به روز شده در: ۱۰ مهر ۱۴۰۱ - ۱۴:۲۳
دبیر ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران با انتقاد از بیانیه سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپایی در قبال فوت مهسا امینی، گفت: به دنبال وقوع این حادثه، تیم‌های تحقیقاتی برای بررسی ابعاد این واقعه بلافاصله تشکیل شده است.
کد خبر: ۵۴۶۳۹۹
تاریخ انتشار: ۲۹ شهريور ۱۴۰۱ - ۲۲:۵۹ - 20September 2022
انتقاد غریب آبادی از رویکرد دوگانه اتحادیه اروپاییبه گزارش گروه اجتماعی دفاع‌پرس به نقل از مدیریت ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاونت امور بین‌الملل قوه قضائیه و ستاد حقوق بشر، جسپر وار، سفیر دانمارک در تهران با کاظم غریب‌آبادی، معاون امور بین‌الملل قوه قضائیه و دبیر ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران دیدار و گفت‌وگو کرد. 
 
در این دیدار، دبیر ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران با انتقاد از بیانیه سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا در قبال فوت مهسا امینی، اظهار داشت: به دنبال وقوع حادثه تأسف‌بار فوت این دختر ایرانی، تیم‌های تحقیقاتی برای بررسی ابعاد این واقعه بلافاصله تشکیل شد و ستاد حقوق بشر نیز با آنها در تماس است. 
 
وی با بیان این که نظام جمهوری اسلامی ایران در روشن شدن این پرونده جدیت دارد، افزود: همانگونه که از سوی مقامات ارشد ذی‌ربط کشور تأکید شده، هیچ تسامحی در این پرونده صورت نخواهد گرفت و پرونده با سرعت و دقت پیگیری می‌شود و حقوق این شهروند ایرانی و خانواده‌اش تضییع نخواهد شد. اما جای سؤال است که اگر اتحادیه اروپا و برخی کشورهای اروپایی که درباره این حادثه موضع اتخاذ کرده‌اند درباره رویکردهای حقوق بشری خود صداقت دارند، چرا در قبال شهروندان ایرانی کُرد که قربانی گروه‌های تروریستی چون پ‌ک‌ک، پژاک، کوموله و... می‌شوند، سخنی نمی‌گویند و اقدامات این گروهک‌های تروریستی را محکوم نمی‌کنند، آیا این افراد حقوق بشر ندارند؟ چرا خبری از صدور بیانیه از سوی اتحادیه اروپا و کشورهای اروپایی در این رابطه نیست؟! 
 
دبیر ستاد حقوق بشر با اشاره به سفر اخیر به استان کردستان و ملاقات با برخی خانواده های قربانیان ترور، مطالبه آنان را پیگیری خون شهدای ترور عنوان کرد. 
 
معاون امور بین‌الملل قوه قضائیه در ادامه ضمن مردود دانستن این قبیل اظهارات مداخله جویانه، تصریح کرد: از شما به عنوان سفیر یک کشور اروپایی می‌خواهم به همکارانتان در اتحادیه اروپا بگویید شواهد و اسناد نشان می‌دهد برخی از اعضای گروهک‌های پ‌ک‌ک، پژاک، کوموله و ... که جان شهروندان بی‌گناه به ویژه هم‌وطنان کرد را قربانی کرده‌اند، در کردستان عراق و کشورهای اروپایی به سر می‌برند، موضع آنها در خصوص این رفتار دوگانه چیست؟ 
 
طرفین، در ادامه درباره سایر موضوعات فی‌مابین نظیر تبادل نظر و تجربه در حوزه حقوقی - قضایی و حقوق بشر گفت‌‌وگو و رایزنی کردند.
 
انتهای پیام/ 241
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها