به روز شده در: ۱۷ آذر ۱۴۰۱ - ۲۰:۱۷
تحلیلگر سرشناس جهان عرب در اشاره به تحولات کنونی در لبنان، چهار سناریو از جمله بمباران سکو‌های گازی رژیم صهیونیستی پیش‌بینی کرد.
کد خبر: ۵۳۲۲۴۴
تاریخ انتشار: ۱۲ تير ۱۴۰۱ - ۱۶:۴۴ - 03July 2022

بررسی چهار سناریوی احتمالی درگیری دریایی حزب‌الله و رژیم صهیونیستیبه گزارش گروه بین‌الملل دفاع‌پرس، «عبدالباری عطوان» تحلیلگر سرشناس عرب در یادداشتی در روزنامه الکترونیکی «رأی الیوم» به لبنان پرداخت.

وی نوشت، هفته گذشته سفری به لبنان داشته و از یک مسؤول لبنانی نزدیک به حزب‌الله پرسیده که «سید حسن نصرالله» چه زمانی تهدیدات خود درباره هدف گرفتن کشتی یونانی در منطقه مورد منازعه «کاریش» را عملی می‌کند. این منبع در پاسخ به عطوان گفته است؛ هدف گرفتن کشتی یونانی با موشک‌های مقاومت بسیار آسان است و نیاز به آمادگی ندارد. مقاومت در حال آماده شدن برای چیزی بسیار بزرگتر از نابود کردن این کشتی یا مجبور کردن آن به فرار است. عطوان در ادامه خواستار توضیح بیشتر شده، اما این منبع نزدیک به حزب‌الله در پاسخ لبخند زده و گفته است: فقط باید صبر کنی، زیرا غافلگیری‌ها بزرگتر از حد تصور است.

عطوان در ادامه به گزارش روزنامه صهیونیستی «واللا» به نقل از یک منبع موثق این رژیم درباره عملیات نظامی یگان دریایی حزب‌الله پرداخت و نوشت، این منبع صهیونیستی تأکید کرد که بیشترین موضوعی که سران نظامی اسرائیل از آن بیم دارند درستی اطلاعاتی مبنی بر تحویل موشک‌های «یاخونت» به حزب‌الله توسط «بشار اسد» رئیس‌جمهور سوریه است، زیرا در اختیار داشتن این موشک‌ها توسط حزب‌الله و استفاده از آن‌ها علیه کشتی‌ها و سکو‌های گاز اسرائیلی در دریایی مدیترانه تمامی قواعد درگیری را تغییر خواهد داد و زیرساخت‌های دریایی و دفاعی اسرائیل را در تیررس نیرو‌های دریایی ویژه حزب‌الله قرار می‌دهد، نیرو‌هایی که حزب‌الله در سال‌های اخیر ایجاد کرده و شامل صد‌ها نفر می‌شود اگر نگوییم شامل هزاران استشهادی و «قورباغه‌های انسان نما» (کماندوی دریایی)، زیردریایی و قایق‌های تندرو می‌شود.

این تحلیلگر عرب افزود: با توجه به سابقه بشار اسد در پاسخ به درخواست نصرالله و سردار قاسم سلیمانی برای تجهیز حماس به موشک‌های ضد زره کورنت جهت مقابله با تانک‌های اسرائیلی در نوار غزه و ارسال این موشک‌ها از بندر لاذقیه علیرغم برخی اختلافات با حماس، شخصا صحت این اطلاعات را بعید نمی‌دانم.

عطوان ادامه داد: چه بسا بسیاری جزئیات جنگ ۳۳ روزه در سال ۲۰۰۶ را فراموش کرده باشند، اما لحظه اعلام هدف قرار دادن ناوچه جنگی اسرائیل توسط سید حسن نصرالله به صورت زنده و کشته شدن شدن چهار نظامی اسرائیلی با موشکی دریایی «ساخت ایران» را فراموش نخواهند کرد، موشکی که به دلیل دقت بالا و توانایی تخریب بی سابقه، سران رژیم صهیونیستی را دچار سردرگمی کرد.

وی تصریح کرد: این صحنه حک شده در ذهن ممکن است در روز‌های آینده، قویتر تکرار شود خصوصا آنکه پاسخ‌های اسرائیل که «آموس هوچشتاین» فرستاده آمریکا در مذاکرات مرزی برای دولت لبنان آورده، دلگرم کننده نبوده است.

عطوان خاطرنشان کرد: نیروی ویژه «رضوان» وابسته به حزب‌الله که شامل نیرو‌های زبده کماندو و یگان‌ها دریایی آموزش دیده و مسلح است این روز‌ها به نگرانی سران نظامی رژیم صهیونیستی تبدیل شده است بویژه پس از آنکه نصرالله تهدید کرده به اسرائیلی‌ها اجازه سرقت گاز لبنان و ادامه منع لبنان از استخراج این ثروت دریایی برای حل بحران‌های اقتصادی را نمی‌دهد.

وی افزود: اکثریت قریب به اتفاق لبنانی‌ها از استفاده از زور برای مقابله با این گردنکشی آمریکایی-اسرائیلی استقبال می‌کنند. اگر اسرائیلی‌ها به مطالبات لبنان برای حفظ ثروت‌های نفتی و گازی و استخراج آن در سریعترین زمان ممکن پاسخ ندهند؛ سناریو‌های زیر پیش‌بینی می‌شود:

اول؛ بمباران سکو‌های گازی و نفتی اسرائیل در دریای مدیترانه

دوم؛ بمباران ناو جنگی اسرائیل مانند ناو موشک انداز «حانیت»

سوم؛ اعزام کماندو‌های دریایی حزب‌الله در یگان رضوان برای هدف گرفتن بندر‌ها و سواحل اسرائیلی و اجرای عملیات استشهادی

چهارم؛ شعله‌ور شدن جنگ منطقه‌ای تمام کشور‌های محور مقاومت علیه رژیم اشغالگر.

ارتش رژیم صهیونیستی شامگاه شنبه (دیشب) مدعی شد که سه پهپاد حزب‌الله لبنان را که به سوی میدان گازی کاریش در حال حرکت بوده‌اند را سرنگون کرده است. پس از آن حزب‌الله در بیانیه‌ای اعلام کرد، سه پهپاد متعلق به این جنبش، مأموریت خود را در منطقه مورد مناقشه میدان کاریش با موفقیت انجام داده‌اند.

انتهای پیام/ ۱۳۴

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها