به روز شده در: ۱۱ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۵:۰۹
عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس:
متفکر آزاد گفت: با تشکیل وزارت بازرگانی، این حوزه مشغول تجارت می‌شود، لذا با افزایش میزان واردات تولید دچار صدمه می‌شود که این موضوعی نگران‌کننده است.
کد خبر: ۵۴۴۴۸۰
تاریخ انتشار: ۱۹ شهريور ۱۴۰۱ - ۰۸:۵۱ - 10September 2022

تشکیل وزارت بازرگانی به تولید صدمه می‌زند

به گزارش گروه سایر رسانه‌های دفاع‌پرس، «روح‌الله متفکر آزاد» عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات اسلامی در گفت‌وگویی در رابطه با تفکیک وزارت صنعت، معدن و تجارت، اظهار داشت: من فعلاً با تفکیک این وزارتخانه مخالف هستم؛ البته ممکن است در آینده استدلال‌های دیگری را بشنوم و تغییر نظر داشته باشم؛ اما در حال حاضر با میزان فهم و تحلیلی که نسبت به این موضوع وجود دارد به نظر می‌رسد این اقدام راه حل مشکلات نیست.

وی با اشاره به اینکه تفکیک وزارت صمت و تشکیل وزارت بازرگانی به شیوه‌ای که امروز مطرح شده راهکار خوبی برای مشکلات نیست، بیان کرد: در پی تشکیل وزارت بازرگانی نگرانی‌ها درباره افزایش مجدد میزان واردات تشدید خواهد شد؛ بنابراین با تفکیک وزارتخانه موافق نیستم مگر آنکه کارشناسان با ارائه تحلیل در این باره، نگرانی‌های موجود را برطرف کنند.

نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: با جدا شدن بازرگانی از وزارت صمت این حوزه به طور تمام و کمال مشغول به تجارت خواهد شد و عموماً راه‌حل مسائل را در واردات خواهد دید؛ بنابراین حوزه تولید با افزایش میزان واردات دچار صدمه می‌شود که این موضوعی نگران کننده است. با توجه به این موضوع در حال حاضر بهتر و مناسب‌تر آن است که حوزه تولید و تجارت را به صورت یکپارچه ببینیم.

متفکر آزاد اضافه کرد: اگر تفکیک وزارت صمت به نحوی صورت بگیرد که تولید صدمه نبیند، نگرانی‌ها در این زمینه را برطرف خواهد شد؛ برای مثال می‌توان حوزه معدن را هم در بخش تولید و هم در بخش تجارت در یک وزارتخانه جدید تعریف کرد، یا حوزه صنعت در زمینه تولید و تجارت توأمان ذیل یک وزارتخانه دیگر قرار بگیرد. بدان معنی که تفکیک به نحوی اتفاق بیفتد که آنچه از وزراتخانه جدا می‌شود حوزه بازرگانی نباشد. با این نوع از تفکیک شاید بتوان نگرانی‌ها را برطرف کرد.

وی افزود: بیشتر مخالفتی که از سوی نمایندگان نسبت به تفکیک وزارت صمت صورت می‌گیرد، به علت نگرانی آن‌ها برای تولید داخل است.

نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: نظرات کارشناسی در مجلس اتقان خوبی دارند. امید است با بحث‌ها و بررسی‌های کارشناسانه نتیجه خوبی را برای تصمیم‌گیری درباره وزارت صمت رقم بزند.

منبع: مهر

انتهای پیام/ ۹۱۱

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها