جانشین وزیر دفاع در نشست تخصصی نقش علم و فناوری در دفاع مقدس:

زیربنای اقدامات مهم فناورانه از دفاع مقدس گذاشته شده است

سردار سرتیپ فرحی گفت: دفاع مقدس برای ما از نظر علم و فناوری حائز اهمیت است؛ چرا که زیربنای اقدامات مهم فناورانه و علمی از دفاع مقدس گذاشته شده است.
کد خبر: ۵۵۰۹۴۹
تاریخ انتشار: ۲۶ مهر ۱۴۰۱ - ۱۲:۲۹ - 18October 2022

اقدامات مهم فناورانه از دفاع مقدس بنیان گذاشته شده استبه گزارش گروه دفاعی امنیتی دفاع‌پرس، سردار سرتیپ پاسدار «سید مهدی فرحی» جانشین وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، در نشست تخصصی نقش علم و فناوری در دفاع مقدس که به میزبانی موسسه تحقیقاتی و آموزشی صنایع دفاعی برگزار شد، اظهار داشت: دفاع مقدس نرم‌افزار و مغزافزاری بسیار مهم در ذهن مردم عزیزمان ایجاد کرد و آن پایداری و مقاومت بود.

سردار فرحی افزود: جنگ هشت ساله ایران و عراق پدیده‌ای بسیار مهم در تاریخ معاصر ایران است که لازم است روی آن بحث و از ابعاد مختلف بررسی شود؛ یکی از مهم‌ترینِ آن‌ها تأثیر فرهنگ دفاع مقدس بر فرهنگ راهبردی کشور است؛ کشوری که به تجزیه شدن و تحقیرشدن عادت داده شده بود، امروز به مقاوم‌ترین کشور در جهان معروف شده است و کسی جرأت جسارت به آن را ندارد.

جانشین وزیر دفاع ادامه داد: این دفاع مقدس بود که فرهنگ راهبردی، شیوه مقابله، شیوه تفکر، مقاومت و ایستادگی در برابر ظلم را در وجود مردم ایران متحول کرد.

وی با بیان اینکه نظام سلطه و استکبار جهانی در قالب یک جنگ نیابتی علیه ملت بزرگ ایران به تمامیت ارضی این کشور تعرض کرد و در صدد تجزیه ایران عزیز برآمد، گفت: اما دفاع مقدس مبنایی شد تا این هدف آن‌ها تبدیل به یک آرزوی محال شود.

سردار فرحی خاطرنشان کرد: دفاع مقدس به ما توانایی مهندسی تولید قدرت و سپس بازتولید آن را داد و همواره به واسطه درس‌های دفاع مقدس انواع به‌روزشده مهندسی تولید قدرت را برای کشورمان ارائه می‌کنیم.

جانشین وزیر دفاع بیان کرد: دفاع مقدس، ساختار قدرت در جمهوری اسلامی را دچار تغییرات بنیادین و یک انگاره جدید ارائه کرد؛ یکی از این تغییرات، تغییرات ذهنی ما برای اکتساب قدرت است. امروز ما دستیابی به اعماق فضا، کمک به سنجش‌های غیرنظامی، هدایت سرریز فناوری‌ها به کشور را در ذهن مان جست‌وجو می‌کنیم و این دستاورد بزرگ دفاع مقدس است.

سردار فرحی گفت: دفاع مقدس برای ما از نظر علم و فناوری حائز اهمیت فوق العاده‌ای است؛ زیربنای اقدامات مهم فناورانه و علمی از دفاع مقدس گذاشته شده است. هدف از این جلسه کمک به تبیین این اقدامات مهم در کشور است که وظیفه تمامی دست‌اندرکاران این مجموعه را سنگین‌تر می‌کند.

وی تصریح کرد: نقش علم و فناوری در صنعت دفاعی در دوران دفاع مقدس بسیار پر رنگ بوده است؛ به همین منظور، جمع‌آوری مقالات، انجام مصاحبه‌ها، استفاده از مستندات صدا و سیما، ایجاد نمایشگاه در موزه دفاع مقدس و تشکیل کارگروه‌های تخصصی از جمله اقدامات وزارت دفاع برای تبیین نقش علم و فناوری در دوران دفاع مقدس در دستور کار قرار گرفته است.

جانشین وزیر دفاع با بیان اینکه جای جای رویدادها، عملیات‌ها و تصمیم‌گیری‌ها در دوران دفاع مقدس بر مبنای علم و فناوری بوده است، تأکید کرد: تبیین این موضوع عامل بسیار مهمی برای جلوگیری از تحریف علم و فناوری دوران دفاع مقدس و همچنین انتقال این موضوع مغفول مانده به نسل‌های بعدی است.

انتهای پیام/ 200

نظر شما
پربیننده ها
آخرین اخبار