به روز شده در: ۱۶ آذر ۱۴۰۱ - ۰۷:۴۸
نماینده ولی‌فقیه و امام جمعه قزوین:
آیت‌الله عابدینی گفت: در حوزه کمک به نیازمندان از طریق اوقاف، آن چیزی که بایستی محور قرار گیرد این است که توانمندسازی نیازمندان باید در اولویت قرار بگیرد.
کد خبر: ۵۴۹۱۳۷
تاریخ انتشار: ۱۴ مهر ۱۴۰۱ - ۱۹:۴۴ - 06October 2022

به گزارش خبرنگار دفاع‌پرس از قزوین، آیت‌الله «عبدالکریم عابدینی» نماینده ولی‌فقیه در استان قزوین، در نشست مدیران، رؤسای نواحی و متولیان موقوفات اداره کل اوقاف و امور خیریه استان قزوین که به مناسبت هفته وقف در سالن جلسات این اداره عصر امروز (پنجشنبه) برگزار شد، اظهار داشت: اگر خروجی فعالیت‌های اوقاف، احیای قرآن و احیای مکتب اهل بیت عصمت و طهارت (ع) باشد، اثرگذارترین خروجی را در فرهنگ و اعتقادات جامعه ما خواهد داشت.

وی ادامه داد: رهبر معظم انقلاب اسلامی فرمودند اگر ما بتوانیم کاری کنیم همان دغدغه‌هایی که رزمندگان ما زمان جنگ تحمیلی و دفاع مقدس داشتند، به فرزندانشان منتقل شود، موفق خواهیم شد اما اگر رزمندگان ما یک راهی را رفتند و فرزندانشان یک راه دیگری را بروند معلوم می‌شود ما موفق نبوده‌ایم.

امام جمعه قزوین عنوان کرد: اگر ایران اسلامی در مباحث قرآنی حرفی برای گفتن داشته باشد و اوقاف نیز سهم خود را به خوبی ایفا کرده باشد آن وقت می‌توان گفت که کارمان را در عرصه وقف خوب انجام داده‌ایم و اثرگذاری داشته‌ایم.

نماینده ولی‌فقیه در استان قزوین بیان کرد: زمانی ممکن است یک قاری صرفاً قرآن را قرائت ‌کند و به آن عمل نکند، این خوب نیست، یا برای مثال بنده به عنوان روحانی اگر به پدر و مادرم اعتنایی نداشته باشم و بیایم برای مردم از احترام به پدر و مادر سخن بگویم این شیوه اثرگذار نیست چرا که باید عملگرا باشیم.

نماینده ولی‌فقیه در استان قزوین یادآور شد: گزارش موفقیت حوزه‌های علمیه، ائمه جمعه و جماعات، سازمان تبلیغات و اوقاف، آن چیزی نیست که روی کاغذ می‌آید، گزارش موفقیت ما آن چیزی است که در فضای جامعه مشاهده و احساس شود.

امام جمعه قزوین بیان کرد: بنابراین همه کسانی که آمدند زمین و بنایی وقف کردند یا موقوفه‌ای را در اختیار مردم قرار دادند، چرا این کار را کردند؟ برای اینکه می‌خواستند زیرساخت فکری آدم‌ها محکم شود، این امانت‌ها به دست من و شما سپرده شده است، همه ما در حفظ این امانت دخیل هستیم، ببینیم آیا ما واقعاً بر اساس آن منویاتی که واقفین داشته‌اند عمل می‌کنیم و چقدر در استحکام مبانی اعتقادی خودمان و مردم در اوقاف موفق هستیم.

نماینده ولی‌فقیه در استان قزوین خاطرنشان کرد: رصد کنیم ببینیم از گذشته تاکنون چه تغییرات و اصلاحاتی در اداره اوقاف صورت گرفته و چه تغییراتی نیاز است صورت بگیرد. خداوند فرمان اصلاح داده است و این مهم معنایش این است که در قیامت به ما می‌گوید هر کدام از شما در حوزه مسئولیت خود چه چیزی را اصلاح کردید و چه چیزی را اعتنا نکردید؟ مبادا به خاطر اینکه حوصله نداشتیم یا وقت کافی را نگذاشتیم کارهای اشتباه گذشته را ادامه دهیم و اصلاحات ساختاری انجام ندهیم.

وی تأکید کرد: الحمدالله در راستای احیای موقوفات زحمات زیادی کشیده شده و توفیقات خوبی در به‌روزرسانی موقوفات با تکنولوژی امروزی به دست آمده است.

امام جمعه قزوین بیان کرد: در رابطه با کسانی که باید از اوقاف بهره ببرند، گاهی به خاطر پیچ و خم‌های اداری و قانونی این لقمه‌های شیرینی که آبا و اجداد واقف برای نسل‌های آینده گذاشته‌اند به جای اینکه به ذائقه آن‌ها شیرینی کند برای آن‌ها تلخ می‌شود و برای آن‌ها سد راه می‌شود، باید در این راستا به یکدیگر کمک کنیم تا مردم شیرینی وقف را در زندگی‌شان بیشتر احساس کنند.

نماینده ولی‌فقیه در استان قزوین با تأکید بر اینکه باید توانمندسازی نیازمندان در اولویت قرار گیرد، خاطرنشان کرد: در حوزه کمک به نیازمندان از طریق اوقاف، آن چیزی که بایستی محور قرار گیرد این است که توانمندسازی نیازمندان باید در اولویت قرار بگیرد؛ اگرچه کمک‌های موردی نیز حائز اهمیت است اما آن چیزی که هدف محوری است، توانمندسازی نیازمندان است.

انتهای پیام/

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها