گرامی‌داشت «مهدی آذریزدی» در «مستند ایران»

رادیو ایران در سالروز در گذشت زنده یاد «مهدی آذریزدی» ویژه برنامه «مستند ایران» را با رویکرد مروری بر آثار و زندگی این نویسنده فقید تقدیم می‌کند.
کد خبر: ۶۷۷۳۶۱
تاریخ انتشار: ۱۸ تير ۱۴۰۳ - ۱۴:۴۸ - 08July 2024

به گزارش گروه فرهنگ دفاع‌پرس، ۱۸ تیرماه روز ملی ادبیات کودک و نوجوان است، دلیل این نامگذاری تقارن آن با روز درگذشت «مهدی آذریزدی» نویسنده و بازنویس خوب کشورمان است. 

گرامی‌داشت «مهدی آذریزدی» در «مستند ایران»

به همین مناسبت رادیو ایران در سالروز در گذشت زنده یاد «مهدی آذریزدی» ویژه برنامه «مستند ایران» را با رویکرد مروری بر آثار و زندگی این نویسنده فقید تقدیم می‌کند.

عبدالله علایی تهیه کننده «مستند ایران» بیان کرد: زنده یاد «مهدی آذریزدی» یکی از پرتیراژترین نویسندگان ادبیات کودک و نوجوان بود که از محروم‌ترین طبقات اجتماعی برخاسته بود. او سواد را نه در شکل و شمایل متعارف روزگار که از طریق تلاش و تکاپوی مستمر و بلاوقفه خود و عشق و علاقه بی‌زوالش به کتاب و خواندن فرا گرفته بود. از این رو او نه تنها نماینده ادبیات ملی ماست، بلکه خود نیز حاصل آن است. او نه تنها خالق این ادبیات که مخلوق آن نیز هست.

علایی ادامه داد: شمار آثار «مهدی آذر‌یزدی» به نظم و نثر به بیش از ۳۰ اثر می‌رسد که برخی از آنها اشاره کرد: «قصه‌های خوب برای بچه‌های خوب»، «قصه‌های تازه از کتاب‌های کهن»، «مثنوی بچه خوب»، «قصه‌های ساده برای نوآموزان»، «تصحیح مثنوی مولوی»، «گربه تنبل»، «خودآموز مقدماتی شطرنج»، «خودآموز عکاسی برای همه»، «قصه‌های پیامبران»، «یاد عاشورا»، «تذکره شعرای معاصر ایران» و...

وی در پایان گفت: «مهدی آذریزدی»، نویسنده ایرانی، ۱۸ تیرماه سال ۸۸ در ۸۸ سالگی در بیمارستان آتیه تهران دار فانی را وداع گفت و در حسینیه خرمشاه یزد در نزدیکی محل زندگی‌اش به خاک سپرده شد.

گفتنی است «مستند ایران» سه شنبه ۱۸ تیر، به تهیه کنندگی عبدالله علایی و روایتگری فاطمه آل عباس ساعت ۲۲:۰۰ از رادیو ایران پخش می‌شود.

انتهای پیام/ 121

نظر شما
پربیننده ها