دبیر کل بنیادبین‌المللی غدیر:

راهپیمایی ۷۰ کیلومتری در عید غدیر/ ۳۰ هزار دهیاری جشن غدیر برگزار می‌کنند

ظریف‌منش با بیان اینکه در مجموع ۷۰ کیلومتر راهپیمایی در ایام غدیر در سراسر کشور پیش‌بینی شده است، گفت: امسال به‌مناسبت جشن غدیر ۳۰ هزار دهیاری برای برگزاری جشن غدیر در روستا‌ها هماهنگ شده است.
کد خبر: ۶۷۳۳۳۸
تاریخ انتشار: ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۴:۲۵ - 16June 2024

به گزارش گروه فرهنگ دفاع‌پرس، «حسین ظریف‌منش» قائم مقام دبیر کل بنیاد بین‌المللی غدیر در نشستی به‌تشریح برنامه‌های ملی دهه امامت و ولایت پرداخت و با بیان اینکه برنامه‌های دهه غدیر آغاز شده است و تا ایام مباهله ادامه خواهد داشت، اظهار داشت: عید غدیر می‌تواند مسائل و دشواری‌های جوامع و گره‌ها را باز کند و در تمام عرصه‌ها پاسخ‌هایی دارد لذا غدیر فقط متعلق به گذشته نیست بلکه یک حقیقت همیشه جاوید در زندگی است.

تدارک ۷۰ کیلومتر راهپیمایی در ایام غدیر/ ۳۰ هزار دهیاری جشن غدیر برگزار می‌کنند

وی در ادامه با بیان اینکه اراده خداوند در ادامه حکومت اسلامی و مسیر امامت و چهره ولایت است، گفت: خداوند طرحی کلی را به عنوان الگویی برای زندگی فردی و اجتماعی توأم با سعادت در قالب یک ملت و امت را ارائه داده است و بنیاد غدیر در این ایام سه نوع برنامه را در نظر دارد که عبارتند از: گرامیداشت، ترویج و تبلیغ جشن و سرور، برنامه‌های معرفت‌افزایی با تبیین فلسفه غدیر و آداب و مناسکی که برای این ایام پیش‌بینی شده است. همچنین ترویج نهج‌البلاغه در جامعه به عنوان برادر قرآن و کتابی که می‌تواند بصیرت و معرفت را به مردم نشان بدهد در دستور کار برنامه‌ها داریم.

مدیرعامل بنیاد بین‌المللی غدیر در ادامه با بیان این مطلب که ترویج غدیر جزو وظایف ما است و باید ابعاد و مولفه‌های آن را برای مردم بیان کنیم، گفت: از جمله برنامه‌های ما در ایام غدیر معرفی امیرالمومنین (ع) به عنوان نماد خداخواهی، صلابت، مردم دوستی، شجاعت، خدمت به مردم و محرومین است. غدیر پرچمی است که امروز می‌تواند مشکلات اقتصادی را رفع و فاصله بین مردم و مسئولان را کم کند. با توجه به اینکه امسال هفته غدیر در ایام دولت است ما درصدد هستیم که خطبه ۵۳ نهج‌البلاغه را در جامعه ترویج بدهیم و این الگویی برای حکومت مردمی باشد.

ظریف‌منش در ادامه با توجه به برنامه‌های بنیاد در این ایام گفت: از جمله برنامه‌های ما سرکشی به خانواده‌های شهدا و مدافعان حرم، برگزاری همایش‌های ولایت در استان‌های مختلف با همکاری برادران اهل سنت، و برگزاری جشن‌های بین‌المللی شعر غدیر است. این برنامه در آذر و دی‌ماه امسال برگزار خواهد شد و فراخوان آن در دهه امامت اعلام خواهد شد. جشن ولایت و امامت نیز در تمام ایام سال برگزار شود. همچنین همایش علامه شرف‌الدین و تجلیل از این عالم غدیر، همایش بانوان غدیرپژوه، برگزاری صد‌ها کارگاه غدیرشناسی در استان‌ها جهت پاسخگویی به شبهات هم از دیگر برنام‌های ما به شمار می‌روند.

وی در ادامه با اشاره به سایر برنامه‌های این بنیاد در ایام غدیر گفت: ما درصدد هستیم که برنامه‌ها به صورت همگانی و فراگیر باشد و نمایشگاه‌های متعددی از جمله بازسازی واقعه غدیر را با همکاری سازمان اوقاف در امامزاده صالح برگزار می‌کنیم. حدود ۱۰ هزار برنامه در مناطق محروم برگزار خواهد شد. همچنین از سادات کشوری از جمله ۲۵۰۰ شهید سادات در تهران تجلیل می‌شود. همچنین ۱۱۰ جشن شادی در عید غدیر از میدان امام حسین (ع) به سمت میدان‌های بزرگ حرکت می‌کنند.

مدیرعامل بنیاد بین‌المللی غدیر در ادامه با ارائه پیشنهاد «هر خانه یک غذا» به نیت شرکت همگانی در طرح اطعام و جلب مشارکت همه مردم اشاره کرد و گفت: برپایی یک هزار ایستگاه صلواتی، اقامه نماز عید سعید غدیر در حسینیه‌ها، تکایا و بقاع متبرکه، خطبه‌خوانی غدیر، همایش تبینی مباهله با همکاری حوزه علمیه قم و حوزه‌های علمیه سراسر کشور، برگزاری مسابقات مختلف ورزشی از دیگر برنامه‌های ما در این ایام محسوب می‌شود.

ظریف‌منش در ادامه با بیان اینکه شعار محوری دهه ولایت و امامت امسال «لبیک یا رسول‌الله (ص)» است، گفت: بیش از ۶۰ نمایندگی خارجی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی آمادگی همکاری خود را برای اجرای برنامه‌ها در برخی کشور‌ها از جمله برگزاری نشست‌ها اعلام کرده است و ما درصدد هستیم که برنامه‌های غدیر را به صورت بین‌المللی برگزار کنیم و بسته‌های فرهنگی و گروه‌های موسیقی به همایش‌های خارج از کشور ارسال و اعزام شده است. مجمع اهل بیت نیز ۷۰۰ مجمع یا مراکز تحت پوشش خود را برای اجرای برنامه‌ها هماهنگ کرده است.
وی با بیان اینکه جشن‌های غدیر علاوه بر مراکز استان‌ها و شهر‌ها در حاشیه شهر‌ها و روستا برگزار خواهد شد، تصریح کرد: امسال ۳۰ هزار دهیاری در سراسر کشور جشن‌های غدیر را پررنگ برگزار می‌کنند و در همین راستا تعداد قابل توجهی از زندانیان جرائم غیرعمد آزاد خواهند شد.

مدیرعامل بنیاد غدیر از تدارک ۳۱۳ برنامه و محفل در تهران خبر داد و ادامه داد: بیش از ۷۰ کیلومتر شادپیمایی، راهپیمایی و سفره اطعام علوی در ایام غدیر هماهنگ شده است که برگزار می‌شود؛ در برنامه‌های این ایام جنبه‌های معرفتی و زمینه نشاط اجتماعی بیشتر شده است. این برنامه‌ها باتوجه به چهلم شهدای خدمت، هم جشن و هم حفظ حرمت شهدا مورد تاکید قرار گرفته است که در مساجد در سراسر کشور پایگاه جشن، و همراه با سخنرانی‌های دینی و سیاسی در تبیین سیره و آموزه‌های دینی امیرالمومنین (ع) صورت می‌گیرد.

انتهای پیام/ 121

نظر شما
پربیننده ها
آخرین اخبار