به روز شده در: ۱۱ آذر ۱۴۰۰ - ۰۵:۱۱
سخنگوی وزارت امور خارجه:
خطیب‌زاده گفت: ما هیچ پیش شرطی را برای آمریکا تعیین نکردیم چون این کشور عضو برجام نیست. تلاش‌ها برای این است که این کشور بی‌ قید و شرط به مذاکرات بازگردد.
کد خبر: ۴۸۴۳۹۹
تاریخ انتشار: ۲۶ مهر ۱۴۰۰ - ۰۹:۲۸ - 18October 2021

..........به گزارش خبرنگار اخبار داخلی دفاع‌پرس، سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت امور خارجه امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه درباره گفت‌وگوهای هفته گذشته وزیر امور خارجه کشورمان با انریکه مورا مسئول هماهنگی مذاکرات هسته‌ای وین، اظهار داشت: این گفت‌وگوها سازنده بود و نکات لازم به هماهنگ‌کننده مذاکرات وین منتقل شد که در چند روز آینده در بروکسل ادامه می‌یابد.

وی ادامه داد: این که شش دور مذاکرات وین نتیجه نداشت می‌بایست مورد رایزنی قرار گیرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه در خصوص گفت‌وگوهای ایران و عربستان هم عنوان کرد: چهار دور گفت‌وگو با عربستان در بغداد انجام شد که مذاکرات مثبتی بود. حوزه مذاکرات مورد بحث، موضوعات دوجانبه و منطقه‌ای بوده و نکات مورد اهمیت بیان شده است.

خطیب‌زاده با اشاره به این مطلب که تماس‌های دوطرف همچنان ادامه دارد، بیان کرد: فضای گفت‌وگوها محترمانه و به همان اندازه جدی است.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در خصوص سفر یک هیئت سعودی به تهران برای بازدید از اماکن دیپلماتیک، گفت: در خصوص سفر هیئتی از عربستان سعودی به ایران، این خبر تایید نمی‌شود.

وی در ادامه در خصوص این‌که عنوان می‌شود جمهوری اسلامی ایران برای مذاکرات برجام برای آمریکا پیش‌شرط تعیین کرده، گفت: ما هیچ پیش شرطی را برای آمریکا تعیین نکردیم چون آمریکا عضو برجام نیست. تلاش‌ها برای این است که این کشور بی‌ قید و شرط به مذاکرات بازگردد.

خطیب‌زاده افزود: هدف از اظهارات ایران در قبال آمریکا برداشته شدن تحریم‌ها و تضمین‌هایی است دیگر واشنگتن به راحتی دیگر تعهداتش را زیر پا نگذارد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی تصریح کرد: آنچه تاکنون توسط وزیر امور خارجه مطرح می‌شود این است که آمریکا می‌بایست بازنگری در سیاست‌های خود را عملی نشان دهد و این در حالیست که هیچ تغییری در سیاست‌های حداکثری ترامپ نشان داده نشده است.

وی ادامه داد: دولت بایدن پیش از این می‌توانست اقدامات گردن‌کشانه دوران ترامپ را که ذیل برجام بود را متوقف کند که تاکنون هیچ اقدام عملی در ارتباط با آن صورت نگرفته است.

خطیب‌زاده در ارتباط با سفر سرلشکر باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح به پاکستان اظهار کرد: این دیدار به دعوت رئیس ارتش پاکستان و در چارچوب روابط دوستانه انجام شده است. آنچه مدنظر جمهوری اسلامی ایران است مجمع همسایگی با محوریت ایران بود و مراودات نزدیک ایران با همسایگان وجود داشته و ادامه خواهد داشت.

سخنگوی وزارت امور خارجه در خصوص ادامه جنایت علیه شیعیان افغانستان و پیگیری وزارت امور خارجه کشورمان برای عدم تکرار این جنایات بیان کرد: ما در افغانستان با همه گروه‌ها به شمول طالبان در گفت‌وگو هستیم و آنچه که مشخص است طالبان در حفظ امنیت، آرامش و سلامت مردم افغانستان از جمله شیعیان و هزاره‌ها مسئولیت مستقیم دارد.

وی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران نسبت به تمام تحولات افغانستان حساسیت ویژه‌ای دارد، گفت: از طالبان شنیده‌ایم که تمام تلاششان را می‌کنند که این موضوع تکرار نشود و ما فکر می‌کنیم جامعه جهانی باید به طور مشخص نسبت به ادامه این خشونت‌ها و بالا گرفتن این خشونت‌ها حساسیت ویژه‌ای داشته باشد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی اضافه کرد: با استفاده از همه‌ ابزارهای دیپلماتیک با همه گروه‌ها از جمله طالبان، تمام تلاشمان را انجام می‌دهیم که افغانستان وارد چرخه خشونت و ترور نشود و من فکر می‌کنم که مهمترین ویژگی آینده افغانستان این است که عاری از خشونت و افراط باشد.

خطیب‌زاده در ارتباط با رزمایش اخیر جمهوری آذربایجان در مرزهای شمال غربی کشورمان نیز گفت: این موضوع امری طبیعی در هر کشوری است به ویژه اگر مثل ایران که درباره همه رزمایش‌هایی که برگزار می‌کند اطلاع می‌دهد، اگر این موضوع با اطلاع‌رسانی به همسایگان باشد نشانه بلوغ کشورها است.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی کشورمان تصریح کرد: در عین حال فکر می‌کنم فارغ از موضوع رزمایش‌ها باید همه کشورها در خصوص ناامنی‌هایی که از حضور نامشروع رژیم صهیونیستی در منطقه ریشه می‌گیرد، دقت بیشتری داشته باشند.

وی ادامه داد: ذات رژیم صهیونسیتی در خون و خشونت و ترور است و هیچ جا پا نگذاشته مگر آن‌که ترور و بمب‌گذاری و توطئه و کودتا در پی داشته باشد. ما به همسایگانمان از مجاری مختلف به‌طور دوستانه تاکید کردیم که تهران حضور رژیم صهیونیستی را در نزدیکی مرزهای خود تحمل نمی‌کند.

خطیب زاده در ادامه در پاسخ به سوالی درباره واکنش تهران به اقدام غیر قانونی ترکیه در تحویل کولبران ایرانی به گروه تروریستی جبهه‌النصره نیز اظهار کرد: اساساً ما هیچ موضوعی را بدون پیگیری رها نمی‌کنیم. در خصوص موضوعات مرزی گزارشات ضد و نقیض همواره وجود داشته و کمیته‌های مرزبانی در این خصوص جلسه داشته‌اند و موضوع در تهران و آنکارا در حال پیگیری است.

وی همچنین در خصوص اینکه فاصله افتادن میان مذاکرات، چه آسیبی به روند مذاکرات وین زده هم عنوان کرد: نقطه‌ای که گفت‌وگوها زمین گذاشته شد نقطه مورد هدف دو طرف نبوده و نقطه اختلافی بود. دولت جدید می‌خواهد با نوعی آسیب‌شناسی به گفت‌وگو بازگردد و قطعاً براساس تصمیم‌گیری جدید به طرف مقابل اعلام می‌شود و مهم این است که زمان تلف نشود.

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: شش دور مذاکرات وین نشان داد بدون آسیب‌شناسی ممکن است چند دور گفت‌وگو صورت بگیرد اما نتیجه‌ای به دست نیاید.

وی در ادامه در پاسخ به این سوال مبنی بر اینکه اگر با آغاز مذاکرات متوجه شویم که اراده‌ای برای تأمین منافع ایران وجود ندارد، موضع تهران چه خواهد بود هم گفت: من فکر نمی‌کنم حس شما از دستگاه دیپلماسی این باشد که تمامی انرژی دستگاه دیپلماسی به سمت مذاکرات وین رفته باشد. وزیر امور خارجه با صراحت اعلام کرده‌اند که تمرکزشان را بر دیپلماسی اقتصادی، ارتباط با همسایگان و توازن در عرصه دیپلماسی گذاشته‌اند و خروجی دو ماه گذشته نیز مؤید همین مساله است.

خطیب‌زاده تصریح کرد: البته یکی از اولویت‌های اساسی نظام، رفع تحریم‌ها است اما در عین حال هیچ چیز را به بروکسل و وین گره نزده‌ایم و سعی کرده‌ایم روابط مبتنی بر تاب‌آوری اقتصاد بدون دلار داشته باشیم.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در واکنش به اظهارات اخیر رئیس‌جمهور آذربایجان مبنی بر همکاری ایران و ارمنستان در زمینه قاچاق مواد مخدر هم بیان کرد: توصیه من به برادران آذربایجانی این است که اجازه دهند مباحث در روند دیپلماتیک که حاوی پیام‌های مثبت است انجام شود و نه در رسانه‌ها.

وی تصریح کرد: ایران همواره پیشگام مبارزه با قاچاق مواد مخدر است؛ البته شاید روشن باشد که برخی اظهارات رسانه‌ای با چه هدفی صورت می‌گیرد اما من وارد نیت‌خوانی نمی‌شوم. امیدواریم مسئولان آذربایجان اجازه ندهند طرف ثالث برای آن‌ها دام پهن کنند.

خطیب‌زاده همچنین در خصوص تحولات مرتبط با سند ۲۵ ساله ایران با چین سخن به میان آورد و گفت: این قرارداد یک چهارچوب حقوقی و عملی برای رابطه راهبردی دو کشور است و اجزای مختلفی دارد. همه این‌ها توسط وزارت امور خارجه پیگیری می‌شود و آقای امیرعبداللهیان ارزیابی داشته‌اند و وظایف دستگاه‌ها را فرستاده‌اند.

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: ما همچنین با روسیه توافق نامه ۱۳۷۹ را داشته‌ایم که تا امروز تمدید شده و فروردین امسال مجدداً پنج ساله تمدید خواهد شد. در این رابطه با روسیه صحبت شده که البته مباحث ابتدا باید در تهران نهایی شود و زمانی که ما مجوز مذاکرات را گرفتیم، با روسیه نیز برای امضای سند راهبردی وارد مذاکره می‌شویم.

وی همچنین در پاسخ به سؤالی در خصوص عضویت ایران در پیمان شانگهای هم گفت: دبیرخانه آن در وزارت امور خارجه تشکیل شده و در حال پیگیری و آماده کردن اسناد هستیم. عضویت قطعی ایران در پیمان شانگهای مراحل خاصی دارد که باید با همکاری مجلس انجام شده و مواردی به تصویب برسد.

خطیب‌زاده افزود: حداقل پروسه عضویت ما به گونه‌ای خواهد بود تا در چند ماه آینده وارد عضویت در پیمان شانگهای شویم.

سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین در پاسخ به سوالی مبنی بر این‌که پیگیری آخرین وضعیت مفقودی سردار احمد متوسلیان و دیپلمات‌های ایرانی در لبنان به کجا رسیده هم گفت: ما هیچگاه پیگیری را متوقف نکردیم و به رغم گزارش‌های متعددی که در خصوص شهادت این عزیزان، هیچ وقت فعالیت خود را متوقف نکردیم.

خطیب‌زاده تصریح کرد: از اولویت‌های اصلی ما در حوزه شامات، این عزیزان هستند که مفقود هستند. دیپلمات‌هایی که در آن سال‌ها مفقود شدند برای ما همچنان به عنوان دیپلمات‌های زنده جمهوری اسلامی ایران محسوب می‌شوند.

سخنگوی وزارت امور خارجه در پایان از نشست وزیران امور خارجه کشورهای همسایه افغانستان در روز چهارشنبه هفته آینده در تهران به‌صورت حضوری خبر داد.

انتهای پیام/351

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها