به روز شده در: ۰۸ اسفند ۱۳۹۸ - ۲۳:۴۵
مصوبه نهایی مجلس شورای اسلامی درباره لایحه بودجه سال جدید ارسال‌ شده به شورای نگهبان منتشر شد.
کد خبر: ۳۳۶۲۶۹
تاریخ انتشار: ۱۴ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۵:۴۲ - 05March 2019

متن نهایی لایحه بودجه ۹۸ ارسال شده به شورای نگهبان منتشر شدبه گزارش گروه اخبار داخلی دفاع‌پرس، لایحه بودجه سال 98 کل کشور که طی دوازده روز و 27 جلسه در مجلس شورای اسلامی بررسی و تصویب شد جهت انطباق با شرع اسلام و قانون اساسی به شورای نگهبان ارسال شد.

مطابق ماده 197 آئین‎نامه داخلی مجلس، شورای نگهبان 10 روز مهلت دارد تا نظر خود را به مجلس اعلام کند، این مهلت تا 10 روز دیگر قابل تمدید است.

بر این اساس مصوبه نهایی مجلس شورای اسلامی درباره لایحه بودجه سال 98 کل کشور ارسال شده به شورای نگهبان منتشر شد.

روند بررسی لایحه بودجه از زمان تهیه آن تا تحویل به مجلس و ابلاغ آن به شرح زیر است:

ماده 186 آئین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی در خصوص تصویب بودجه سالانه کل کشور توسط نمایندگان تصریح می‌کند: دولت موظف است لایحه بودجه سالانه کل کشور را حداکثر تا 15 آذر ماه هر سال به مجلس تسلیم کند.

1- در گام اول، نمایندگان مجلس از زمان چاپ و توزیع لایحه بودجه سالانه کل کشور و پیوست‌های آن تا مدت 15 روز می‌توانند لایحه را بررسی و پیشنهادات خودرا به کمیسیون‌های تخصصی مجلس تقدیم کنند.

2- در گام دوم کمیسیون‌های تخصصی موظفند حداکثر تا 15 روز پس از چاپ و توزیع لایحه، گزارش خود را به کمیسیون تلفیق تقدیم کنند.

3- تشکیل کمیسیون تلفیق مجلس که شامل 9 نفر از اعضای کمیسیون برنامه و بودجه و سه نفر از اعضای هر یک از کمیسیون‌های تخصصی دیگر است.

4-  کمیسیون تلفیق موظف است حداکثر ظرف 15 روز پس از پایان مهلت گزارش کمیسیون‌های تخصصی، ضمن رسیدگی به گزارش کمیسیون‌های تخصصی، گزارش نهایی خود را تنظیم و به مجلس شورای اسلامی تقدیم کند. البته کمیسیون تلفیق این اختیار را دارد که با موافقت هیئت رئیسه مجلس مهلت تقدیم گزارش نهایی خود را تا 15 روز تمدید کند.

5- پس از طی مراحل فوق و در ابتدای بررسی لایحه بودجه در صحن علنی، پیشنهاد نمایندگان در خصوص میزان چنددوازدهم مطرح و در صورت عدم تصویب نسبت به عدد چنددوازدهم پیشنهادی دولت رأی‌گیری می‌شود.

6- در گام بعدی کلیات لایحه بودجه در صحن علنی مجلس مورد بررسی قرار گرفته و پس از تصویب کلیات، به پیشنهاد‌های مربوط به درآمد‌ها و سایر منابع تأمین اعتبار بودجه عمومی دولت رسیدگی می‌شود و سقف آن نیز به تصویب خواهد رسید.

7- در صورت عدم تصویب کلیات لایحه بودجه، فقط برای یک بار موضوع به کمیسیون تلفیق ارجاع می‌شود و این کمیسیون حداکثر ظرف 72 ساعت باید گزارش اصلاحی خود را به مجلس ارائه کند.

8- نمایندگان مجلس پس از تصویب کلیات لایحه بودجه، بررسی جزئیات لایحه را آغاز می‌کنند که شامل بررسی بخش‌های هزینه‌ای و درآمدی این لایحه خواهد بود.

9- پس از تصویب جزئیات لایحه بودجه در صحن علنی، این لایحه در صورتی قانونی و لازم الاجرا خواهد بود که شورای نگهبان آن را بررسی و تصویب کرده باشد.

10- در صورت تصویب لایحه بودجه توسط شورای نگهبان، این لایحه به‌عنوان قانون بودجه سال آینده کل کشور لازم‌الاجرا بوده و توسط رئیس مجلس به دولت ابلاغ می‌شود.

11- ابلاغ بودجه از سوی رئیس جمهور.

12- اجرایی شدن قانون بودجه از اول سال.

انتهای پیام/ 151

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار