نخستین نشست شورای برنامه‌ریزی بعثه و سازمان حج در مکه برگزار شد

در نخستین نشست شورای برنامه ریزی بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج و زیارت در مکه، آخرین وضعیت عملیات حج ۱۴۰۳ تشریح و تاکید شد که انتظار می‌رود با همکاری کشور میزبان ادامه این عملیات به‌خوبی انجام شود.
کد خبر: ۶۷۱۸۳۵
تاریخ انتشار: ۱۹ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۹:۵۹ - 08June 2024

نخستین نشست شورای برنامه ریزی بعثه و سازمان حج در مکه برگزار شدبه گزارش گروه فرهنگ دفاع‌پرس، جلسه شورای برنامه‌ریزی بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج و زیارت با حضور حجت‌الاسلام و المسلمین «سید عبدالفتاح نواب» سرپرست حجاج ایرانی و «سید عباس حسینی» رئیس سازمان حج و زیارت در مکه مکرمه تشکیل جلسه داد.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت در این جلسه با اشاره به اینکه برنامه‌های حج ۱۴۰۳ تاکنون برای حج‌گزاران و خادمین خوب پیش رفته است، ابراز امیدواری کرد که با خویشتن‌داری و همکاری کشور میزبان، حج خوبی برای همه زائران سرزمین وحی رقم بخورد و مشکل خاصی برای حجاج پیش نیاید و عملیات حج به‌خوبی ادامه یابد.

سرپرست حجاج ایرانی با گلایه از برخی مشکلات که برای زائران ایجاد شده است، تصریح کرد: نگاه حجاج به اینگونه اقدامات مثبت نخواهد بود و برخورد‌های اینچنین با ضیوف‌الرحمان مورد تایید مسئولین کشور میزبان نیست.

وی افزود: حال که خداوند این نعمت بی‌مانند را در این سرزمین قرار داده است، خادمین در راستای شکرگزاری، خدمت مطلوب به زائران ارائه دهند؛ چراکه ضرورت ادای وظیفه و تکلیف مردم را به این سامان کشانده است.

«سید عباس حسینی» رئیس سازمان حج و زیارت نیز با اشاره به اینکه عملیات رفت زائران در روز‌های آینده به پایان می‌رسد، توجه هرچه بیشتر دست اندرکاران هواپیمایی کشورمان بر عملیات برگشت را ضروری خواند.

وی همچنین بر لزوم همراهی و تعامل بیشتر مسئولان هواپیمایی کشور میزبان برای تسهیل در این روند تاکید کرد.

«غلامرضا رضایی» رئیس عملیات حج نیز در ادامه از حضور بیش از ۸۱ هزار و ۵۰۰ زائر در سرزمین وحی در قالب ۵۲۲ کاروان خبر داد و اظهار داشت: از این تعداد، حدود هشت هزار زائر در مدینه هستند که در چهار روز آینده از این شهر به‌سمت مکه خارج خواهند شد.

وی گفت: در عملیات رفت، ۳۵۴ پرواز انجام شده و ۲۵ پرواز باقیمانده است که تا سه‌شنبه آینده (۲۲ خرداد) به مقصد فرودگاه جده انجام خواهد شد.

رئیس عملیات حج با بیان اینکه تاکنون ۴۲ هزار و ۱۶۶ نفر با قطار از مدینه به مکه منتقل شده‌اند، افزود: بقیه زائران مدینه‌قبل و مدینه‌بعد هم از این خدمت استفاده خواهند کرد.

در ادامه این نشست، مسئولان حوزه حج و زیارت اعلام کردند که همه بخش‌های اجرایی و فرهنگی و پزشکی برای حضور زائران در مشاعر مقدسه آمادگی دارند و امکانات مورد نیاز در عرفات و منا درحال تکمیل شدن نهایی است.

برنامه‌ریزی برای رفع برخی نواقص جزئی در مشاعر مقدسه و آماده کردن خیام در عرفات و منا، تدارکات و تغذیه در ایام تشریق، حمل و نقل زائران اهل تسنن و تشیع به مشاعر مقدسه، پیگیری برخی برخورد‌ها از سوی مأموران کشور میزبان با زائرین از طریق مسئولان وزارت حج و عمره و ازطرق دیپلماتیک، برگزاری همایش حج در نگاه رهبری از جمله مواردی بود که به آن اشاره شد و نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت تاکید کرد برخورد‌ها با زائران که موجب نارضاتی آنان و نقض حقوق ضیوف‌الرحمان است به سرکنسول کشورمان در جده گزارش شود تا به وزارت خارجه کشور میزبان منعکس و پیگیری گردد.

حجت الاسلام و المسلمین نواب افزود: اکنون که روابط سیاسی بین دو کشور برقرارشده است و مسئولان بلندپایه دو کشور تمایل خود را به توسعه آن در بخش‌های مختلف ابراز کردند و دوره روبه‌رشدی در روابط در حال شکل گرفتن است، طبیعی است که برای زائران این انتظار پیش آید که برخورد‌ها به‌صورت دوستانه باشد.

این جلسه با گزارش «سید علی مرعشی» رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت در باره آخرین وضعیت پزشکی و درمانی حجاج کشورمان و «محمدجواد دانشیار» مسئول حمل و نقل درون‌شهری در خصوص تدابیر پیش‌بینی شده برای تسهیل تردد زائران از هتل‌ها به مسجدالحرام پایان یافت.

رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت روند بهداشت و درمان زائرین را روان توصیف کرد و با اشاره به اینکه بیمار بدحال نداریم، گفت: ۱۶ بیمار در بیمارستان‌های عربستان بستری هستند که هفت مورد به‌دلیل شکستگی است.

مسئول حمل و نقل درون شهری هم گفت: برای انتقال زائران به مسجدالحرام، علاوه بر پیش‌بینی ایستگاه‌های مرکزی در مناطق جمرات، مظله، غزه، کدی و اجیاد ۲۲ خط هم تعریف و ۲۳۰ دستگاه اتوبوس به‌کارگرفته شده است.

انتهای پیام/ 118

نظر شما
پربیننده ها