به روز شده در: ۰۶ فروردين ۱۴۰۲ - ۱۹:۲۷
در دیدار فرمانده و معاونان نیروی دریایی ارتش مطرح شد؛
قالیباف با بیان اینکه موضوعات دریاپایه در برنامه هفتم توسعه باید مورد توجه جدی قرار گیرد، گفت: در این زمینه سواحل مکران به عنوان منحصربه فردترین مکان می‌تواند مورد توجه قرار گیرد و در برنامه هفتم به آن توجه خواهد شد.
کد خبر: ۵۵۸۵۴۶
تاریخ انتشار: ۰۷ آذر ۱۴۰۱ - ۱۱:۴۰ - 28November 2022

تاکید رئیس مجلس بر توجه به مسائل دریاپایه در برنامه هفتم توسعه/ تقدیر از نقش نیروی دریایی ارتشبه گزارش گروه اخبار داخلی دفاع‌‎پرس،‌ امیر دریادار «شهرام ایرانی» فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران به همراه جمعی از معاونان این نیرو، صبح امروز (دوشنبه ۷ آذر) به مناسبت روز نیروی دریایی با «محمدباقر قالیباف» رئیس مجلس شورای اسلامی دیدار کردند.

قالیباف در این دیدار ضمن گرامیداشت روز نیروی دریایی و شهدای این نیروی سرافراز و تقدیر از رشادت‌های این نیرو به مسئله دریا و ظرفیت‌های بی‌نظیر آن برای توسعه اشاره کرد و اظهار داشت: علی‌رغم تاکیداتی که فرماندهی معظم کل قوا درخصوص موضوع دریا بیان فرمودند، اما آنطور که شایسته بود، حق مطلب ادا نشده است.

رئیس مجلس شورای اسلامی بیان کرد: امروزه موضوع دریا در نگاه راهبردی ارزش و اهمیت فراوانی پیدا کرده و حتی با وجود پیشرفتی که در حوزه فناوری صورت گرفته است و این پیشرفت ها در شئونات مختلف تاثیرگذار بوده اما از ارزش دریاها چیزی کم نکرده و این واقعیتی است که باید دید و از آن برای توسعه کشور استفاده کرد.

وی افزود: با نگاه به گذشته دور تا امروز، بزرگترین تمدن ها، اقتصادها و مراکز جمعیتی، نیروهای نظامی و ابعاد مختلف اقتصادی و فرهنگی در سواحل صورت گرفته و یا حداکثر در یک پس کرانه یا مساحت حدود 150 تا 200 کیلومتری اتفاق افتاده است، همچنین کشورهایی که در سواحل دریا می باشند، نیمی از GDP (تولید ناخالص داخلی) آنها از این طریق محقق می شود و منفعت بسیاری را به دست می آورند، اما سهم ما از این موارد دو تا سه درصد است که این ضعف بسیار بزرگی است، چراکه با مشاهده به رقم آن می توان دریافت که ما از تجربه دنیا در این خصوص استفاده نکرده ایم.

قالیباف گفت: بعد از پایان دوره پنجم مجمع تشخیص مصلحت نظام و در ابتدای کار دوره ششم، رهبر معظم انقلاب در اولویت‌های ابلاغی به مجمع از موضوعات دریاپایه به عنوان مهمترین اولویت کشور نام بردند، اما متاسفانه ما از آن در برنامه های کلان کشور استفاده نکردیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: ایران در موضوع موقعیت جغرافیایی، در کنار اهمیتی که بحث دریا و سواحل دارد، و از نظر ژئوپلیتیکی، منحصربه فردترین دریاها و خشکی ها را دارد، البته می توان گفت این منحصر به فردی برای ما تهدید هم ایجاد می کند، اما در دل تهدیدهاست که فرصت های بی نظیر برای کشور ایجاد می شود؛ در تقسیم فرصت ها به دو دسته فرصت های با ریسک و فرصت های بدون ریسک باید توجه کنیم که همیشه تحولات بزرگ در فرصت های دارای ریسک است.

وی با اشاره به فرصت های اقتصادی که در دریا وجود دارد تاکید کرد: همگی این فرصت ها نوعی صنعت است که می توان با استفاده از آن زمینه رونق تجارت و بخش اقتصادی کشور را فراهم کنیم، اما متاسفانه سهم ما از این موضوعات بسیار اندک است.

قالیباف با اشاره به ایام تدوین برنامه هفتم توسعه تصریح کرد: دولت و مجلس در کنار یکدیگر در سیاست های کلان مصمم هستند که از برنامه های سنتی شش برنامه توسعه ای قبل فاصله گرفته و پیشران هایی که بزرگ و موثر هستند را مشخص کنند که یکی از این پیشران ها موضوعات دریاپایه است که می توان گفت سواحل مکران به عنوان منحصربه فردترین مکان می تواند مورد توجه قرار گیرد که یقیناً در برنامه هفتم به آن توجه خواهد شد.

رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر حل تزاحم های مدیریتی برای توسعه سواحل مکران، خاطرنشان کرد: نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی می تواند فرصت های بسیاری را با استفاده از این سواحل ایجاد کند، بنابراین لازم است ظرفیت ها با توجه به موقعیت ژئوپلیتیکی کشور مورد استفاده قرار گیرد.

وی افزود: در این سواحل ظرفیت هایی نظیر گردشگری، بندرگاهی، کریدورهای ریلی و هوایی،  فرصت های مالی و... ظرفیتهای مهمی است که می تواند مشکلات بخش تجاری ما را رفع و باعث رونق تجارت خارجی کشور شود؛ بنابراین سواحل مکران به عنوان بزرگترین و بی نظیرترین فرصت باید مورد توجه قرار گیرد.

قالیباف بیان کرد: بحث جا به جایی کالا از طریق سواحل یکی از مهمترین ظرفیت هایی است که باید به آن توجه کرد که سواحل مکران از جمله آنهاست، البته تحولات امروز جهان نشان می دهد که این موقعیت بی نظیر باید بیش از گذشته مورد توجه قرار گیرد و اگر این اتفاق نیفتد، امکان دارد بسیاری از فرصت ها از دست برود.

انتهای پیام/371

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار