به روز شده در: ۰۷ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۰:۲۳
خاندان آل الشیخ عربستان سعودی در بیانیه‌ای هرگونه ارتباط نسبی خاندان حاکم در قطر با بنیانگذار فرقه وهابیت را تکذیب کرد.
کد خبر: ۲۴۱۰۶۶
تاریخ انتشار: ۰۷ خرداد ۱۳۹۶ - ۰۹:۴۵ - 28May 2017
به گزارش گروه بین‌الملل دفاع پرس به نقل از شبکه تلویزیونی العربیه، با ادامه بحران در روابط عربستان سعودی و قطر، پیروی از «وهابیت» به عامل جدیدی در کشمکش بین دو کشور تبدیل شده است.

خاندان آل الشیخ -یکی از خاندان‌های مهم عربستان سعودی که در حال حاضر هدایت ایدئولوژیک جامعه وهابی را بر عهده دارد- با صدور بیانیه‌ای ارتباط نسبی خاندان حاکم در قطر با محمد بن عبدالوهاب (بنیانگذار وهابیت) را تکذیب کرد.

در این بیانیه آمده است: محمد بن عبدالوهاب فقط چهار پسر به نام‌های حسین، حسن، علی و عبدالله داشته است و نوادگان او محدود به خاندان آل الشیخ هستند. هر کسی در داخل و خارج عربستان ادعا می‌کند خارج از خاندان آل الشیخ، نسب او به محمد بن عبدالوهاب بر می‌گردد، ادعایش باطل، دروغ و بی‌اساس است.

گوینده العربیه افزود: روشن است که این بیانیه به حاکمان قطر برمی‌گردد که ادعا می‌کنند از نوادگان محمد بن عبدالوهاب هستند. حمد بن خلیفه آل ثانی امیر سابق قطر سال‌ها پیش در گفت‌وگو با معمر قذافی که نوار صوتی آن فاش شده است، ادعا کرده بود جد شانزدهم او محمد بن عبدالوهاب است. یادآور می‌شود حاکمان قطر سال‌ها پیش مسجدی را در دوحه به نام محمد بن عبدالوهاب احداث کردند.

بیانیه خاندان آل الشیخ تاکید کرده است که امام جماعت و خطیب این مسجد، هیچ ارتباطی به محمد بن عبدالوهاب و اندیشه‌های سلفی‌گری او ندارند. این بیانیه خواستار تغییر نام این مسجد شده است؛ زیرا در آن از خط مشی درست سلفی‌گری محمد بن عبدالوهاب پیروی نمی‌شود. بیش از 200 نفر از خاندان آل‌الشیخ این بیانیه را امضا کرده‌اند که در صدر آنها «عبدالعزیز بن عبدالله آل الشیخ»، مفتی اعظم سعودی، رئیس مجلس مشورتی و وزیر امور اسلامی عربستان قرار دارند.

انتهای پیام/ 411
برچسب ها: قطر ، عربستان ، وهابیت ، دفاع ، تنش ، اختلاف
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار