معاون فرهنگی دانشگاه سوره مطرح کرد؛

کاربرد هنر در حل مسائل جامعه ایران رویکرد جشنواره دستان

جوادی با تاکید براینکه رویکرد جدید ما در جشنواره دستان حل مسئله و کاربرد هنر در حل مسائل جامعه ایران است، گفت: این رویکرد تا بحال در دانشگاه‌های ما کمرنگ بود، بااین تجربه دانشجو متوجه می‌شود  با آموخته‌هایش می‌تواند هم جنبه زیبایی‌شناسی و هم مسئولیت اجتماعی‌اش را بکار بگیرد.
کد خبر: ۶۷۷۸۲۹
تاریخ انتشار: ۲۰ تير ۱۴۰۳ - ۱۹:۱۴ - 10July 2024

به گزارش گروه فرهنگ دفاع‌پرس، نشست خبری دومین دوسالانه ملی دانشجویی صنایع‌دستی «دستان» با حضور عبدالحسین کلانتری معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم، علی جوادی معاون فرهنگی دانشگاه سوره، مهدی محمدی محمدی مدیرگروه صنایع دستی دانشگاه سوره و اعضای شورای سیاست‌گذاری دوسالانه در دانشگاه سوره برگزار شد. 

حل مسئله و کاربرد هنر در حل مسائل جامعه ایران رویکرد جشنواره دستان

در ابتدا، هدی ابراهیم پور دبیر جشنواره اظهار داشت: شعار این جشنواره «عالمی دیگر بباید ساخت وزنو ادمی» است. در دنیای امروز که ریشه ها و هویت انسانی تحت تاثیر قرار گرفته تلاش کردیم در این راستا کاری هویتی با صنایع دستی کاربردی انجام دهیم. 

ایده پردازی، کارافرینی، حفظ هویت و تعامل برای شناسایی استعدادهای دانشجویان با استفاده از ظرفیت های انها، بازنگری مفهوم زیبایی شناسی و ترویج فرهنگ استفاده از پشتوانه های تاریخی و معرفی جایگاه صنایع خلاق  است.

وی در ادامه افزود: بخش های جشنواره شامل نمایشگاه، نشست‌ها و ورکشاپ است، ایده ها توسط دانشجویان داده می‌شود، با انتخاب این افراد وارد ورکشاپ ها شده و تحت نظر منتورها به محصول نهایی بدون داوری می‌رسند.  بجز اثار ورکشاپ‌ها اثار بصورت ازاد نیز اجرا می‌شود. 

ابراهیم پور اظهار داشت: طبق برنامه چیده شده ثبت نام سوم تا دهم مهر ماه و ارسال آثار تا آبان و دریافت اثار منتخب ۲۲تا۲۴ابان و نمایشگاه هم ۱۷تا ۲۲اذر و ایین اختتامیه بیست و یکم آذر برپا می شود. برپایی ورکشاپ‌ها از شهریور ثبت نامشان صورت خواهد گرفت و نشست‌ها هم همین زمان انجام می‌شود.  

الهام قناعت دانشجوی دانشگاه سوره و دبیر هنری جشنواره نیز گفت: ما یک تعداد نشست و ورکشاپ برای دانشجویان داریم که کارها به بازار کار برسند. این بخش برای دانشجویان متقاضی علاقه‌مند صورت خواهد گرفت.

دکتر جوادی معاون فرهنگی دانشگاه سوره نیز در صحبت هایی گفت: رویکرد جدید ما حل مسئله و کاربرد هنر در حل مسائل جامعه ایران بوده است.  این رویکرد تا بحال در دانشگاه های ما کمرنگ بود، بااین تجربه دانشجو متوجه می شود  با اموخته هایش می تواند هم جنبه زیبایی شناسی و هم مسئولیت اجتماعی اش را بکار بگیرد.

وی در این باره افزود: تمامی نهادهای مشارکت کننده ما از وزارت علوم، حوزه هنری، میراث فرهنگی و …. هستند که بیشتر هم خواهند شد.  تلاش داریم بفهمیم دانشجویان در مسئله صنایع دستی چه گره گشایی می توانند بکنند. 

کاربرد هنر در حل مسائل جامعه ایران رویکرد جشنواره دستان

جوادی یاداور شد: در اینجا کارگاه های جشنواره با یک رویکرد بینارشته ای برای ایده پردازی و معرفی رویکرد برای دانشجویان خواهیم داشت.  نهادهایی که علاقه مند درگیر کردن هنرمندان هستند هم می توانند بکمک ما بیایند.

بیدختی هم گفت: من عذرخواهی دکتر جلالی را خدمت شما  ابلاغ می کنم که در این جلسه نتوانست شرکت کند. ما در ورکشاپ ها امکان داریم در بهترین شکل کنار دانشجویان باشیم.پس ما به این جشنواره هم اینطور نگاه میکنیم که مشکلی از صنعت گران حل بکند.

مهدی محمدی مدیر گروه صنایع دستی دانشگاه سوره و عضو شورای سیاست گذاری جشنواره در صحبت هایی گفت: این جشنواره تنها در سطح دانشگاه سوره نیست ، سایر دانشگاه ها در شهرستان ها هم فراخوان رفته است. جنبه ملی بودن برای ما هم مغتنم است و امید به خدا با همکاری دانشگاه های سراسر کشور برپا کنیم.

وی بااشاره به اهمیت بارگشت صنایع دستی به زنجیره اصلی زندگی گفت: ما سعی کردیم تابع تصمیمات اسناد بالادستی و سیاست های کلان باشیم منتها تلاش داریم به نهادهای خصوصی هم تاکید داریم و تلاش داریم این ارگانها در عرصه زیست  زندگی را فعال کنیم. 
دانشگاه های نسل چهارم یا کارافرین اهدافشان همین است که دانشجویان را وارد بازار کار کنیم.

احمدرضا  کاویار مدیر فرهنگی دانشگاه سوره و عضو شورای سیاست گذاری جشنواره دستان  نیز گفت: یک حسن دانشجویان صنایع دستی هماهنگی شان با هم است ، امیدواریم این دوسالانه هم خوب و قوی برپا شود تا قطبی برای صنایع دستی در کل کشور شویم.

کاربرد هنر در حل مسائل جامعه ایران رویکرد جشنواره دستان
ابراهیم پور در بخش پرسش و پاسخ گفت: درباره دستاوردها تولید اثر و دیده دانشجو بنظرم مهم است. تاثیر ما در رشته سرامیک در دوره اول این رشته را احیا کرد و‌ گسترش داد.  

جوادی اظهار داشت: بضاعت دانشگاه سوره بعنوان دانشگاه خصوصی رفت و امد مدیران را هم دارد، بهرحال این را میتوانیم تضمین کنیم دوسالانه تا ما هستیم برپا شود. دانشگاه یک مرکز کارافرینی را امسال راه انداخته و ارتباطات خوبی با نهادها راه انداخته ، خود ما در معاونت فرهنگی یک بازارچه دانشجویی تحت عنوان تیمچه راه انداختیم و بیشتر هم بچهای صنایع دستی در ان هستند.  

در ادامه از پوستر دوسالانه رونمایی شد.

انتهای پیام/ 121

نظر شما
پربیننده ها
آخرین اخبار