به روز شده در: ۱۲ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۹:۲۱
قالیباف در دیدار با نایب رئیس مجلس نمایندگان پاکستان تاکید کرد؛
رییس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه پاکستان مرز طولانی با ایران دارد و مسائل امنیتی و هماهنگی بین دو کشور نیز دارای اهمیت دوچندان است، گفت: همکاری اقتصادی و تبادلات مرزی مشترک باید مورد توجه قرار بگیرد و تسهیل شود.
کد خبر: ۵۰۸۰۱۷
تاریخ انتشار: ۰۴ اسفند ۱۴۰۰ - ۱۰:۴۷ - 23February 2022

تاکید قالیباف بر تسهیل همکاری اقتصادی و تبادلات مرزی بین ایران و پاکستانبه گزارش گروه اخبار داخلی دفاعپرس، «قاسم خان سوری» نایب رئیس مجلس نمایندگان پاکستان شامگاه سه شنبه (۳ اسفند) با حضور در مجلس شورای اسلامی با «محمدباقر قالیباف» رییس مجلس شورای اسلامی دیدار و گفت‌وگو کرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی در ابتدای این دیدار با اشاره به اینکه روابط ایران و پاکستان دارای قدمت زیادی بوده و این مهم از بدو شکل گیری انقلاب اسلامی در ابعاد سیاسی، فرهنگی، اقتصادی، امنیتی و ... عمیق و تنگاتنگ است، اظهار داشت: مسئولان ایران و پاکستان طی بیش از چهل سال گذشته به دو کشور رفت و آمد داشته اند که این مهم بیانگر عمق روابط نزدیک ملت‌ها و دولت‌ها است و در این میان مجلس یازدهم و دولت سیزدهم نیز که به تازگی روی کار آمده اند، تاکید جدی بر افزایش ارتباط در حوزه‌های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و ... با کشور‌های همسایه دارند.

وی ادامه داد: این مهم در حالیست که کشور پاکستان مرز طولانی با ایران دارد و مسائل امنیتی و هماهنگی میان دو کشور نیز دارای اهمیت دوچندان است. برای تحقق موضوع مذکور دولت‌ها و همچنین گروه‌های دوستی پارلمانی دو کشور نیز باید تلاش بیشتر کنند.

قالیباف در این دیدار ضمن اشاره به اعمال تحریم‌های ظالمانه آمریکا علیه ایران، تصریح کرد: بر این اساس توجه بیشتر به حوزه مسائل اقتصادی و همکاری‌های مرزی میان دو کشور دارای اهمیت است و ایران برای افزایش روابط این حوزه‌ها دارای آمادگی کامل است.

رییس قوه مقننه ضمن تاکید بر پیگیری امور مربوط به پایانه‌های مرزی مشترک میان دو کشور، افزود: مرز مشترک دو کشور از منطقه میرجاوه تا دریا کشیده شده که دارای اهمیت است؛ مبادلات مرزی نسبت به سال گذشته بهبود یافته، اما هنوز رضایت بخش نیست لذا باید تسهیلات بیشتر در حوزه ریلی و جاده‌ای پیش بینی شود تا این امر ارتقاء یابد.

وی با بیان اینکه موضوع تبادلات بانکی و مالی یکی از مسائلی است که می‌تواند به همکاری‌های اقتصادی مشترک آسیب می‌زند، گفت: بر این اساس بانک‌های مرکزی دو کشور باید تلاش کنند با بسترسازی و فراهم کردن فرصت، زمینه تعامل بانک‌های عامل ایران و پاکستان را رقم بزنند تا ارتباطات تسهیل و برقرار شود.

قالیباف در خصوص همکاری‌های دفاعی و امنیتی میان دو کشور همسایه، گفت: خوشخبتانه ارتباط عمیق و خوبی میان نیرو‌های امنیتی و انتظامی ایران و پاکستان وجود دارد و با سفر‌های مقامات به مناطق مرزی، ناامنی‌ها کاهش یافته است.

رییس مجلس شورای اسلامی در ادامه با اشاره به اینکه مسئله افغانستان برای دو کشور مهم محسوب می‌شود و مسئله وضعیت دولت آینده این کشور و اینکه همه گروه‌ها و طوایف افغانستان در دولت مشترک نقش داشته باشند دارای اهمیت است گفت: ریشه مشکلات منطقه دخالت‌ها و اقدامات آمریکا و رژیم صهیونیستی است و بر این اساس کشور‌های اسلامی باید توجه داشته باشند که قبح ارتباط با رژیم صهیونیستی را از بین نبرند و حتی دولت‌ها و ملت‌های اسلامی باید هزینه برقراری ارتباط با رژیم صهیونیستی را برای چنین کشور‌هایی بالا ببرند که ایران و پاکستان باید در این حوزه محکم بایستند.

قالیباف ضمن تاکید بر اینکه آمریکا و رژیم صهیونیستی با اساس اسلام دشمن هستند از این رو فارغ از قوم و گروه ها، دشمن جدی مسلمان محسوب می‌شوند، اظهار کرد: آن‌ها تلاش می‌کنند از طریق تشکیل گروه‌های نیابتی میان کشور‌های اسلامی اختلاف افکنی کنند.

قالیباف در پایان بر اهمیت روابط گروه‌های دوستی پارلمانی ایران و پاکستان در راستای توسعه همکاری‌های اقتصادی، فرهنگی و سایر حوزه‌ها تاکید و خاطرنشان کرد: گروه دوستی پارلمانی کشورمان در آینده نزدیک از مرز‌های مشترک با پاکستان دیدار خواهد داشت که این مهم می‌تواند در تعمیق روابط دو کشور تاثیرگذار باشد.

قاسم خان سوری: پاکستان تلاش‌های زیادی برای مقابله با تحریم‌های ظالمانه علیه ایران انجام داده است

بر اساس این گزارش، قاسم خان سوری نایب رئیس مجلس نمایندگان پاکستان نیز ضمن قدردانی از مهمان نوازی ایرانیان، گفت: سفر به کشور ایران برایم خوب و آرامش بخش بود.

وی با اشاره به اینکه در این سفر درصدد تحکیم روابط میان دو کشور هستیم، اظهار کرد: خوشبختانه در این راستا مسئولان مختلفی از ایران اعم از وزیران امور خارجه و کشور به پاکستان سفر داشته و دیدار‌های زیادی با نخست وزیر، فرمانده ارتش و ... انجام داده اند. همچنین عمران خان نیز طی از سال ۲۰۱۸ تاکنون دو مرتبه به ایران سفر داشته که بیانگر اهمیت روابط دو کشور است.

سوری با بیان اینکه دو کشور ۹۲۰ کیلومتر مرز مشترک دارند که برقراری امنیت آن دارای اهمیت است، افزود: باید یادآور شد پاکستان نخستین کشوری بود که پس از انقلاب اسلامی، ایران را به رسمیت شناخت و تلاش‌های زیادی برای مقابله با تحریم‌های ظالمانه علیه ایران انجام داده ایم و این مهم در اظهارات و اقدامات نخست وزیر کشورمان مشهود است؛ امیدواریم این تحریم‌های اقتصادی هر چه سریع‌تر پایان یابد.

سوری با اشاره به اینکه مسئله فلسطین نیز یکی از موضوعات مهم میان دو کشور تلقی می‌شود، تصریح کرد: خوشخبتانه مواضع دو کشور در این خصوص مشترک است و باید با اتحاد نسبت به موضوع ظلم به مردم فلسطین پرداخته شود.

وی همچنین از مواضع شفاف و صریح ایران درباره موضوع کشمیر نیز قدردانی کرد.

نایب رئیس مجلس نمایندگان پاکستان در ادامه این دیدار گفت: صد‌ها هزار زائر پاکستانی به شهر‌های مشهد و قم می‌آیند لذا از میزبانی و مهمان نوازی ایرانیان قدردانی می‌کنم؛ طی چند هفته آتی وزیر حج و اوقاف پاکستان به ایران خواهد آمد، زیرا درصدد پیش بینی سازوکاری برای حضور زائران کشورمان در ایران هستیم.

وی با تاکید بر ارتقای روابط اقتصادی دو کشور گفت: امیدواریم روزی برسد که شاهد تبادل کانتیر‌های ایرانی در این بندر و صادرات به چین باشیم.

وی با بیان این که افزایش ارتباطات زمینی میان دو کشور به نفع ملت‌ها خواهد بود افزود: پروژه قطار میان تهران، اسلام آباد و استانبول نیز در حال پیگیری بوده و به نتیجه رسیده است.

سوری بیان کرد: مسئله دستیابی به توافق برای استفاده از پول داخلی در مراودات میان دو کشور یکی دیگری از موضوعات مهم میان ایران و پاکستان بشمار می‌رود، زیرا یکی از راهکار‌ها در مبارزه با تحریم‌ها است و موجب بهبود روابط اقتصادی می‌شود.

نایب رئیس مجلس نمایندگان پاکستان با تاکید بر اینکه پاکستان خواهان افغانستانی مستقل و آزاد است، اظهار کرد: در واقع اقوام و مردم این کشور باید برای آینده خودشان نقش ایفا کنند و بدون شک امنیت افغانستان بر امنیت همسایگانش مانند ایران و پاکستان تاثیرگذار است.

وی با اشاره به اینکه با اتحاد می‌توان مشکلات موجود را برطرف کرد، افزود: این درحالیست که حکومت‌های غربی درصدد تفرقه و اختلاف افکنی هستند؛ در شهر حوزه انتخابیه ام صد‌ها شهید برای مقابله با بحث‌های تروریستی داده ایم، اما با برادری میان مسلمین، شاهد امنیت هستیم.

سوری در پایان از قالیباف رییس مجلس شورای اسلامی به منظور سفر و بازدید از پاکستان دعوت و برای دولت سیزدهم آرزوی موفقیت کرد.

انتهای پیام/341

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها