به روز شده در: ۰۲ فروردين ۱۴۰۲ - ۱۷:۳۲
دبیر مجمع هماهنگی مراکز تاریخ پژوهی و بانک‌های اسنادی ایران (مهتاب)، از برگزاری نخستین مراسم بزرگداشت «روز تاریخ نگاری انقلاب اسلامی» خبر داد.
کد خبر: ۵۶۶۴۲۸
تاریخ انتشار: ۱۹ دی ۱۴۰۱ - ۲۲:۳۷ - 09January 2023

آیین بزرگداشت «روز تاریخ‌نگاری انقلاب اسلامی» برگزار می‌شودبه گزارش گروه حماسه و جهاد دفاع‌پرس، حجت‌الاسلام والمسلمین «سعید فخرزاده» دبیر مجمع هماهنگی مراکز تاریخ پژوهی و بانک‌های اسنادی ایران (مهتاب) از برگزاری نخستین مراسم بزرگداشت «روز تاریخ نگاری انقلاب اسلامی» خبر داد و در توضیح جزئیات این خبر اظهار داشت: سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران و جمعی از اعضای مجمع هماهنگی مراکز تاریخ پژوهی و بانک‌های اسنادی ایران در بهمن سال ۱۴۰۰، طی مکاتبه‌ای با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خواستار نام‌گذاری روز ۲۵ دی‌ماه به نام «روز تاریخ‌نگاری انقلاب اسلامی» شدند که این پیشنهاد در اردیبهشت‌ماه سال جاری در جلسه شورای فرهنگ عمومی کشور مورد بررسی قرار گرفت و تصویب شد.

وی ادامه داد: بر همین اساس قرار است نخستین مراسم بزرگداشت «روز تاریخ نگاری انقلاب اسلامی» با تجلیل از نویسندگان و پژوهشگران حوزه تاریخ‌نگاری انقلاب اسلامی؛ روز شنبه ۲۴ دی‌ماه، ساعت ۹:۳۰ در مرکز همایش‌های بین‌المللی سازمان اسناد و کتابخانه ملّی (تالار قلم) برگزار شود. همچنین در بخش جانبی این برنامه، آثار پژوهشی مراکز اسنادی که با موضوع تاریخ‌نگاری انقلاب اسلامی تدوین و منتشر شده‌اند، به نمایش گذاشته خواهد شد.

دبیر مجمع هماهنگی مراکز تاریخ پژوهی و بانک‌های اسنادی ایران (مهتاب)، درباره هدف از نام‌گذاری روز ۲۵ دی به نام «روز تاریخ نگاری انقلاب اسلامی» در تقویم رسمی کشور اظهار داشت: اهمیت تاریخ که شالوده اصلی فهم پدیده‌های تاریخی را تشکیل می‌دهد، برکسی پوشیده نیست و نهضت بزرگ انقلاب اسلامی مردم ایران در طول سال‌ها مبارزه با حاکمیت مستبد با اتکاء به توان و باور خویش شکل گرفت. از همین رو، از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی در ایران به جریان تاریخ نگاری انقلاب اسلامی توجه ویژه‌ای شد و تاکنون بیش از ده‌ها هزار کتاب، مقاله و پایان‌نامه در حوزه تاریخ‌نگاری انقلاب به رشته تحریر درآمده است و مؤسسات و مراکزی در این حوزه شکل گرفته است.

وی در ادامه تصریح کرد:، اما نیاز است مجموع این تلاش‌ها به شکل گسترده‌ای در سطح جامعه بروز و ظهور پیدا کند. در همین راستا مراکز اسنادی در جهت توسعه فعالیت و کیفیت بخشی به جریان تاریخ‌نگاری اسلامی فعالیت‌هایی را انجام داده‌اند. یکی از این اقدامات به ثبت رساندن یک روز در تقویم رسمی کشور به نام «روز تاریخ نگاری انقلاب اسلامی» است که پس از بررسی‌های لازم، تاریخ صدورنامه حضرت امام خمینی (ره) به حجت‌الاسلام سیدحمید روحانی در ۲۵ دی‌ماه سال ۱۳۶۷ برای تدوین تاریخ انقلاب اسلامی، مبنای نام‌گذاری این روز شد.

این کارشناس تاریخ شفاهی دفاع مقدس با اشاره به اینکه نام‌گذاری روزی به نام «روز تاریخ‌نگاری انقلاب اسلامی» کمک مهمی به تقویت موضوع تاریخ‌نگاری انقلاب اسلامی خواهد کرد؛ خاطرنشان ساخت: با ثبت رسمی روزی به نام تاریخ‌نگاری انقلاب اسلامی در تقویم کشور و عملیاتی کردن برنامه‌های مهم و مختلف پژوهشی، جریان تاریخ نگاری انقلاب اسلامی بیش از گذشته فرصت دیده شدن پیدا می‌کند. در این راستا ایده‌ها، نقد‌ها و دغدغه‌های بسیاری درباره جریان‌های گوناگون تاریخ‌نگاری انقلاب اسلامی مطرح می‌شود که زمینه رشد و توسعه جریان تاریخ نگاری را فراهم خواهد کرد.

نخستین همایش بزرگداشت «روز تاریخ نگاری انقلاب اسلامی» به همت مجمع هماهنگی مراکز تاریخ پژوهی و بانک‌های اسنادی ایران (مهتاب) و با تجلیل از نویسندگان و پژوهشگران حوزه تاریخ‌نگاری انقلاب اسلامی، روز شنبه ۲۴ دی‌ماه، ساعت ۹:۳۰ در مرکز همایش‌های بین‌المللی سازمان اسناد و کتابخانه ملّی (تالار قلم) و با حضور علاقه‌مندان و پژوهشگران این حوزه برگزار می‌شود.

پایان پیام/ 141

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار