به روز شده در: ۱۹ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۴:۰۰
معاون سیاسی وزیر امور خارجه با بیان این‌‌که در سیاست همسایگی، روابط با همسایگان سقف ندارد، برنامه ریزی اجلاس آستانه به فاصله چند روز پس از سفر ناموفق بایدن به منطقه را نشانه هوشمندی دیپلماسی ایران و نماد برتری گفتمان تعامل منطقه‌ای جمهوری اسلامی خواند.
کد خبر: ۵۳۵۸۸۱
تاریخ انتشار: ۰۲ مرداد ۱۴۰۱ - ۲۲:۱۱ - 24July 2022

علی باقری: در سیاست همسایگی، روابط با همسایگان سقف نداردبه گزارش گروه اخبار داخلی دفاع‌پرس، علی باقری معاون سیاسی وزارت امور خارجه عصر امروز (یکشنبه) دوم مردادماه با حضور در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی ضمن تبیین سیاست‌های منطقه‌ای و بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران، به پرسش‌های نمایندگان پاسخ داد.

معاون سیاسی وزارت امور خارجه با اشاره به تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی، فرصت ربایی را یکی از ویژگی‌های دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران عنوان کرد و اظهار داشت: در سیاست همسایگی، روابط با همسایگان سقف ندارد. باید از همه ظرفیت‌های بالفعل و بالقوه استفاده کرد تا با تعامل حداکثری با همسایگان بستر لازم برای پیوندهای پایدار و بلندمدت اقتصادی بین کشورهای منطقه فراهم شود.

باقری آشکار شدن ضعف‌های بنیادین یکجانبه گرایی و چالش‌های بزرگ سیاسی و اقتصادی آمریکا در حفظ جایگاه هژمون جهانی را یادآور شد و تصریح کرد: پیوستن ایران به سازمان همکاری شانگهای و مجموعه بریکس، قدرت راهبردی و جایگاه ژئواستراتژیک چندجانبه گرایی را به صورتی معنادار، ارتقاء می‌بخشد.

معاون سیاسی وزارت امور خارجه با اشاره به ناکامی رئیس جمهور آمریکا در تحقق اهداف سفرش به منطقه، تاکید کرد: برنامه ریزی اجلاس آستانه به فاصله چند روز پس از سفر ناموفق بایدن به منطقه، نشانه هوشمندی دیپلماسی ایران و نماد برتری گفتمان تعامل منطقه‌ای جمهوری اسلامی ایران است.

باقری، الگوی تدوین برنامه‌های بلندمدت روابط با قدرت‌های منطقه‌ای و جهانی را با اهمیت توصیف و تصریح کرد: الگوی برنامه‌های بلندمدت در روابط دوجانبه که در مقطع اخیر علاوه بر چین، روسیه، ونزوئلا و ترکیه را هم دربرگرفت، به پایدارسازی روابط اقتصادی منجر شده و به طور موثر مانع تأثیرگذاری تکانه‌های سیاسی و اقتصادی بین‌المللی بر وضعیت اقتصادی کشور شده و خنثی‌سازی تحریم‌ها را در میدان اقتصاد و تجارت معنا می‌بخشد.

در این نشست معاون سیاسی وزارت امور خارجه به پرسش‌های نمایندگان درباره موضوعات مختلف سیاست خارجی از جمله مذاکرات رفع تحریم‌ها نیز پاسخ داد.

انتهای پیام/ 241

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار