها بی‌اثر در واردات واکسن

با آغاز فعالیت دولت سیزدهم یکی از وعده‌های حجت‌الاسلام رئیسی به عنوان رئیس دولت، تهیه واکسن معتبر و انجام پرسرعت و گسترده واکسیناسیون مردم برای مقابله با کرونا بود.

با توجه به اینکه در گذشته گفته شده بود تحریم‌ها و عدم تصویب لوایح FATF مانع جدی برای خرید واکسن است، برخی‌ها تحقق چنین وعده‌ای از سوی رئیس دولت سیزدهم را غیرعملی می‌دانستند.

با همه این مسائل، با روی کار آمدن دولت و تشکیل کابینه مدنظر رئیس جمهور روزانه اخبار بسیار خوبی درباره ورود پرتعداد واکسن به کشور به گوش رسید و هر روز مردم شاهد فرود هواپیما‌های حامل واکسن به کشور بودند.

بعد از آغاز فعالیت دولت سیزدهم تا به امروز، میلیون‌ها دز واکسن به ایران وارد شده، و انصافا تلاش دولت سیزدهم در این مدت کوتاه برای تهیه واکسن و عمل به وعده‌ای که رئیس جمهور داده بود، قابل تحسین است.

با این روند صورت گرفته مشخص شد بحث FATF و تحریم‌ها تاثیری در تامین واکسن کشور نداشته و دولت توانسته با تعامل و مذاکره با کشور‌های تولید کننده واکسن گام بزرگی را برای تامین واکسن کشور بردارد.

البته در کنار واردات واکسن از بحث تولید واکسن در داخل کشور و تلاش دانشمندان داخلی هم نمی‌توان گذشت. در اینباره هم دانشمندان و جوانان کشورمان در آزمایشگاه‌ها و مراکز تولید واکسن در تلاش هستند تا تولید واکسن داخلی روز به روز بیشتر شود تا ان‌شاالله بتوانیم نیاز کشور در بحث واکسن کرونا را تامین کنیم.

انتهای پیام/ ۳۵۱

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار