به روز شده در: ۰۴ خرداد ۱۴۰۱ - ۰۶:۰۰
سرلشکر صفوی:
دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا گفت: دوران جدیدی در حیات سیاست خارجی ایران آغاز شده که این سیاست جدید موجب تحیر و غافلگیری دشمنان شده و آن‌ها را به موضع انفعال کشانده است.
کد خبر: ۵۰۲۲۴۱
تاریخ انتشار: ۰۴ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۰:۲۷ - 24January 2022

سرلشکر صفویبه گزارش خبرنگار دفاعی امنیتی دفاع‌پرس، سردار سرلشکر «سید یحیی صفوی» دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا صبح امروز (دوشنبه) در همایش ملی ایران و همسایگان که در مرکز مطالعات وزارت امور خارجه برگزار شد، اظهار داشت: امیدوارم این همایش بتواند به عبور از وضعیت فعلی و رسیدن به وضعیت مطلوب برای ملت و کشورمان کمک کند.

وی با بیان اینکه راهبرد سیاست منطقه‌ای و قاره‌ای ایران برای رسیدن به تفاهم و منافع مشترک در مقابل تهدیدات مشترک است، افزود: واقعیت این است که دوران جدیدی در حیات سیاست خارجی ایران آغاز شده که شامل سیاست همسایگی با ۱۵ کشور، سیاست منطقه‌ای ایران در غرب آسیا، سیاست نگاه به شرق و توسعه راهبرد همه‌جانبه با چین و روسیه، می‌شود.

رئیس همایش ملی ایران و همسایگان اضافه کرد: این سیاست جدید موجب تحیر و غافلگیری دشمنان مستکبر غربی، برخی از رقبای منطقه‌ای و حتی برخی از افراد در داخل کشور شده و آن‌ها را به موضع انفعال کشانده است.

سردار صفوی سپس با اشاره به سالروز پیروزی انقلاب و جشن ۴۳ سالگی آن در سال ۱۴۰۰ گفت: در آستانه بیست و دوم بهمن ۱۴۰۰ ملت عزیز ایران و انقلاب کبیر اسلامی تبدیل به یک ضرورت منطقه‌ای غیر قابل انکار تبدیل شده و این مفهوم سیاسی توسط بسیاری از تحلیلگران روابط بین‌الملل و سیاستمداران رسانه‌ها در سراسر جهان تکرار می‌شود.

وی ادامه داد: مفهوم نظری و عملی سیاست همسایگی، این است که ایران می‌خواهد در نظم سند ملی و راهبردی آمایش سرزمینی ۱۴۲۴ هجری شمسی برای هر یک از این کشور‌های همسایه توسعه روابط همه‌جانبه در حوزه‌های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، امنیتی، گردشگری و محیط زیست را با ظرفیت ۲۰ ساله طرح‌ریزی، برنامه‌ریزی و اجرا کند.

دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا در مورد اهداف اساسی سیاست همسایگی ایران نیز عنوان کرد: رسیدن به سهم مشترک سیاسی و منافع مشترک برای رسیدن به صلح و امنیت پایدار و پیشرفت و رفاه ملت‌ها در مقابل انواع تهدیدات از اهداف اساسی سیاست همسایگی نظام جمهوری اسلامی ایران است.

سرلشکر صفوی افزود: در این زمینه می‌توان به سند راهبردی جذب و تبادل چند میلیون گردشگر از جمعیت ۶۰۰ میلیون نفری همسایگان به ایران و بالعکس اشاره کرد؛ لذا چنانچه سالی دو درصد از این تعداد گردشگران خارجی به کشورمان بیایند، رونق گردشگری را در کشورمان شاهد خواهیم بود.

رئیس همایش ملی ایران و همسایگان ادامه داد: همچنین صادرات غیر نفتی ایران به بازار چندصد میلیارد دلاری این کشور‌ها که چند روز پیش اعلام شد که صادرات غیر نفتی به ۴۵ میلیون دلار رسیده، از دیگر مثال‌ها در این زمینه است.

وی گفت: تنظیم سند همکاری امنیتی دفاعی یا قرارداد عدم تخاصم ۲۰ ساله با هر یک از این همسایگان یا چند کشور که مکمل هم هستند، می‌تواند شروعی برای رسیدن به امنیت پایدار دسته‌جمعی و طولانی‌مدت برای تمام این کشور‌ها باشد؛ به این منظور که کشور آن‌ها مبدأ حمله کشور ثالثی علیه ایران نباشد.

دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا افزود: توسعه روابط بانکی و کم کردن تعرفه‌های گمرکی میان همسایگان، یکی دیگر از سیاست‌های همسایگی جمهوری اسلامی ایران است.

سردار صفوی بیان کرد: ایران بعد از چین و روسیه بیشترین همسایه را دارد که علاوه بر این، موقعیت خاص جغرافیایی کشورمان نیز در جهان نمونه ندارد؛ زیرا کشورمان از ۱۱ سیستم ژئوپلیتیک منطقه‌ای برخوردار است؛ بر این اساس ایران می‌تواند ضمن توسعه روابط خود با کشور‌های چین، روسیه و هند، سازمان همکاری شانگهای را با اوراسیا و اکو به هم پیوند دهد تا از منافع مشترک آن در ۲۰ سال آینده بهره‌مند شود.

وی با بیان اینکه قلمرو تمدنی ایران با چین مشترک بوده است، گفت: امروز حرکت آرام قدرت از غرب به شرق را شاهد هستیم که در شرق، چین، روسیه، هند و آسیا به‌عنوان قدرت‌های آینده مطرح هستند؛ در این رابطه باید این موضوع را هم گفت که چین و روسیه منافع‌محور و ما ایدئولوژی‌محور هستیم.

سرلشکر صفوی همچنین خاطرنشان کرد: غرب به دنبال آن است تا ما را تسلیم کند و این همان هدفی است که در جنگ تحمیلی هم دنبال می‌کردند و اکنون که جنگ اقتصادی، رسانه‌ای و فرهنگی در جریان است، مجدداً همان هدف قبلی خود یعنی به تسلیم کشاندن ایران و بازگشت کشورمان به دامان غرب و سلب استقلال سیاسی را دنبال می‌کنند؛ اما همان‌گونه که تاکنون با استراتژی «مقاومت» ایستادگی کرده‌ایم، می‌توانیم در این دوران نیز با اتخاذ سیاست‌های جدید همسایگی و سیاست نگاه به شرق، ارتقاء وزن ژئوپولیتیک پیدا کنیم و در مقابل قدرت‌های سلطه‌گر غربی به پیروزی برسیم.

انتهای پیام/ 231

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار