به روز شده در: ۲۶ تير ۱۳۹۹ - ۱۷:۰۲
ولی‌امر مسلمین جهان پس از اقامه نماز عید سعید فطر به ایراد خطبه پرداختند و تاکید کردند: باید با پدیده برداشت‌های نامشروع از بیت‌المال با جدیت مقابله شود.
کد خبر: ۹۰۴۰۵
تاریخ انتشار: ۱۶ تير ۱۳۹۵ - ۰۹:۱۳ - 06July 2016

ملت ایران مسئله فلسطین را زنده کرده است/ با پدیده برداشت‌های نامشروع از بیت‌المال با جدیت مقابله شود

به گزارش گروه اخبار داخلی دفاع پرس به نقل از پایگاه اطلاعرسانی دفتر مقام معظم رهبری، رهبر انقلاب اسلامی در خطبه اول نماز، ضمن تبریک عید سعید فطر به ملت ایران و امت بزرگ اسلامی، ماه رمضان امسال در کشور را پر از معنویت، توجه، توسل، خشوع و تضرع خواندند و گفتند: ما مسئولان باید به دلهای نورانی این مردم مؤمن غبطه بخوریم و البته خدا را شکرگزار باشیم اما از طرف دیگر باید بدانیم که در قبال مردم مؤمن کشور چه مسئولیت سنگینی داریم.

حضرت آیتالله خامنهای، روزهداری مردم بهویژه جوانان و نوجوانان در بلندترین و گرمترین روزهای سال را از جلوههای زیبای ماه مبارک رمضان امسال برشمردند و افزودند: البته دستهای خبیثی سعی کردند نوجوانان را به روزهخواری بکشانند که به لطف الهی موفق نشدند و در آینده نیز موفق نخواهند شد.

ایشان خاطرنشان کردند: این موضوع باید مردم و مسئولان کشور را بار دیگر متوجه کند که دشمنان خبیث ایران اسلامی برای دور کردن نسل بالنده کشور از دین چه برنامههایی دارند اما برنامهریزی امسال بدخواهان، با هوشیاری مردم به شکست انجامید.

رهبر انقلاب اسلامی، برگزاری راهپیمایی عظیم روز قدس در هوای بسیار گرم بهخصوص در استانهای جنوبی کشور را جلوه زیبای دیگر و یکی از کارهای بزرگ و مجاهدت مردم در ماه مبارک رمضان دانستند و گفتند: مردم با این حضور گسترده و بلند کردن فریاد خود در قبال مسئله مهم فلسطین، درواقع اعلام کردند که اگر برخی دولتهای اسلامی به آرمان فلسطین خیانت و یا برخی دولتها کوتاهی میکنند و یا برخی ملتها از این موضوع بیخبر هستند، اما ملت ایران حاضر است در مقابل همه دشمنان بایستد و مسئله فلسطین را زنده کند.

حضرت آیتالله خامنهای، ماه رمضان امسال را نمایشگاه بزرگی از جلوهها و نشانههای معنویت مردم خواندند و با اشاره به برگزاری جلسات باشکوه قرآنی در حرمهای مطهر که به بهترین وجه در رسانه ملی منعکس شد، افزودند: یکی دیگر از این جلوهها، پدیدهی رو به گسترش افطاریهای مردمی در شهرهای مختلف و بهویژه در مناطق مختلف تهران بود که این معنویت و روحیه خدمتگزاری به مردم، انصافاً هر فردی را تحت تأثیر قرار میدهد.

ایشان، پدیده حسنه افطاریهای مردمی را در مقابل افطاریهای مسرفانه و مترفانه دانستند و خاطرنشان کردند: متأسفانه برخی دستگاهها اقدام به پدیده زشت افطاریهای پرهزینه در هتلها برای افراد غیر مستحق کردند که باید گفت افطاریهای ساده و مردمی به افراد مستحق و رهگذران در مقابل این موضوع قرار دارد.

رهبر انقلاب اسلامی، «توزیع افطاری درِ خانه نیازمندان بهوسیله جوانانی که نام خود را "کوچهگردانان عاشق" گذاشتهاند»، «برگزاری جلسات پرشکوه دعا و مناجات در مساجد، حسینیهها و مزار شهدا بهویژه در شبهای احیا»، «سنت رو به رشد و مبارک اعتکاف در دهه آخر رمضان» و «اقدام برخی پزشکان در معاینه رایگان بیماران در ماه رمضان» را جلوههای زیبای دیگری از ماه رمضان دانستند و تأکید کردند: اینچنین رمضانی قطعاً موجب جلب رحمت الهی خواهد شد.

حضرت آیتالله خامنهای در خطبه دوم نماز، با اشاره به انفجارهای تروریستی در روزهای اخیر در عراق، ترکیه، بنگلادش و برخی کشورهای دیگر، گفتند: متأسفانه امسال عید فطر مسلمانان در برخی کشورها بهدست تروریستهایی که میخواهند «اسلام جعلی و بدلی» را دستور اربابان خود جایگزین «اسلام واقعی» کنند تبدیل به عزا شد، و این جنایات، نتیجه پرورش دادن تروریستها بهوسیله دستگاههای امنیتی امریکا، انگلیس و رژیم صهیونیستی است.

ایشان با تأکید بر اینکه جرم کشتار انسانهای بیگناه در منطقه متوجه حامیان تروریستهای تکفیری است که البته خود آنها نیز بهتدریج در حال آسیب دیدن از تروریزم هستند اما این گناه و جرم آنها فراموش نخواهد شد.

رهبر انقلاب اسلامی، برافروخته بودن شعلههای جنگ و ناامنی در کشورهای منطقه از جمله سوریه، لیبی و یمن را مایه تأسف خواندند و افزودند: مردم یمن اکنون یکسال و سه ماه است که در زیر بمبارانها قرار دارند اما باید به این مردم و رهبری حکیمانه آنان آفرین گفت که در چنین شرایطی و در هوای گرم، راهپیمایی روز جهانی قدس را با عظمت برگزار کردند.

حضرت آیت الله خامنهای با تأکید بر اینکه هدف اصلی قدرتهای استکباری از بهراه انداختن جنگ و ناامنی و تروریسم در منطقه، به فراموشی سپرده شدن مسئله فلسطین است، گفتند: مبارزه برای آزادی فلسطین یک مبارزه اسلامی و همگانی است که ادامه این حرکت، وظیفه همه مسلمانان است و قرار دادن موضوع فلسطین در چارچوب یک موضوع داخلی و عربی صِرف، کاری غلط است.

ایشان در بخش پایانی خطبه دوم نماز عید فطر، به موضوع حقوقها و برداشتهای غیرمنصفانه و ظالمانه اشاره کردند و با تأکید بر اینکه چنین برداشتهای نامشروعی از بیت المال، گناه و خیانت به آرمانهای انقلاب اسلامی است، افزودند: در این موضوع، درگذشته، قطعاً کوتاهیها و غفلتهایی شده است که باید جبران شود اما مسئولان باید موضوع حقوقهای نامشروع را بهطور جدی پیگیری کنند و اینگونه نباشد که سروصدایی به پا و بعد هم قضیه به فراموشی سپرده شود.

رهبر انقلاب اسلامی با تمجید از مواضع رئیسجمهور و رؤسای قوای مقننه و قضاییه مبنی بر برخورد و پیگیری قاطعانه با این پدیده زشت، خاطرنشان کردند: در این موضوع، باید دریافتهای نامشروع باز گردانده شود و افرادی که مرتکب بیقانونی شدهاند، مجازات و افرادی هم که از قانون سوءاستفاده کردهاند، برکنار شوند، زیرا آنان لیاقت حضور در مراکز و مسئولیتها را ندارند.

حضرت آیت الله خامنهای با تأکید بر اینکه دشمنان نظام اسلامی تلاش دارند تا از این موضوع، مستمسکی بر ضد نظام ایجاد کنند، گفتند: افرادی که دریافتهای نامشروع داشتهاند در مقایسه با مدیران پاکدست نظام، اندک هستند اما همین اندک نیز، مضرّ و عیب است و باید برطرف شود.

ایشان یکی از علل وقوع پدیده زشت حقوقهای نامشروع را آسیبهای ناشی از «مستی اشرافیگری» دانستند و تأکید کردند: هنگامیکه در جامعه، «اشرافیگری، اسراف و تجمل»، ترویج میشود، نتیجه آن بروز پدیدههای زشتی همچون دریافتهای نامشروع است.

رهبر انقلاب اسلامی با تأکید مجدد بر لزوم برخورد جدی با این موضوع خاطرنشان کردند: مسئله عزل و برکناری و بازگرداندن اموال به بیتالمال باید در دستور کار مسئولان باشد، زیرا افکار عمومی نسبت به این موضوع حساس است و اگر پیگیری لازم نشود، از اعتماد مردم به نظام اسلامی کاسته خواهد شد.

حضرت آیت الله خامنهای، کاهش اعتماد مردم به نظام را فاجعه خواندند و تأکید کردند: مسئولان باید با پیگیری و اقدامات قاطعانه، اعتماد مردم را حفظ کنند.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار