به روز شده در: ۱۴ مهر ۱۴۰۱ - ۱۱:۵۳
سخنگوی کمیسیون امنیت مجلس:
ابوالفضل عمویی از پذیرفته شدن اصول راستی‌آزمایی و ارائه تضامین در مذاکرات وین خبر داد.
کد خبر: ۵۳۹۸۹۲
تاریخ انتشار: ۲۵ مرداد ۱۴۰۱ - ۲۳:۱۰ - 16August 2022

راستی‌آزمایی و ارائه تضامین در مذاکرات پذیرفته شده استبه گزارش گروه اخبار داخلی دفاع‌پرس، «ابوالفضل عمویی» سخنگوی کمیسیون امنیت ملی با اشاره به جزئیاتی از جلسه عصر امروز این کمیسیون، اظهار داشت: اعضای کمیسیون امنیت ملی مجلس امروز با آقای شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی با حضور وزیر امور خارجه، رئیس تیم مذاکره کننده هسته ای، رئیس سازمان انرژی اتمی و معاون سازمان در موضوع مذاکرات هسته‌ای جلسه‌ای را برگزار کردند. در این جلسه علی باقری، مذاکره کننده ارشد کشورمان روند مذاکرات اخیر را تشریح کرد.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس افزود: آقای اسلامی رئیس سازمان انرژی اتمی هم در این نشست، به تشریح ابعاد فنی متن مذاکراتی پرداخت.

عمویی یادآور شد: براساس گزارش ارائه شده، در جریان مذاکرات هدف انتفاع اقتصادی و رفع موانع تجارت خارجی کشورمان، از جمله رفع تحریم‌های غیرقانونی فروش نفت و دسترسی بانکی به منابع آن با جدیت دنبال شده و می‌شود. همچنین حفظ چارچوب برنامه هسته‌ای صلح آمیز از اصول جمهوری اسلامی در جریان مذاکرات است.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس همچنین اظهار کرد: در مذاکرات هسته ای، طرف مقابل براساس منطق جمهوری اسلامی، اصل دو موضوع راستی آزمایی رفع تحریم‌ها و ارائه تضمین را پذیرفته است و اساس توانمندی‌های هسته‌ای کشورمان حفظ خواهد شد.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم گفت: رفع تحریم‌هایی که ترامپ با خروج از برجام آن‌ها را مجددا اعمال کرد و همین طور فرامین اجرایی تحریمی دوره ترامپ از خواسته‌های اساسی ایران بوده است که باید در متن نهایی در نظر گرفته شود، لذا تاکید شد این مذاکرات صرفا در چارچوب برجام است و ایران مسائل غیرهسته‌ای را قابل مذاکره نمی‌داند.

عمویی ادامه داد: حل و فصل مسائل باقیمانده پادمان بین ایران و آژانس از مطالبات جدی ایران در مذاکرات هست و طرف اروپایی برای آن پیشنهاد‌هایی را ارائه داده است.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی یادآور شد: آقای شمخانی هم با تشریح پاسخ ارسالی جمهوری اسلامی به پیشنهاد‌های آقای مورا برای جمع بندی مذاکرات، تاکید کرد قانون اقدام راهبردی مجلس شورای اسلامی، نقش مهمی در پیشبرد منافع ملی داشت و در ادامه روند مذاکرات و برنامه هسته‌ای کشور نظر نمایندگان ملت مهم خواهد بود.

وی افزود: در این جلسه اعضای کمیسیون امنیت ملی ضمن طرح سوالاتی درباره ابعاد مذاکرات هسته‌ای و متون رد و بدل شده، بر پیگیری منافع ملی و قانون اقدام راهبردی به جهت کسب انتفاع اقتصادی مردم از خروجی مذاکرات تأکید کردند.

انتهای پیام/ 112

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها