مدیرکل هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ در گفت‌وگو با دفاع‌پرس مطرح کرد؛

تندیس‌سازی از شخصیت‌های ایرانی برای نصب در نقاط مختلف دنیا

خراسانی‌زاده گفت: بزرگان زیادی در عرصه‌های مختلف ادب و هنر در سراسر کشورمان وجود دارند که محدود به جغرافیای خاصی نیستند و متعلق به تمام ایران بزرگ فرهنگی هستند که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی موضوع نمادسازی از آن‌ها را دنبال می‌کند.
کد خبر: ۶۵۹۳۶۵
تاریخ انتشار: ۱۵ فروردين ۱۴۰۳ - ۰۹:۱۲ - 03April 2024

«محمد خراسانی‌زاده» مدیر کل هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگ و هنر دفاع‌پرس، با اشاره به جایگاه مجسمه‌سازی در عرصه هنرهای تجسمی اظهار داشت: ماجرای نمادها در شهرها و فضاهای عمومی در تمام دنیا پدیده‌هایی هستند که نه برای امروز و دیروز تاریخ، بلکه از آغاز تمدن بشری یکی از پدیده‌هایی بوده‌اند که همواره مورد توجه بوده و بزرگان هر قومی با نمادها جایگاه خودشان را پیدا می‌کردند. گاهی اوقات این نمادها از جنس مجسمه، نوشتار، شعر و داستان بوده است اما مسئله‌ی نمادهای تجسمی که در قالب سنگ‌نگاره‌ها و مجسمه‌ها در دل تاریخ، امروز به دست ما رسیده است و حتی اگر اقوامی را نمی‌شناسیم از طریق همین نمادها از آن‌ها یاد می‌کنیم، پدیده‌هایی هستند که باید به آن‌ها توجه جدی شود.

وی به نصب مجسمه حکیم نظامی در میدان ونک تهران اشاره کرد و با بیان اینکه این مجسمه ماحصل سه دوره بزرگداشت این شاعر حکیم در یک رویداد جهانی است، گفت: هر سه دوره این رویداد با پیام رئیس جمهور کشورمان در دوره اخیر برگزار شده است و با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شده که نشان می‌دهد در بالاترین سطح اجرایی کشور توجه به مشاهیر مورد توجه است.

مدیر کل هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاکید براینکه صرفا یک مجسمه نمی‌تواند نماد باشد، عنوان کرد: لزوماً ساخت یک مجسمه نمی‌تواند یک نماد تلقی شود بلکه رویدادها و پیوست‌ها و معرفی جامعه و آثاری که به صورت پژوهشی و رسانه‌ای می‌تواند تولید شود، می‌تواند باعث ماندگاری آن شود و البته مجسمه‌ها می‌توانند تکمیل کننده ماجرای یک رویداد باشند چراکه ماندگار خواهند بود بنابراین باید به پدیده مجسمه‌سازی برای مشاهیر توجه کرد. به‌نظرم ساخت مجسمه برای حکیم نظامی یک نمونه موفق بوده است و حتی علاقه و آمادگی وجود دارد تا مجسمه‌هایی در ابعاد بزرگ‌تر در شهرهای دیگر برای این حکیم بزرگ شکل بگیرد اما به واسطه‌ اینکه این اتفاقات فرایندهای هنری شهری می‌باشند و متولیان آن شهرداری‌های کشور هستند، وزارت ارشاد نمی‌تواند مستقیما ورود کند لذا وزارت ارشاد به‌تنهایی امکان اجرایی آن را در تمام شهرها ندارد. البته شهرداران سراسر کشور می‌توانند این مسیر را پی بگیرند و اتفاقی که در شهر تهران درباره حکیم نظامی رقم خورده است را تکمیل کنند.

بیشتر بخوانید؛

نصب تندیس «حکیم نظامی» در میدان ونک+ عکس 

خراسانی‌زاده در پاسخ به اینکه آیا برنامه‌ای برای ساخت مجسمه‌های مشاهیر بزرگ ادب فارسی در کشورهای مختلف وجود دارد، گفت: در سراسر ایران بزرگ فرهنگی که شامل حاشیه خلیج فارس تا قفقاز و آسیای میانه و بخش‌های مهمی از هند می‌باشد، شعرا و حکما و بزرگانی از عرصه ادب و هنر وجود دارند که محدود به یک جغرافیا نیستند و متعلق به تمام ایران بزرگ فرهنگی هستند و ما در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی موضوع مجسمه و نمادسازی از آن‌ها را دنبال می‌کنیم. در رویدادهای مشترک فرهنگی می‌توان به این شخصیت‌های بزرگ فرهنگی فکر کرد و نمادهایی از آن‌ها را برای نقاط مختلف دنیا ساخت چراکه در هرکجای جهان اسم و نام این بزرگان برده شود، نام فرهنگ ایران بزرگ برجسته خواهد بود. همچنان که امروز در هرکجای جهان مجسمه حاج قاسم سلیمانی ساخته و نصب شود، چه در منطقه مقاومت و آمریکای جنوبی و آسیا و اروپا باشد یا در دیگر نقاط جهان، همگی نام یک تفکر و ایستادگی در مقابل زور را به خاطر می‌آورند که بخشی از هویت و فرهنگ ایرانی است. 

وی با تاکید براینکه بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در حوزه مشاهیر و شخصیت‌های تاریخ در عرصه مجسمه‌سازی کارهای زیادی صورت گرفته است، افزود: ظرفیت‌های بزرگی در زمینه مجسمه و تندیس وجود دارد که باید این تندیس‌ها را در قالب رسانه معرفی کرد و البته تمام این مجسمه‌ها به لحاظ کیفی در سطح عالی نیست اما آثار خوبی وجود دارد و از محصولات فرهنگی قابل مطالعه و پژوهش و ملاحضه برای عموم مردم می‌باشند. 

انتهای پیام/ 121

نظر شما
پربیننده ها
آخرین اخبار