به روز شده در: ۰۶ مهر ۱۴۰۱ - ۱۰:۳۸
امیرعبداللهیان:
وزیر امورخارجه با بیان اینکه تاکنون مذاکره مستقیمی با طرف مصری نداشته‌ایم، گفت: مصر کشور مهمی در جهان اسلام است و توسعه روابط بین تهران و قاهره به نفع دو ملت است.
کد خبر: ۵۳۲۲۷۷
تاریخ انتشار: ۱۲ تير ۱۴۰۱ - ۱۲:۳۶ - 03July 2022

توسعه روابط تهران و قاهره به نفع دو ملت است/ تاکنون مذاکره مستقیم با طرف مصری نداشتیمبه گزارش گروه اخبار داخلی دفاع‌پرس، «حسین امیرعبداللهیان» وزیر امور خارجه کشورمان مهمترین دستاور‌های سفر خود به سوریه را تشریح کرد.

امیرعبداللهیان اظهار داشت: سفر اخیر من به سوریه در جریان سفر اخیر بشار اسد به تهران و گفتگو‌های وی با رییس جمهور کشورمان انجام شد.

وزیر امور خارجه افزود: پیشرفت‌های خوبی در بخش‌هایی از توافق انجام شده بود و قرار شد برخی از موارد را من و همکارم وزیر امور خارجه سوریه دنبال کنیم.

امیرعبداللهیان تصریح کرد: همچنین روسای کمیسیون‌های مشترک در کوتاهترین زمان قرار است کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور را برگزار کنند.

وی عنوان کرد: درخصوص موضوعاتی متنوع بیش از دو ساعت با بشار اسد گفتگو داشتیم یکی از ماموریت‌های مهم ما در این مقطع، بررسی مساله احتمال عملیات ویژه نظامی ترکیه در بخش‌هایی از مناطق سوریه است که در سفر چند روز پیش به ترکیه این موضوع را در دستور کار داشتیم.

وزیر امور خارجه بیان کرد: تهران تلاش می‌کند این بحران و مشکلی که میان دو کشور وجود دارد از مسیر سیاسی به نتیجه برسد و توسل به جنگ را مردود می‌دانیم.

امیرعبداللهیان اظهار کرد: ما توافق کردیم همه پرونده‌های تجاری و اقتصادی و پرونده همکاری‌های گردشگری که میان دو کشور موجود است را فعال کنیم.

وی افزود: امیدوار هستم نتایج این سفر و توافقاتی که انجام شد در راستای منافع دو ملت مورد بهره‌برداری قرار گیرد.

وزیر امور خارجه در پاسخ به این سوال که مذاکرات درباره ایران، اردن و مصر در بغداد گفت: ما هنوز مذاکره‌ای را برای پیشرفت و توسعه روابط به طور مستقیم با طرف مصری نداشته ایم، اما برخی تلاش‌ها در جریان است که در چارچوب همکاری‌های بین کشور‌های اسلامی تهران و قاهره هم روابط‌شان به حالت طبیعی برگردد.

امیرعبداللهیان بیان کرد: ما اکنون در قاهره دفتر حفاظت منافع داریم و متقابلا طرف مقابل هم در تهران دفتر حفاظ منافع دارد. توضیح من ناظر بر این مساله است که مصر کشور مهمی در جهان اسلام است و ما روابط طبیعی و رو به توسعه تهران و قاهره را به نفع دو کشور و دو ملت و منطقه می‌دانیم.

انتهای پیام/341

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار