رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در دیدار با وزیر آموزش عالی عراق:

برای ساخت تمدن نوین اسلامی نیازمند گفتمان‌سازی و همکاری مشترک هستیم

حجت‌الاسلام ایمانی‌پور در دیدار با وزیر آموزش عالی عراق گفت: ما معتقدیم برای ساخت تمدن نوین اسلامی نیاز به گفتمان‌سازی و همکاری مشترک داریم. در این حوزه لازم است گفت‌وگو‌های فرهنگی میان نخبگان علمی دانشگاهی دو کشور تقویت شود.
کد خبر: ۶۷۱۶۲۱
تاریخ انتشار: ۱۸ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۵:۲۳ - 07June 2024

استقبال از ایجاد شعب دانشگاه‌های ایرانی در عراقبه گزارش گروه فرهنگ دفاع‌پرس، حجت‌الاسلام و المسلمین «محمدمهدی ایمانی‌پور» رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با حضور در وزارت آموزش عالی عراق با «نعیم العبودی» وزیر آموزش عالی عراق دیدار و گفت‌وگو کرد.

در این دیدار حجت‌الاسلام ایمانی‌پور ضمن تشکر از همدردی دولت و ملت عراق در خصوص فقدان شهادت آیت‌الله رئیسی و همراهانش گفت: درست است که فقدان این شهیدان خسارتی بزرگ برای جمهوری اسلامی است، اما تجربه نشان داده است هرگاه مشکلی برای ملت ایران به‌وجود می‌آید، در ورای آن امکان گذر از مشکل و توفیقات بیشتر هم فراهم می‌شود.

ایمانی‌پور افزود: به خاطر حضور رهبر معظم انقلاب اسلامی، ولی فقیه در ایران خللی در امور حکمرانی ایجاد نمی‌شود.

وی خطاب به وزیر آموزش عالی عراق افزود: الحمدالله همکاری بسیار خوب و سازنده‌ای در حوزه علمی دانشگاهی بین دو کشور به‌خصوص در دوره وزارت جناب‌عالی وجود دارد که لازم است مراتب تشکر خود را خدمت شما ابلاغ کنم، اما لازم است همکاری‌ها در حوزه علمی دانشگاهی روز به روز فزون‌تر شود. 

رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی ادامه داد: یکی از مسائل موجود، توجه به موضوع هنر و تسهیل حضور دانشجویان عراقی برای تحصیل در رشته‌های هنر در دانشکده‌های هنر‌های زیبا در ایران است. 

ایمانی‌پور همچنین افزود: دانشگاه‌های خوبی هم‌اکنون در لیست انتظار تایید وزارت آموزش عالی عراق وجود دارند که لازم است با حمایت‌های جنابعالی موضوع تایید آنها تسهیل شود.

رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی افزود: مشکلات معدودی که در خصوص روابط دانشگاهی دو کشور در مورد تعدادی از دانشگا‌ها وجود داشت با پیگیری‌های لازم در حال مرتفع شدن است.

وی تصریح کرد: هم اکنون جهان در حال پیچ تاریخی است و لازم است برای آینده جهان برنامه داشته باشیم و پیشنهاد ما این است که در خصوص تاسیس رشته تمدن پژوهی در دانشگاه‌های معتبر عراقی تسهیلات لازم صورت گیرد. 

ایمانی‌پور افزود: ما معتقدیم برای ساخت تمدن نوین اسلامی نیاز به گفتمان‌سازی و همکاری مشترک داریم. در این حوزه لازم است گفت‌وگو‌های فرهنگی میان نخبگان علمی دانشگاهی دو کشور تقویت شود.

در این دیدار «نعیم العبودی» وزیر آموزش عالی عراق ضمن خوش‌آمدگویی به حجت‌الاسلام ایمانی‌پور گفت: حادثه فقدان حضرت آیت‌الله رئیسی حادثه بزرگی برای ملت ایران بود، اما معتقدیم این حادثه جبران خواهد شد.

العبیدی افزود: به حمدالله همکاری خوبی در خصوص رفع مشکلات در حوزه علمی دانشگاهی با همکاری رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی در بغداد وجود دارد.

وزیر آموزش عالی عراق افزود: ما آماده برگزاری هفته علم عراق و ایران بودیم که متاسفانه این حادثه دردناک پیش آمد و برگزاری هفته را به تاخیر انداختیم. 

وی ادامه داد: ما از ایجاد شعب دانشگاه‌های ایرانی در عراق استقبال می‌کنیم و نمونه همکاری ما راه اندازی دانشگاه سبطین با مشارکت دانشگاه علوم پزشکی تهران است. 

وزیر آموزش عالی عراق گفت: همچنین مایلیم دانشجویان ایرانی در دانشگاه‌های عراقی تحصیل کنند.

العبودی گفت: ما مایل هستیم تا در خصوص رشته‌هایی مثل هوش مصنوعی، نانو علوم جدید و... با جمهوری اسلامی همکاری کنیم. همچنین از موضوع خواهر خواندگی دانشگاه‌های دو کشور حمایت می‌کنیم.

در ادامه این دیدار حجت‌الاسلام ایمانی‌پور افزود: برای ساخت آینده مشترک لازم است زمینه اجرای پژوهش‌های علمی مشترک فراهم شود.

وی حمایت از مراکز دانش‌بنیان را یکی از راه‌های توسعه علم و فناوری در عراق دانست. 

رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی پیشنهاد کرد که همکاری وزارت آموزش عالی عراق با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ایران تقویت شود.

انتهای پیام/ 118

نظر شما
پربیننده ها