به روز شده در: ۰۸ آذر ۱۴۰۱ - ۱۴:۳۵
معاون سیاسی وزیر امور خارجه:
باقری گفت: ایران و صربستان باید با اتکا به اشتراک نظر در قبال موضوعات بین‌المللی به اشتراک عمل در صحنه بین‌المللی روی آورده و با همکاری دیگر کشورهای مستقل به‌صورت هم‌افزا برای تعمیق صلح و ثبات منطقه‌ای و جهانی تلاش کنند.
کد خبر: ۵۴۹۲۴۵
تاریخ انتشار: ۱۵ مهر ۱۴۰۱ - ۱۶:۰۰ - 07October 2022

ایران و صبرستان باید با اتکا به اشتراک نظرهای خود برای صلح بین‌اللملی تلاش کنندبه گزارش گروه اخبار داخلی دفاع‌پرس، «علی باقری» معاون سیاسی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران که در مقصد دوم تور اروپایی‌اش به صربستان سفر کرده، روز گذشته (پنجشنبه) با «نیکلا سلاکوویچ» وزیرخارجه جمهوری صربستان دیدار و گفت‌وگو کرد.

دو طرف در این دیدار در خصوص آخرین تحولات روابط دوجانبه و موضوعات منطقه‌ای و بین‌المللی بحث و تبادل نظر کردند.

معاون سیاسی وزارت امور خارجه ایران در این دیدار با اشاره به تجربیات مشترک ایران و صربستان در مواجهه با تحریم‌ها و نیز اشتراک دیدگاه در قبال بسیاری از پدیده‌ها و تحولات بین‌المللی، عنوان کرد: ایران و صربستان باید با اتکا به اشتراک نظر در قبال موضوعات بین‌المللی به اشتراک عمل در صحنه بین‌المللی روی آورده و با همکاری دیگر کشورهای مستقل به صورت هم افزا برای تعمیق صلح و ثبات منطقه‌ای و جهانی تلاش کنند.

باقری با اشاره به دیدار روسای جمهور دو کشور در حاشیه هفتاد و هفتمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک، بر توسعه روابط در تمامی زمینه‌ها تأکید کرد.

وی نگاه راهبردی صربستان به مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی را سرمایه ارزشمندی برای تقویت روابط ایران و صربستان خواند و افزود: دامنه روابط دو کشور ابعاد متنوعی همچون حوزه‌های سیاسی، اقتصادی، نظامی، فرهنگی و علمی را دربرمی‌گیرد.

معاون سیاسی وزیر خارجه در این دیدار گفت: امیدواریم در آینده نزدیک شاهد تبادل هیأت‌های عالی‌رتبه بین دو کشور همچون سفر وزیر خارجه ایران به صربستان و در ادامه سفر رئیس جمهور صربستان به ایران باشیم.

وزیر خارجه صربستان در این دیدار ضمن تشریح سیاست‌های منطقه‌ای و بین‌المللی صربستان، بر روابط رو به توسعه دو کشور در همه زمینه‌ها تأکید کرد.

در پایان این دیدار دو طرف ضمن تقبیح به‌کارگیری معیارهای دوگانه آمریکا و غرب در اجرای حقوق بین‌الملل و استفاده از ابزار تحریم علیه کشورها اعلام کردند که ایران و صربستان از سیاست تحریم یکجانبه علیه هیچ کشوری حمایت نمی‌کنند، زیرا این سیاست برخلاف اصول اساسی حقوق بین‌الملل و بر ضد منافع ملت‌ها است.

معاون سیاسی وزارت امور خارجه همچنین روز پنجشنبه با رئیس دفتر رئیس جمهور و رئیس آژانس اطلاعات و امنیت صربستان به صورت جداگانه ملاقات‌ کرد و با حضور در انستیتوی مطالعات اروپایی گفت‌وگوی دوستانه‌ای با تعدادی از پژوهشگران و محققان داشت.

انتهای پیام/ 371

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها