به روز شده در: ۱۲ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۷:۱۴
آیت‌الله خاتمی در خطبه‌‌های نماز جمعه تهران تاکید کرد؛
خطیب نماز جمعه تهران گفت: کاندیداها مصلحت نظام را در نظر بگیرند؛ اگر خروجی حرف آنها تضعیف اصل نظام است، گفتنش حرام است.
کد خبر: ۲۳۷۳۲۱
تاریخ انتشار: ۰۸ ارديبهشت ۱۳۹۶ - ۱۳:۳۵ - 28April 2017
کاندیداها مصلحت نظام را در نظر بگیرند/ تضعیف اصل نظام حرام استبه گزارش گروه اخبار داخلی دفاع پرس، «آیت‌الله سیداحمد خاتمی» خطیب نماز جمعه این هفته تهران، با اشاره به دوازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری، گفت: کاندیداها و هواداران آنها از تخریب یکدیگر بپرهیزند و آمارهایی که ارائه می‌کنند، درست و قابل اثبات باشد.

وی افزود: کاندیداهای انتخابات مراقب باشند فضای انتخابات را تفرقه‌افکنانه نکنند.

امام‌جمعه موقت تهران به برگزاری مناظره‌های کاندیداهای انتخابات ریاست‌جمهوری اشاره و تصریح کرد: گفت‌وگو در مناظر‌ه‌ها باید مانند بحث طلبگی باشد، زیرا این‌گونه مباحث براساس منطق و استدلال است، کاندیداها مصلحت نظام را در نظر بگیرند؛ اگر خروجی حرف آنها تضعیف اصل نظام است، گفتنش حرام است.

آیت‌الله خاتمی ادامه داد: مناظر‌ه‌های کاندیداهای انتخابات می‌تواند نشان دهد که چه کسی در شأن ریاست‌جمهوری است، مواظب باشیم در قضاوت‌ها غیرمنصفانه حرف نزنیم.

وی فضای مجازی در بعضی جاها را حقیقی‌تر از هر فضایی عنوان و تأکید کرد: به صاحبان دین‌دار آن می‌گویم که قیامت خود را تباه نکنید و به آنهایی هم که دین ندارند می‌گویم آزاده باشید و هر تهمتی را در فضای مجازی منتشر نکنید.


«آیت‌الله سیداحمد خاتمی» امام‌جمعه موقت تهران در خطبه‌های این هفته، با اشاره به آیاتی از کلام‌الله مجید، اظهار داشت: حرف‌های غیر خداپسندانه منافقان در زمان پیامبر اکرم(ص) برای زیر سوال بردن نظام الهی بود و هر گفتار باطلی که صورت می‌گیرد نیز برای تضعیف نظام الهی است.

وی افزود: تفرقه آن قدر خطرناک است که پیامبری مانند حضرت هارون در برابر آن صبوری پیشه می‌کند. امروز که فضای کشور فضای انتخاباتی است، کاندیداها و هواداران‌ آنها از تخریب و تهمت به یکدیگر بپرهیزند و آمارهای درست و قابل اثبات بیان کنند و مراقب باشند فضای انتخاباتی را فضای تفرقه‌افکنانه نکنند.

خطیب نمازجمعه این هفته تهران خاطرنشان کرد: امروز قرار است مناظره انتخاباتی برگزار شود، من به عنوان یک طلبه می‌گویم این مناظره‌ها باید به صورت طلبگی باشد، زیرا در مباحث طلبگی منطق و استدلال وجود دارد و کینه و عقده در آن نیست. کاندیداهای محترم مصلحت نظام را در نظر بگیرند و اگر حرفی خروجی آن تضعیف نظام است، بیان کردنش حرام است، ضمنا این مناظره‌ها می‌تواند نشان دهد چه کسی شان ریاست‌جمهوری در نظام اسلامی را دارد. کشور یک رئیس‌جمهور بیشتر نمی‌خواهد، مراقب باشیم در قضاوت‌ها غیرمنصفانه حرف نزنیم.

آیت‌الله خاتمی با اشاره به مباحث فضای مجازی، خاطرنشان کرد: امروز فضای مجازی در برخی جاها حقیقی‌تر از هر فضای دیگری است. من به صاحبان دین‌دار این فضا می‌گویم، قیامت خودتان را تباه نکنید و به کسانی که دین ندارند هم می‌گویم، آزاده باشید و هر حرفی را منتشر نکنید.

وی در خطبه دوم با اشاره به مناسبت‌های پیش رو گفت: در هفته کار هستیم، کار و کارگر همیشه در جامعه عزیز بوده و هست، به خصوص که امسال سال اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال است که ستون فقرات آن همین کارگران هستند.

امام‌جمعه موقت تهران با اشاره به در پیش بودن سالروز شهادت شهید مطهری، اظهار داشت: شهید مطهری را باید پاس داشت و از کتاب‌های او برای اعتدال فرهنگ استفاده کرد و هیچ کسی و هیچ جناحی هم حق ندارد از ایشان استفاده ابزاری کند.

آیت‌الله خاتمی برگزاری مسابقات قرآن کریم با حضور 83 کشور جهان در ایران را بسیار مثبت ارزیابی کرد و گفت: این مسابقات امسال با ابتکارات جدیدی برگزار شد و از این جهت از سازمان اوقاف و امور خیریه تشکر می‌کنیم.

وی ضمن عرض تبریک و تسلیت به مناسبت شهادت جمعی از مرزبانان کشورمان در میرجاوه، تصریح کرد: از دستگاه دیپلماسی کشور می‌خواهیم در این رابطه برخورد قاطع داشته باشد و به مقامات پاکستان هشدار دهد تا این کشور به مامن تروریست‌ها تبدیل نشود.

امام‌جمعه موقت تهران با بیان اینکه در موضوع انتخابات، اولویت اول نظام اسلامی حضور باشکوه مردم پای صندوق‌های رای است، تاکید کرد: ما اطمینان داریم حضور مردم، دشمنان را شگفت‌زده خواهد کرد، در هیچ دوره‌ای به اندازه این دوره دشمنان در رسانه‌های خود تبلیغات مصداقی نداشته‌اند. مشخص است که آنها می‌خواهند آراء مردم را مهندسی کنند تا مهندسی اجرایی کشور را به دست کسی که می‌خواهند بسپارند و مردم جواب این فضولی آنها را خواهند داد.

آیت‌الله خاتمی ادامه داد: شورای نگهبان کف صلاحیت‌ها را تعیین می‌کند. شما مردم سقف این صلاحیت‌ها را تعیین و اصلح را برگزینید.

وی با تبیین شاخص‌های نامزد اصلح خاطرنشان کرد: ما رئیس‌جمهوری می‌خواهیم که در عرصه حل مشکلات معیشتی مردم هم برنامه داشته باشد و هم توان کار کردن و خستگی‌ناپذیر باشد. دشمنان در حال جنگ تمام عیار فرهنگی با ما هستند که فضای مجازی بخشی از این میدان نبرد است که اخلاق و هویت نظام اسلامی را هدف قرار داده است. کسی باید انتخاب شود که این جنگ را باور داشته و رزمنده این میدان باشد، زیرا بعضی باور ندارند و می‌گویند این جنگ نیست و یک تعامل فرهنگی است.

امام‌جمعه موقت تهران افزود: احساس این است که طی سال‌های اخیر دشمنان از حالت تدافعی خارج و حالت تهاجمی به خود گرفته‌اند. ما باید کسی را برگزینیم که منطق امام را داشته باشد و به اهانت‌های آمریکایی‌ها در هر سطحی که هست پاسخ محکم بدهد. رئیس‌جمهور باید قانون‌مدار باشد نه باندمدار و حزب‌مدار و به هیچ کسی اجازه رانت‌خواری سیاسی و اقتصادی ندهد.

آیت‌الله خاتمی خاطرنشان کرد: ما رئیس‌جمهوری می‌خواهیم که در مبارزه با فساد قاطع عمل کند و اولا منافذ ایجاد فساد را ببندد، تفکر ضد اشرافی‌گری داشته باشد و ساده‌زیست و متواضع باشد. برای حل مشکلات کشور نگاهش به درون باشد و از تکیه کردن به خارج و به خصوص دشمنان بپرهیزد، زیرا ملت ایران توان حل مشکلات را دارند. رئیس‌جمهور آینده در مقابل منتقدان سازنده باید آنها را تشویق کند، نه اینکه زبان آنها را ببندد. همکاران شایسته‌ای را انتخاب کند که تعهد، تقوا، تجربه و تخصص لازم را داشته باشند.

وی در پایان عنوان کرد: ما رئیس‌جمهوری می‌خواهیم که ولایتمداری را در عمل نشان داده باشد، چون بازار شعار و حرف بسیار گرم است.

انتهای پیام/121
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار