به روز شده در: ۰۸ تير ۱۴۰۱ - ۱۰:۲۸
معاون رئیس جمهور در بازدید از سازمان ثبت احوال کشور:
لطیفی با اشاره به اهمیت رسالت سازمان ثبت احوال کشور گفت: آمار‌های حیاتی کشور با رویکرد صحیح و ویژگی‌های بومی می‌تواند نقطه آغاز هر حرکتی برای تحقق دولت الکترونیک باشد.
کد خبر: ۵۲۱۴۸۵
تاریخ انتشار: ۲۰ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۳:۲۱ - 10May 2022

سازمان ثبت احوال درگاه ورودی و از عوامل اصلی تحقق دولت الکترونیک در کشور استبه گزارش گروه اجتماعی دفاع‌پرس، «میثم لطیفی» معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور و هیات همراه، ضمن حضور در سازمان ثبت احوال کشور طی نشستی با هاشم کارگر معاون وزیر و رئیس سازمان ثبت احوال کشور و معاونین و مدیران این سازمان، به بحث و بررسی مسائل و مشکلات منابع انسانی، ظرفیت‌ها و ساختار تشکیلاتی این سازمان پرداختند.

معاون رئیس جمهور در این جلسه با تأکید بر اینکه اطلاعات سازمان ثبت احوال منحصر به فرد بوده و نظام برنامه ریزی کشور نیازمند این اطلاعات است به اهمیت و ظرفیت سازمان ثبت احوال کشور اشاره و اظهار داشت: سازمان ثبت احوال پیشران دولت الکترونیک است و می‌تواند نقطه آغاز هر حرکتی در تحقق آن باشد؛ اطلاعات موجود در ثبت احوال منحصر به فرد بوده و از هیچ مرجع دیگری قابل وصول نخواهد بود.

لطیفی اضافه کرد: امروزه ثبت آمار‌های حیاتی در دنیا دارای اولویت زیادی است و دنیا عملاً از نظام سرشماری و گردآوری اطلاعات فاصله می‌گیرد.

وی با اشاره به پس زمینه ارزشی داده‌های آماری افزود: در حال حاضر اطلاعاتی که درخصوص وقایع حیاتی ثبت می‌گردد بیشتر ناظر بر احوال نباتیه فرد از قبیل تاریخ تولد یا وفات و امثالهم است، حال آنکه مواردی از قبیل سلامتی جسم و روح و دانش و سلامتی افراد و در یک کلام احوال متعالیه هر شخص نیز باید ثبت و ضبط و یک بانک اطلاعاتی جامع در این محدوده تدوین شود.

لطیفی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه در نگاه اسلامی، خانواده از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است شکل گرفتن پایگاه سببی و نسبی برای شناسایی خانواده‌ها بسیار حائز اهمیت و منشاء اثر است و باید دقت کنیم تا فرد در بستر خانواده نیز تعریف و مطرح می‌شود و متصل شدن این اطلاعات به ویژگی‌های جغرافیایی و بومی، می‌تواند نقطه عزیمتی برای آمایش سرزمینی، برنامه ریزی و تخصیص منابع باشد.

رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور افزود: برای ایجاد ارتباط و شناخت مناسب از دستگاه‌های مختلف، میز‌های تخصصی شناخت دستگاه‌ها را تشکیل داده ایم که موضوعات مختلفی از قبیل ساختار، جایگاه مجموعه در پیکره بندی دولت الکترونیک، سرمایه انسانی و سلامت اداری را رصد می‌کنند و یک تصویر فرضی را از شرایط و نیاز‌های دستگاه ارائه می‌دهند که لازم است با همکاری هر دستگاه این تصویر ترمیم و تکمیل شود.

در ابتدای این نشست معاون وزیر و رئیس سازمان ثبت احوال کشور ضمن اشاره به شرایط حاکمیتی و حساسیت مأموریت‌های سازمان ثبت احوال اظهار داشت: مهمترین اقدام این سازمان هویت بخشی به اشخاص است و هر واقعه‌ای درخصوص اشخاص حقیقی و حقوقی با موضوع هویت افراد آغاز می‌شود و در عین حال سازمان ثبت احوال درگاه ورود به خدمات دولت الکترونیک بوده و از این حیث نقشی ممتاز و منحصر به فرد را دارا می‌باشد.

معاون وزیر کشور در ادامه گفت: همین جایگاه و نقش آفرینی خاص، تحول و تعالی را چه در حوزه ساختار و چه در حیطه مأموریت‌های سازمان الزامی می‌سازد. این دو موضوع لازم و ملزوم یکدیگرند و با برخورداری از یک ساختار کهنه نمی‌توان انجام بهینه مأموریت‌های جدید را انتظار داشت.

وی همچنین افزود: خوشبختانه این نگاه تحول محور درروزآمدسازی مأموریت‌ها و وظایف سازمان ثبت احوال و عدم اکتفا به ثبت رویداد‌های حیاتی چهارگانه تجلی یافته است، به نحو بارزی در نقطه نظرات جناب آقای دکتر لطیفی معاون محترم رئیس جمهور و رویکرد‌های تخصصی سازمان اداری و استخدامی کشور نیز به چشم می‌خورد.

کارگر اظهار داشت: سازمان ثبت احوال کشور با توجه به قابلیت‌های موجود، آمادگی دارد در مسیر دولت الکترونیک و تحقق سازمانی هوشمند همکاری کامل را با سازمان امور اداری و استخدامی به عمل آورده تا با توجه به جایگاه این سازمان در دولت الکترونیک زمینه حرکت سایر دستگاه‌ها و سازمان‌ها در این مسیر فراهم و تسهیل نماید.

رئیس سازمان ثبت احوال کشور گفت: پدیده‌های آموزش، روزآمدسازی قوانین، بازتعریف مأموریت‌ها و اصلاح ساختار همه در یک قالب همگرا قابل تعریف هستند و در بسیاری از این زمینه‌ها مساعدت سازمان اداری و استخدامی قطعاً بسیار مؤثر و مفید می‌باشد.

کارگر حرکت به سوی GIS جمعیتی و نیز توسعه پایگاه سببی و نسبی را از جمله برنامه‌های مهم سازمان برشمرد و افزود: علیرغم کاستی‌های موجود، در نداشته‌ها متوقف نمی‌مانیم و با تکیه بر توانمندی‌های موجود با بیشترین ظرفیت و بصورت جهادی و گام به گام رو به جلو حرکت می‌کنیم.

در این نشست همچنین پیرامون شرایط سرمایه‌های انسانی موجود و توسعه آن در سازمان ثبت احوال کشور، مسائل مربوط به تشکیلات فعلی و پیشنهادات مرتبط با بهبود آن، وجود پست‌های خالی و مجوز‌های استخدامی اخذ شده، موضوع نیرو‌های قراردادی موضوعات و مشکلات معیشتی کارکنان و چگونگی رفع آن‌ها نیز تبادل نظر به عمل آمد.

در حاشیه این نشست معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور و هیأت همراه از فرآیند صدور کارت هوشمند ملی و مرکز داده اصلی سازمان بازدید و در جریان اقدامات و پیشرفت‌های صورت گرفته در این زمینه قرار گرفتند.

انتهای پیام/ 241

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها