به روز شده در: ۱۸ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۸:۳۴
وزیر امور خارجه در گفت‌وگو با دبیرکل سازمان ملل:
وزیر امورخارجه در گفت‌وگو با دبیرکل سازمان ملل بیان کرد که هر نوع توافق در مذاکرات وین باید قابلیت راستی‌آزمایی مؤثر داشته باشد.
کد خبر: ۴۹۱۹۹۸
تاریخ انتشار: ۰۹ آذر ۱۴۰۰ - ۰۹:۳۶ - 30November 2021

هر نوع توافق در وین باید قابلیت راستی‌آزمایی داشته باشدبه گزارش گروه اخبار داخلی دفاع‌پرس، «حسین امیرعبداللهیان» وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با «آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل متحد درباره مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی از جمله تحولات افغانستان و مذاکرات هسته‌ای در وین به صورت تلفنی به گفت‌وگو و تبادل نظر پرداخت.

امیرعبداللهیان در این گفت‌وگوی تلفنی خاطرنشان‌کرد: علی‌رغم بد عهدی و بی‌عملی آمریکا و سه کشور اروپایی، تهران با حسن نیت و جدیت وارد مذاکرات هسته‌ای وین شده است و در تلاش بر دستیابی به یک توافق خوب است.

وزیر امور خارجه کشورمان در توصیف ویژگی‌های یک توافق خوب بیان کرد: طرف‌های مقابل می‌بایست به تعهدات کامل خود در برجام برگردند. در این صورت ایران نیز اقدامات جبرانی خود را متوقف خواهد کرد. همچنین این نکته اهمیت دارد که هر نوع توافق حاصله، قابلیت راستی‌آزمایی موثر داشته باشد.

وزیر امور خارجه کشورمان در ادامه به گفت‌وگو‌های سازنده و رو به جلوی رییس سازمان انرژی اتمی کشورمان و رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در تهران اشاره کرد و افزود: تهران به همکاری‌های فنی با آژانس ادامه می‌دهد.

امیرعبداللهیان همچنین در خصوص برگزاری شش دوره مذاکرات قبلی خاطرنشان کرد: ما این مذاکرات را نادیده نمی‌گیریم، اما به‌عنوان دولت جدید این حق را برای خود قائل هستیم که با ملاحظات خود مسائل مورد اختلاف را مرور و در مورد آن گفت‌وگو کنیم.

گوترش: درخواست ایران در مورد راستی آزمایی برای رفع تحریم‌ها معقول است

آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل متحد ضمن استقبال از آغاز مذاکرات و حمایت کامل خود از احیای کامل برجام، نسبت به حصول نتیجه مذاکرات ابراز امیدواری کرد.

وی درخواست ایران در مورد راستی آزمایی برای رفع تحریم‌ها را معقول دانست.

دبیرکل تلاش همه طرف‌ها برای ایجاد اعتماد بین طرفین را ضروری دانست و بر حمایت همه جانبه سازمان ملل تاکید کرد.

در ادامه وزیر امور خارجه کشورمان با دبیر کل سازمان ملل درباره مسائل افغانستان گفت‌وگو کرد.

امیر عبداللهیان ضمن تاکید بر تشکیل دولت فراگیر، وضعیت انسانی خطرناک در آستانه فصل سرما را نگران‌کننده خواند.

وی وجود بحران مهاجرت، تحریم منابع مالی مردم افغانستان و اقدامات تروریستی داعش را از جمله عوامل بحران‌زا در افغانستان دانست.

آنتونیو گوترش ضمن ابراز نگرانی نسبت به بحران گسترده بخصوص بحران انسانی در افغانستان، بر ضرورت تزریق نقدینگی به اقتصاد این کشور تاکید کرد.

دبیر کل سازمان ملل در پایان این گفت‌وگو گفت: ما در تلاشیم تا ساز و کاری برای تزریق نقدینگی به اقتصاد افغانستان از طریق ایجاد یک صندوق پولی بین المللی به کمک بانک جهانی و چند کشور دیگر، علی‌رغم وجود تحریم‌ها ایجاد کنیم.

انتهای پیام/ ۳۵۱

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار