به روز شده در: ۱۵ تير ۱۴۰۱ - ۱۷:۳۶
یادداشت/ سرهنگ کریم عباسی؛
تلاش برای تبلور پلیس هوشمند در واقع اهتمام جدی برای تجلی باشکوه پلیس در تراز انقلاب اسلامی است که این مهم مورد تاکید و انتظار فرمانده معظم کل قوا (مدظله العالی) و اولویت اصلی فرماندهان عالی‌رتبه انتظامی است.
کد خبر: ۵۲۵۶۳۰
تاریخ انتشار: ۰۸ خرداد ۱۴۰۱ - ۰۵:۰۸ - 29May 2022

پلیس هوشمند و قانون مدار پشتوانه مشارکت شهروندان قانون مدارگروه اجتماعی دفاع‌پرس - سرهنگ «کریم عباسی» معاون هماهنگ‌کننده فرماندهی انتظامی استان خراسان رضوی؛ محور اتکا و نقطه پیوند لایه‌های جامعه بشری، قانون است و کارکرد اصلی قانون با تنظیم رفتار اعضای جامعه با تعاریف اصول انسانی، تعیین حد و مرزها، از بین بردن زمینه‌های اختلاس، دفع تجاوز متجاوزان، داوری میان انسان‌ها، ایجاد نظم برقراری عدالت و فراهم کردن زمینه‌های تکامل زندگی اجتماعی بشر به نمود عینی می‌رسد.

این محور با نظم بخشیدن به زندگی فردی و اجتماعی انسان‌ها و امکان‌پذیر کردن تغییرات ساختاری و اصلاح و سامان امور اجتماعی، زمینه را برای تحول و توسعه جامعه فراهم می‌کند.

در این عرصه پلیس جایگاه مهم «مجری قانون» و «ناظم امین نظم و انضباط» را داراست و نقش اجتماعی مشخص و ماموریت‌های متنوع و متعددی بر دوش می‌کشد.

پذیرش مسئولیتی خطیر و رسالت سنگین و همه‌جانبه ماموریت‌های سخت پلیسی در شرایطی با رویکردهای توسعه‌ای محقق می‌شود که روزآمدی دانش‌بنیان و کارآمدی حرفه‌ای با دیدگاه‌های نظری، راهبردهای علمی، فناوری‌های نرم‌افزاری و مهندسی سخت‌افزاری و بر پایه تقویت قوای ایمانی و اساس قانون‌مداری پیکربندی شود و از پلیس هوشمند، معیار و تعریف مشخصی به نمایش بگذارد.

تلاش برای تبلور پلیس هوشمند در واقع اهتمام جدی برای تجلی با شکوه پلیس در تراز انقلاب اسلامی است که این مهم مورد تاکید و انتظار فرمانده معظم کل قوا (مدظله العالی) و اولویت اصلی فرماندهان عالی‌رتبه انتظامی بوده و این هدف متعالی در سایه قانون‌مداری و کارآمدی معطوف به روز آمدی ارزش‌گذاری و دست یافتنی خواهد بود.

آنچه در حوزه تبیینی ماموریت و نقش پلیس هوشمند حائز اهمیت است و با نگاه ویژه‌ای باید به آن نگریست تقویت قوای اعتقادی و معرفتی نیروی انسانی معتقد و متعهد است که با استانداردسازی و تعالی رفتار و از همه مهم تر تمسک به قرآن و آموزه‌های دینی استقرار می‌یابد.

بر این اساس پلیس هوشمند از ظرفیت‌ها و بسترهایی بهره‌مند می‌شود که ‌توان، خلاقیت و ابتکار عمل نیروی انسانی را مهندسی و با شکوفایی استعدادها و در چارچوب قانون با پیشبرد گام به گام به سوی اهدافی عالی در حرکت بوده و با اعتبار ارزشمند «اعتماد و مشارکت فعال» گروه‌های مختلف جامعه، از توان و قابلیت‌های پشتیبانی سرمایه‌های اجتماعی نیز بهره می‌برد.

برقراری نظم و تحکیم امنیت اجتماعی و سلامت همه‌جانبه زندگی بشری منجر به کفایت و رشد خلاقیت‌ها می‌شوند و این دو مشخصه از ویژگی‌هایی هستند که می‌توانند در روزآمدی موثر باشند.

نکته این که در اختیار داشتن ابزار و فناوری به تنهایی نمی‌تواند روزآمدی را محقق کند بلکه با‌کفایت و خلاقیت‌هاست که می‌توان در شرایط و موقعیت‌های خاص، تصمیم‌‎گیری صحیح و مدبرانه داشت و از امکانات و قابلیت‌ها با توجه به نیاز‌سنجی که از موقعیت‌ها حاصل می‌شود هزینه کرد.

توجه به این مسئله ضروری است که محدودیت‌ها و کمبودهایی نیز وجود دارد که با اعتقاد راسخ برای روزآمدی کامل و جامع شدن می‌توان بر آنها فائق آمد و ماموریت‌های محوله را به شایستگی انجام داد.

بر این اساس پلیس هوشمند و قانون‌مدار به پشتوانه مشارکت شهروندان قانون‌مدار و با کاربست رویکردها و راهبردهای علمی، دانشی و پژوهشی خواهد توانست ایفای نقش موثر و ارزنده داشته باشد و به حمایت و تایید و همراهی جامعه و نظام‌های تعاملی و مشارکتی با اهتمام و عزم جدی در مسیر پیشرفت و تحقق اهداف گام‌های موثر و مستحکم و پایدار برخواهد داشت.

انتهای پیام/ 241

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار