به روز شده در: ۱۸ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۸:۲۴
سردار جلالی:
رئیس سازمان پدافند غیر عامل کشور گفت: عربستان دارای تفکر و مکتب نظامی نیست، و صرفا دستورات و روش‌هایش را از طریق مستشاری آمریکایی‌ها و اسرائیلی‌ها انجام می‌دهد.
کد خبر: ۴۸۸۸۲
تاریخ انتشار: ۰۶ تير ۱۳۹۴ - ۱۱:۱۶ - 27June 2015

باید برای مدل‌های جدید مقابله با عربستان آماده باشیم/ ردپای سایبری عربستان در مناقشات داخلی ایران

به گزارش گروه دفاعی امنیتی دفاع پرس، سردار غلامرضا جلالی رئیس سازمان پدافند غیر عامل کشور در نشست سراسری فرماندهان تهران و مراکز استانی بسیج صدا و سیما، ضمن گرامیداشت یاد شهدای دفاع مقدس خصوصا شهدای رسانه ملی، به موضوع پدافند غیر عامل و بسیج در رسانه ملی و نقش ها و وظایف آنها اشاره و به تبیین سه مقوله کلی شرایط کشور از نظر تهدیدات و شرایط عمومی که در آن واقع شدهایم، وضعیت رسانه و موضوع بسیج اشاره کرد.

* شناسایی استراتژی دشمن

وی گفت: در یک تقابل جدی از بعد از انقلاب اسلامی با آمریکایی ها هستیم که در حوزه های مختلف این رویارویی ادامه دارد.

جلالی افزود: رویکرد این است که بفهمیم استراتژیها و گام های آمریکا علیه کشورمان چیست و آنها چه برنامه هایی را دنبال میکنند.

* همسایگی با دشمن

جلالی ادامه داد: امروز می توانیم بگوییم آمریکایی ها در خلیج فارس همسایه ما هستند. با توجه به پایگاه های نظامی و استقراری که در خلیج فارس دارند و امکان تهدید دو طرفه، ما را به دو همسایه متخاصم و روبروی هم تبدیل کرده است.

* رویکرد جدید دشمن در منطقه

وی با اشاره به تغییراتی که اخیرا در استراتژی آمریکا ایجاد و منشا تحولات در منطقه شده است، گفت: آقای اوباما در دانشگاه نظامی وست پوینت آمریکا گفت رویکرد ما در منطقه باید عوض شود و به چند دلیل قادر نیستیم روال گذشته را ادامه دهیم؛ اولین دلیل این است که با حضور نظامی در مناقشات بین المللی هزینه های بسیاری متوجه امریکا می شود، دوم اینکه حل و فصل تحولات منطقه مسایلی ایجاد و ما را زمین گیر می کند، مانند افغانستان، دلیل سوم این است که مقاومت هایی در منطقه شکل گرفته که دشمن در برابر آمریکا در جوامع نهادینه می شود. این عوامل باعث شده است که آمریکایی ها رویکردشان را در منطقه عوض کنند.

* تقویت مستشاری دشمن در منطقه

رئیس سازمان پدافند غیر عامل کشور گفت: موضع گیری جدید آمریکایی ها این است که از این به بعد در مناقشات منطقه دخالت نظامی نکرده و این کار را از طریق همپیمانان منطقه ای در چارچوب لجستیک، اطلاعات، مستشاری و ائتلاف سیاسی در فضای بین الملل تقویت کنند.

* جنگ نیابتی

وی ادامه داد: نتایج این رویکرد آمریکایی ها، بوجود آمدن مدل جدیدی از تهدید در قالب جنگ نیابتی است، ائتلافی به نام ائتلاف عربی با محوریت عربستان شکل گرفته است. با کمک های مستشاری و کمک های تسلیحاتی به فرماندهان عربستان از سوی آمریکا و اسرائیل ، موجب شدند که آنها بتوانند یک جنگ زیر ساختی عمیق علیه یمن راتوسعه دهند.

* حوزههای تنش با عربستان سعودی

جلالی حوزه های تنش با عربستان سعودی را حول 5 محور ذکر کرده و گفت: اولین محور جنگ عقیدتی ایدئولوژیکی است، آنها تفکر تکفیری سلفی را در دنیا توسعه می دهند و ما تفکر اسلام ناب را، دومین محور تهدیدات امنیتی، نواحی آسیب پذیری در کشور وجود دارد که بعضی فرق اسلامی که همگراییشان با تفکر تکفیری سلفی بیشتر است، سومین محورحوزه اقتصادی،از جمله کاهش قیمت نفت. چهارمین مورد، حوزه سایبری، ردپای سایبری عربستان در مناقشات داخلی کشور مشاهده می شود.

وی ادامه داد: حادثه مهاباد حادثه ای است که عناصر امنیتی می گویند 80 درصد فراخوان جمعیتی مردم از طریق پیامک های شبکه اجتماعی در مهاباد از مقصد عربستان ارائه شده است، حوزه آخر هم حوزه نظامی است.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل اظهار داشت: یکی از مجلاتی که در زمینه تجهیزات نظامی قلم می زند، نوشته است که عربستان به اندازه کل کشور چین سلاح خریداری و انبار کرده است. این مسئله عربستان را از یک کشور رقیب منطقه ای به یک تهدید نیابتی تبدیل می کند که باید برای مدل های جدیدی از مقابله آماده شویم.

* الگوهای آمریکایی اسرائیلی در منطقه

وی گفت: از آنجایی که عربستان دارای تفکر و مکتب نظامی نیست و صرفا دستورات و روش هایش را از طریق مستشاری آمریکایی ها و اسرائیلی ها انجام می دهد (در واقع الگوهای آمریکایی اسرائیلی در برابر ما قرار دارد)، طبیعتا برخورد با این ائتلاف لایه های مختلفی دارد که یک لایه آن سیاسی است و وظیفه دستگاه دیپلماسی کشور است که نگذارد ائتلاف علیه کشور شکل بگیرد.

* دستور مقام معظم رهبری در خصوص تهدیدات

جلالی در خصوص دستورات مقام معظم رهبری در رابطه با تهدیدات تصریح کرد: دو فرمان توسط معظم له صادر شده است که علیالقاعده این جمع بهعنوان بسیجی اولین مخاطب آن هستند. ایشان در ملاقات سیام فروردین امسال با فرماندهان ارتش جمهوری اسلامی فرمودند «همه دستگاه های اجرایی کشور باید خودشان را در برابر تهدید آماده کنند، هم از نظر سازماندهی و سلاح هم از نظر روحی و معنوی»؛ و بعد فرمودند که این یک دستورالعمل رسمی است.

* نزدیکی به سمت تهدید

وی در ادامه گفت: دستور اول، دعوت به آمادگی است. دومین موضعگیری این است که ایشان در صحبتهایشان در دانشگاه امام حسین(ع) اشاره به جنگ نیابتی کرده و فرمودند «اگر آن ها جلو بیایند، ما برخورد میکنیم و هزینه زیادی به آنها تحمیل خواهد شد».

جلالی خاطرنشان کرد: در واقع اشاره به جنگ نیابتی و دستور آمادگی توسط معظمله مفهومش این است که داریم به سمت تهدید نزدیک می شویم. ایشان فرمودند که مباحث مربوط به تهدید دو لایه دارد «یک لایه سیاسی و یک لایه دفاعی است». در لایه دفاعی ایشان می فرمایند «شما باید فرض کنید که تهدید با درصد بالا عملی می شود و در واقع باید با این فرض خودتان را آماده کنید» و در بخش سیاسی در مورد حکمیت و وقوع تهدید نفی ایده های آن و امثالهم هیچ هتمیتی وجود ندارد و قابل بحث است.

* رسانه؛ عنصر اساسی در جنگ

رئیس سازمان پدافند غیر عامل کشور گفت: تفکر نظامی آمریکایی در حوزه جنگ تغییرات اساسی کرده است. یک عنصر به عنوان رسانه در جنگ ها بوجود آمده که نقش بسیار اساسی در تغییر ماهیت و شکل استراتژی جنگ ها داشته است.

وی ادامه داد: در گذشته از رسانه به عنوان پشتیبان جنگ نظامی استفاده می شد ولی امروزه ابزار رسانه به شکلی گسترش پیدا کرده که در کنار آن مفاهیم جدیدی بوجود آمده که قدرت رسانه را نسبت به قدرت نظامی در بعضی جاها کاهش و در برخی مواردافزایش داده است و در استراتژی جدید آمریکایی ها محور اساسی عملیات رسانه ای، جنگ نرم و عملیات روانی است و عملیات نظامی پشتیبان آن قرار میگیرد.

* رسانه؛ ابزار تهاجم یا دفاع

وی گفت: مفاهیمی مثل افکارعمومی بوجود می آید که افکار عمومی می تواند مشوق و یا مانع توسعه جنگ ها باشد. رسانه از منظر ما در حوزه دفاع دو نقش اساسی پیدا می کند، یکی اینکه رسانه تبدیل به ابزار تهاجم ودیگر اینکه رسانه تبدیل به ابزار دفاع می شود.

* جنگ بی قاعده

وی ادامه داد: آمریکاییها با جمعبندی جنگ های گذشته به این نتیجه رسیدند، آنجایی که یک کشور می تواند مردمش را در داخل نیروهای مسلح بسیج کند و یک ارتش چند میلیون نفری را سازماندهی کند، موجب تحمیل هزینه های سنگین و تلفات زیادی به طرف مقابل می شود. آن ها معتقدند باید دنبال یک استراتژِی باشند که مردم را از حکومت جدا کنند که این را «عملیات جنگ بی قاعده» می گویند، که اولین بار در سال 2003 در جنگ با عراق آن را اجرا و جواب گرفتند.

* محورهای تهاجم رسانه ای آمریکا

وی محورهای استراتژی تهاجم رسانه ای آمریکا در برابر عراق را مواردی ازجمله؛ حذف زیرساخت رسانه ای، تولید جایگزین به لحاظ زیرساختی،هماهنگ سازی و تنظیم استراتژی برای ادامه کار و عملیات روانی برای جدا سازی جمعیت از حکومت که در عراق کاملا با موفقیت انجام شد ذکر کرد.

* نقش رسانه حفظ ارتباط بین حکومت و مردم

جلالی اظهار داشت: جدا سازی مردم از حکومت در قالب های مختلف جزو استراتژی آمریکایی ها است و همواره آن را دنبال می کنند. امروزه رسانه کاملا نقش استراتژیک در اداره کشورها و حفظ انسجام ملی و حفظ ارتباط بین حکومت و مردم و حفظ استقلال سیاسی و فرهنگی و دفاعی کشور دارد، لذا از این منظر، رسانه یکی از مولفه های قدرت ملی و دفاعی کشورهاست.

* حفظ پایداری زیرساخت در رسانه

وی گفت: به دلیل تمرکز رسانه در رسانه ی ملی، این نقش به شدت پررنگ و جدی تر می شود. بسیج در حوزه رسانه باید استراتژی های تهاجمی رسانه ای بر علیه کشور را بشناسد. پایداری رسانه در شرایط تهدید یک اصل استراتژیک برای جمهوری اسلامی است که به نظر می رسد. سطح اهمیت آن می تواند در سطوح ویژه پیش بینی و دنبال شود، لذاحفظ زیرساخت و بخش فنی یکی از محورهای اساسی در پایداری رسانه است.

* بسیج محور اساسی در حوزه پدافند غیرعامل

جلالی گفت: بسیج باید بتواند آسیب ناپذیری را در کارکرد و عملکرد به کمک پدافند غیرعامل برای صدا و سیما ایجاد کند. با این نگاه بسیج تبدیل به مولفه استراتژیک احتیاط رسانه ملی می شود؛ محور دیگر بحث مدیریت بحران و آمادگیها برای پاسخ است. اگر در یک شرایط اظطرار قرار گرفتیم باید بتواند پاسخ دهد؛ اگر بسیج این دست از مأموریت ها را پذیرفته و دنبال کند، طبیعتا می تواند بهعنوان یک محور اساسی در حوزه پدافند غیرعامل قرار گیرد.

مأموریتی که مقام معظم رهبری خواستند در واقع مستمر سازی خدمات و کارکردهای رسانه ملی در این حوزه و ایجاد آمادگی برای پاسخ و بی اثر کردن اثر تهدید بر این حوزهها و زیرساختها است.

انتهای پیام/

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار