به روز شده در: ۰۱ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۴:۵۷
فرمانده سپاه حضرت ابوالفضل (ع) لرستان:
سردار «کشکولی» با اشاره به افزایش آمار شهدای این استان گفت: از امروز رسماً کنگره 6 هزار و 300 شهدای لرستان به کنگره ملی 6 هزار و 544 شهید تغییر نام داده و پیش‌بینی می‌شود این کنگره پایان سال 1401 و یا اردیبهشت 1402 برگزار شود.
کد خبر: ۵۰۰۴۴۰
تاریخ انتشار: ۲۳ دی ۱۴۰۰ - ۱۴:۵۳ - 13January 2022

کنگره ملی6544  شهید استان لرستان بر گزار می‌شود

به گزارش دفاع‌پرس از خرم آباد، سردار «مرتضی کشکولی» فرمانده سپاه حضرت ابوالفضل (ع) لرستان امروز در جلسه شورای  ترویج و توسعه فرهنگ ایثار و شهادت با حضور رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران که در سالن جلسات استانداری لرستان برگزار شد با اشاره به نقش لرستان در هشت سال دفاع مقدس اظهار داشت: استان لرستان  به‌دلیل اینکه یکی از استان‌های متصل به جبهه‌های جنوب بود 228 بار بمباران شده، 9-8 یگان و چندین لشکر از این استان در جنگ تحمیلی حضور داشتند.

وی با اشاره به تعداد شهدای لرستان افزود: امروز چندین آمار از تعداد شهدای این استان در دسترس است که براساس  آمار یگانی  تعداد شهدا لرستان 7 هزار و 697 شهید، آمار پرونده بنیاد شهید 6 هزار و 252 شهید، اما براساس آمار مقبره تعداد شهدای لرستان 6 هزار و 365 مقبره شهید وجود دارد.

فرمانده سپاه حضرت ابوالفضل (ع) لرستان عنوان کرد: در استان لرستان 178 شهید مفقودالاثر وجود دارد که آمار شهدا از 6 هزار و 300 شهید  به 6 هزار و 544 شهید رسیده و از امروز رسماً کنگره 6 هزار و 300 شهدای لرستان به کنگره ملی 6 هزار و 544 شهید تغییر نام می‌دهد.

وی عنوان کرد: در استان لرستان 494 شهید زن داریم که در بمباران به شهادت رسیدند، 68 شهید دانش‌آموز و همچنین 16 شهید زن  در شهرستان دورود داریم که جهت جمع‌آوری کمک‌های مردمی در محلی جمع شدند و محل تجمع آنها بمباران شده است.

کشکولی با اشاره به برگزاری کنگره ملی شهدای لرستان گفت: جهت برگزاری کنگره شهدای لرستان 218 برنامه با اعتبار 72 میلیارد تومان در نظر گرفته شده که پیش‌بینی می‌شود این کنگره  پایان سال 1401 و یا اردیبهشت 1402 برگزار شود.

وی تصریح کرد: در راستای کنگره شهدای لرستان بنا بود 38 مستند تلویزیونی کار شود که تاکنون ساخت 15 مستتد در دستور کار است، در حوزه کتاب و تالیفات بنا بود 752 کتاب چاپ شود که تاکنون 40 درصد کار انجام شده است.

فرمانده سپاه حضرت ابوالفضل (ع)  لرستان خاطرنشان کرد: در ذیل برنامه‌های کنگره شهدای لرستان سرکشی از 3 هزار و 595 خانواده شهید را در برنامه داریم که 3 هزار و 438 سرکشی انجام شده و همچنین مقرر شد تاریخ شفاهی 5 هزار خانواده شهید تهیه و ضبط شود  که تاکنون 750 خانواده شهید انجام شده است.

وی ابراز داشت: از تعداد 450 کتاب شهدای شاخص که بنا بود چاپ شود تاکنون هیچ پیشرفتی نداشته‌ایم، در حوزه عمرانی نیز اقدامات اندکی انجام شده که قابل بیان نیست.

کشکولی افزود: از دیگر برنامه‌های کنگره شهدای لرستان هزار و 414 یادواره شهداست که تا پایان سال برگزار شود که تاکنون 570 یادواره برگزار شده است.

فرمانده سپاه حضرت ابوالفضل (ع) لرستان تصریح کرد: ذیل کنگره شهدای لرستان اقدام به شناسایی فرزندان نخبه شهدا کرده‌ایم که در این راستا تاکنون 150 فرزند نخبه شهدا شناسایی شده است.

وی در رابطه با اهمیت تاریخ شفاهی والدین شهدا بیان داشت: در استان لرستان 2 هزار و 675 نفر از والدین شهدا استان در قید حیات هستند  که باید تاریخ شفاهی آن‌ها ضبط شود.

انتهای یپام/س

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها