به روز شده در: ۱۱ آذر ۱۴۰۰ - ۰۵:۱۱
امیرعبداللهیان:
وزیر امور خارجه با بیان این‌که در سطح امنیتی با هیات حاکمه سرپرستی در افغانستان تماس و گفت‌وگو داریم، گفت: مشروعیت بین‌المللی بدون مقبولیت داخلی در افغانستان راه به جایی نمی‌برد.
کد خبر: ۴۸۵۸۷۳
تاریخ انتشار: ۰۵ آبان ۱۴۰۰ - ۱۶:۴۷ - 27October 2021

به گزارش گروه اخبار داخلی دفاع‌پرس، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه امروز پس از برگزاری دومین نشست کشورهای همسایه افغانستان به اضافه روسیه در تهران در نشستی خبری با حضور رسانه‌های داخلی و خارجی به تشریح نشست مذکور پرداخت و به سؤالات خبرنگاران درباره آخرین تحولات در حوزه سیاست خارجی پاسخ داد.

وزیر امور خارجه در ابتدا با اشاره به برگزاری نشست تهران درباره افغانستان اظهار داشت: بیانیه پایانی پنج امروز به وقت تهران در پایتخت‌ها منتشر می‌شود. در بیانیه پایانی فقط نظرات ایران نمی‌آید و همسایگان دیگر هم هستند. بیانیه پایانی طیفی از موضوعاتی است که نسبتا مواضع مشترک ما را بیان می‌کند.

رئیس دستگاه دیپلماسی درباره مهمترین دستاورد نشست تهران و نتایج آن اضافه کرد: نشست همسایگان افغانستان در تهران با حضور چهار وزیر به شکل فیزیکی و دو وزیر به صورت مجازی یک اتفاق مهم و دارای پیام است. مهمترین مسئله مورد توجه تمرکز بر راه حل سیاسی در افغانستان بود. تأکید کردیم که باید دولت فراگیر در افغانستان با مشارکت همه اقوام تشکیل شود. مشروعیت بین المللی بدون مقبولیت داخلی راه به جایی نمی‌برد و همه کشورهای همسایه تلاش کنند برای رسیدن به دولت و حکومت فراگیر در افغانستان همه طرف‌ها را تشویق کنند. نگرانی مشترک داشتیم از جمله وضعیت حقوق بشر و زنان، گسترش تروریسم و تحرکات داعش، تشدید فقر، موج آوارگان.

امیرعبداللهیان ادامه داد: همه تاکید داریم کشورهای همسایه و جامعه جهانی باید کمک کنند هیأت حاکمه سرپرستی در افغانستان را در حکومت سهیم کنند و همه افغان‌ها با وحدت ملی از مرحله سختی که ۲۰ سال جنگ افروزی آمریکا و متحدانش در افغانستان ایجاد کرده خارج شوند.

وزیر خارجه در پاسخ به سؤالی درباره شناسایی طالبان خاطرنشان کرد: ما با همه طرف های افغان در تماس هستیم در سطح امنیتی با هیات حاکمه سرپرستی در افغانستان تماس و گفتگو داریم. سفیر ایران بنا به دعوت به عمل آمده با وزیر خارجه هیات حاکمه سرپرستی افغانستان ملاقات و نگرانی‌های خود را از مسیر این تماس‌ها اعلام کردیم. تدابیر لازم را برای مدیریتی موج احتمالی ورود آوارگان در فصل سرما به سمت ایران و نگرانی درباره امنیت مرزها و تشدید قاچاق مواد مخدر و مباحث مرتبط با امنیت مرزها و امنیت ملی بیان کردیم. مسئولان و حاکمان افغانستان گفتیم که نباید مخاطرات تروریستی در افغانستان به همسایگان تسری یابد.

وی در پاسخ به سؤالی بیان کرد: فرمت مسکو با مشارکت کشورهای منطقه شکل گرفت و از طرف ما هم آقای کاظمی قمی در این نشست شرکت کرد. هر فرمتی که به تحقق صلح و ثبات و امنیت در افغانستان و برطرف شدن نگرانی‌های منطقه‌ای کمک کند مثبت و سازنده می‌دانیم. از مسکو برای این ابتکار تشکر می‌کنیم. لاوروف با نشست در تماس بود و سخنانش را شنیدیم. فرمت‌های منطقه‌ای که به دور از مداخلات خارجی و جنگ افروزانه بیگانگان در منطقه هر چه بیشتر تقویت شود از جمله در قالب همسایگان منطقه باشد. ایران به تلاش‌های خود برای تشویق همه طرف‌ها به راه‌حل سیاسی ادامه می‌دهد.

رئیس دستگاه دیپلماسی در پاسخ به خبرنگار طلوع نیوز مبنی بر این‌که مردم افغانستان از شما توقع دارند و دیدگاه ایران چگونه است گفت: همه تلاش‌های ایران از جمله نشست امروز با نگاه به کمک به مردم بزرگ افغانستان شکل گرفته و ما تمام گذرگا‌های مرزی را در سخت‌ترین روزها در افغانستان باز نگهداشتیم که کمک‌ها وارد افغانستان شود و تبادلات مرزی ما متوقف نشود و مردم افغانستان دچار کمبود مواد غذایی و امکانات بهداشتی و درمانی نشوند. در حوزه مبارزه با داعش حتما در بخش امنیتی مشورت‌های لازم را به همه طرف‌های افغان برای موفقیت برای مبارزه با تروریسم که با امنیت ملی و مرزهای ما مشترک ما می‌تواند ارتباط داشته باشد انجام می‌دهیم و مشورت‌های خود را به همه طرف‌ها در افغانستان ارائه خواهیم داد.

سخنگوی وزارت خارجه درباره حضور گروه‌‌های افغانستان در نشست همسایگان افغانستان بیان کرد: درباره عضویت ناظر اتحادیه اروپا در فرمت اجلاس همسایگان اتفاق نظر وجود نداشت منوط به اینکه همه نمایندگان افغانستان در این فرمت مورد توجه قرار بگیرند و در نشست بعدی حضور یابند اجماع اولیه حاصل شد، ولی بررسی آن به نشست کارشناسان ارشد و قبل از نشست سوم افغانستان در پکن منوط شد که در آن نشست در این خصوص بحث کنند. اصل ایده‌ اینکه نمایندگان افغانستان در نشست افغانستان باید حضور یابند مورد اجماع بود ولی جزیییات زمان و چگونگی منوط به نشست نمایندگان ویژه افغانستان است.

وزیر خارجه درباره کمک‌های مجامع بین‌المللی به افغانستان گفت: این موضوع جدی در مباحث امروز مطرح شد با توجه به این‌که در افغانستان وارد فصل سرما می‌شویم و وضعیت اقتصادی آشفته‌ای در این کشور است و باعث آشفتگی‌های اجتماعی شود و ثبات افغانستان را مورد تهدید قرار دهد و باعث شود جوانان و مردمی که غم نان دارند جذب گروه‌های تروریستی شوند و تاکید بر این بود هم کشورهای جهانی و سازمان ملل و سایر سازمان‌های بین‌المللی بسیجی را برای کمک‌های انساندوستانه به افغانستان داشته باشند این از بعد انسانی مورد توجه حاضران در نشست امروز بود.

امیرعبداللهیان ادامه داد: آمریکا را مسئول درد و رنج و آلام دو دهه گذشته افغانستان می‌دانیم. ایران از ایده تشکیل دولت فراگیر حمایت می‌کند. برای تقویت بنیه اقتصادی و وضعیت معیشت مردم در افغانستان روابط تجاری دو کشور را فعال نگهداشتیم و برای تقویت ثبات و امنیت در افغانستان نزدیک کردن دیدگاه‌های طرف‌های افغانستانی را در دستورکار داریم.

وی در پاسخ به سؤال خبرنگار خبرگزاری فارس درباره انفجارهای اخیر در قندوز و قندهار و این‌که ایران در خصوص تامین امنیت شیعیان در افغانستان تاکنون چه رایزنی‌هایی را با گروه طالبان صورت داده؟ گفت: تامین امنیت همه مردم افغانستان و شیعیان که مورد حملات تروریستی داعش قرار گرفتند مورد توجه ما بوده و هیأت حاکمه را مورد مخاطب قرار دادیم و پیشنهاداتی ارائه کردیم برای جلوگیری از تکرار این اقدامات تروریستی.

وزیر خارجه در پاسخ به سؤال دیگری بیان کرد: ارزیابی همکاران من در جلسه امروز این بود که توقع ما در این حد از این اجلاس نبود و فکر می‌کردیم در مقدمات اختلافات باقی خواهیم ماند.

امیرعبداللهیان درباره سفر گروسی به ایران گفت: ما قصد نداریم رفت و آمدهای گروسی را به ایران هیجانی کنیم و به مسائل طبیعی که در همکاری بین ایران و آژانس وجود دارد. یک توافق کلی داریم بین آژانس و سازمان انرژی اتمی شکل می‌گیرد و توافق می‌شود و تاریخ‌هایی برای سفر اسلامی به آژانس و بالعکس سفر گروسی به تهران. اصل این‌که گروسی به تهران سفر خواهد کرد قطعی است ولی بحث تاریخ و زمان خیلی اهمیت ندارد. رفت و آمدها انجام می‌شود.

انتهای پیام/ 121

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها