نخست وزیر عراق در جدیدترین موضع‌گیری خود به بیان دیدگاه‌های خود درباره اوضاع سوریه، قیمت دلار و داعش پرداخت.
کد خبر: ۶۱۹۰۴۵
تاریخ انتشار: ۰۴ مهر ۱۴۰۲ - ۱۵:۲۰ - 26September 2023

جدیدترین موضع‌گیری نخست وزیر عراق درباره سوریه و قیمت دلاربه گزارش گروه بین‌الملل دفاع‌پرس به نقل از پایگاه اطلاع رسانی نخست وزیری عراق، محمد شیاع السودانی نخست وزیر عراق درباره پروژه جاده توسعه اظهار داشت: این پروژه کوتاه‌ترین و بهترین و کم‌هزینه‌ترین مسیر در میان پروژه‌های گوناگون حمل و نقل در منطقه است.

السودانی درباره وضعیت سوریه نیز گفت: بقای سوریه با نظام سیاسی کنونی خود بهتر از جایگزینی ناشناخته است که منطقه را درگیر جنگ تازه‌ای با داعش کند. هر گونه بی ثباتی در سوریه تروریست‌های وحشی را رها خواهد کرد و امنیت عراق و منطقه به مخاطره خواهد افتاد.

وی در ادامه افزود: داعش امروز تهدیدی برای عراق نیست و دیگر نیازی به حضور نیرو‌های ائتلاف بین‌المللی که برای مبارزه با داعش تشکیل شده، نیست.

فرمانده کل نیرو‌های مسلح عراق تصریح کرد: طی این ماه، کمیته مشترک عراق و آمریکا برگزار خواهد شد و عراق بر روابط دوجانبه با آمریکا برای همکاری امنیتی تاکید خواهد کرد و ما از رابطه با امریکا در همه زمینه‌ها استقبال می‌کنیم.

وی افزود: اختلافات سیاسی در عراق در چارچوب طبیعی خود است و مراجعه به دادگاه فدرال برای حل و فصل اختلافات نشانه سلامت نظام سیاسی است. نیرو‌های سیاسی عراقی با گذر از گفتمان فرقه‌ای و نژادی اکنون همگی از توسعه و خدمات سخن می‌گویند.

السودانی درباره مسئله مبارزه با فساد نیز گفت که این موضوع از اصلی‌ترین برنامه‌های دولت است و دولتش سیاستی روشمند در مبارزه با فساد پیش گرفته است که شامل استرداد اموال و افراد تحت پیگرد و اصلاح نظام مالیات و پرداخت الکترونیک می‌شود.

نخست وزیر عراق درباره قیمت دلار هم بیان کرد: مسئله قیمت دلار به اصلاحات اقتصادی و بانکی مربوط می‌شود که از سوی دولت در حال اجراست و این در واقع کارزاری میان دولت با گروه‌هایی است که از دلالی دلار کسب درآمد می‌کردند. برخی بانک‌های خصوصی دلار را به قیمت دولتی از دولت دریافت می‌کنند و در بازار می‌فروشند و دولت با آن‌ها برخورد خواهد کرد.

وی درباره کنفرانس بغداد هم از درخواست انگلیس، آلمان، اسپانیا و ایتالیا برای مشارکت در آن خبر داد.

السودانی در پایان گفت: با احترام به تحرکات مردمی می‌نگریم و از هر گونه اقدام برای تظاهرات مسالمت آمیز حمایت می‌کنیم و با تظاهرات با مسئولیت کامل و در چارچوب قانون تعامل خواهیم کرد.

انتهای پیام/ ۱۳۴

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها