به روز شده در: ۱۰ آذر ۱۳۹۹ - ۰۲:۱۰
ما پیروزیم-۴۱۳/ کارگردان نمایش «۵۵ دقیقه» در گفت‌وگو با دفاع‌پرس:
مجتبی خلیلی معرفی شهدای فوتبالیست دفاع مقدس را سوژه ناب نمایش «۵۵ دقیقه» عنوان کرد و گفت: برای رونق همایش «هنر دفاع» ارشاد و منطقه آزاد اروند می‌توانستند نقش هم‌افزایی داشته باشند چراکه تئاتر راهیان نور نیازمند حمایت مسوولین استان خوزستان است.
کد خبر: ۳۳۹۰۸۹
تاریخ انتشار: ۰۴ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۳:۴۴ - 24March 2019

مجتبی خلیلی کارگردان نمایش «۵۵ دقیقه» برگزیده سومین همایش تئاتر خیابانی راهیان نور «هنر دفاع» در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگ و هنر دفاع‌پرس با اشاره موضوع این نمایش اظهار داشت: داستان این نمایش که طرح، ایده و کارگردان را خودم انجام دادم، طراحی فضا و لباس را آدینه رحیم نژاد و با بازیگری مهدی جودکی کار شده؛ درباره یک اتفاق در زمینِ فوتبالی در منطقه چوار ایلام است.

وی افزود: در دقیقه ۵۵ این بازی فوتبال که در روز ۲۳ بهمن ۱۳۶۵ بین ۲ تیم منتخب ایلام و منتخب چوار برگزار می‌شود موشک‌های رژیم بعث عراق زمین فوتبال را بمب‌باران می‌کنند و نهایتاً ۱۵ نفر، از جمله بازیکنان، کمک داور و تماشاگران شهید می‌شوند.

کارگردان نمایش «۵۵ دقیقه» گفت: این نمایش در چند جشنواره به عنوان اثر برگزیده انتخاب شده است. هم‌اکنون نمایش «۵۵ دقیقه» در قالب سومین جشنواره تئاتر خیابانی راهیان نور «هنر دفاع» در مدت زمان ۲۰ دقیقه برای زائران راهیان نور اجرا می‌شود.

این هنرمند کشورمان درباره بازخورد مخاطبین با نمایش «۵۵ دقیقه» عنوان کرد: نمایش «۵۵ دقیقه» امسال در دهلاویه، شلمچه، موزه دفاع مقدس خرمشهر و مسجد جامع خرمشهر اجرا شده است. بازخورد مخاطبین نسبت به این نمایش فوق‌العاده است چراکه خیلی‌ها نسبت به این اتفاق اطلاعاتی ندارد و نمایش «۵۵ دقیقه» تلنگری است که بدانند ما شهدای فوتبالیست نیز داریم. بسیاری از مخاطبین پس از دیدن نمایش از ما تشکر کردند چراکه متوجه یک موضوع جدید شده بودند.

خلیلی راهیان نور را فضایی برای هم‌افزایی نهادها و دستگاه‌های دولتی دانست و گفت: فضای راهیان نور می‌طلبد که بسیاری از نهادها و دستگاه‌ها به همکاری بپردازند و حرکت‌هایی مانند تئاتر خیابانی را وسعت دهند چراکه راهیان نور به واسطه حضور مخاطبین بهترین موقعیت و زمان است که به وسیله تئاتر بتوان ترویج فرهنگ ایثار و شهادت را انجام داد.

کارگردان نمایش «۵۵ دقیقه» اظهار داشت: مردم به واسطه این نمایش‌ها خواهند فهمید چه اتفاقاتی در این کشور رخ داده و چه کسانی در این راه شهید شده‌اند. ما در این راه شهدای زیادی از قشرهای مختلف از جمله دانشجو، فوتبالیست و دانش‌آموز و سوژه‌هایی نابی داریم که گمنام و مغفول مانده‌اند. دستگاه‌های فرهنگی استانی از جمله منطقه آزاد اروند می‌توانند از این حرکت‌های فرهنگی و هنری در سطح استان خوزستان حمایت کنند چراکه مطمئناً بازخوردهای بسیار خوبی به همراه خواهد داشت.

فوتبال در دفاع مقدس سوژه ناب یک تئاتر/ تئاتر راهیان نور نیازمند حمایت مسوولین استان خوزستان است

وی فعالیت گروه‌های نمایشی در قالب جشنواره تئاتر راهیان نور «هنر دفاع» را یک حرکت قابل تقدیر دانست و گفت: در شرایطی که زائرین راهیان نور ایام عید را به این مناطق سفر می‌کنند خیلی شرایط خوبی را مهیا کرده که وزارت ارشاد، منطقه آزاد خرمشهر و آبادان و متولیان از حرکت‌های فرهنگی حمایت داشته باشند تا این فضای فرهنگی و هنری گسترش پیدا کند.

این هنرمند کشورمان ابراز امیدواری کرد که در سال‌های آینده شاهد رشد گروه‌های هنری بیشتری در مناطق راهیان نور باشیم و گفت: این حرکت هنری بخاطر بازخوردهای خوبی که به همراه خواهد داشت حتماً باید مورد حمایت بیشتری قرار گیرد.

خلیلی درباره سطح کیفی نمایش‌های اجرا شده در قلب این همایش هنری عنوان کرد: امسال کسانی که در مناطق راهیان نور اجرای نمایش داشتند همگی از گروه‌هایی هستند که سالانه در جشنواره‌های تئاتر خیابانی فعالیت دارند و گروه‌های شناخته شده‌ای هستند.

فوتبال در دفاع مقدس سوژه ناب یک تئاتر/ تئاتر راهیان نور نیازمند حمایت مسوولین استان خوزستان است

کارگردان نمایش «۵۵ دقیقه» خاطرنشان کرد: گروه ما برای اجرای یک نمایش خوب و با کیفیت به تمام جنبه‌های کار فکر کرده بود چراکه سوژه در نمایش تئاتر خیابانی باید به قدری ناب و گیرا باشد تا بتواند آنی تماشاگر را جذب کند. به همین دلیل ما از سوژه فوتبالی استفاده کردیم چراکه هر قشری به آن علاقه‌دارد تا بتوانیم شهیدان فوتبالی را نیز معرفی کنیم.

وی در پایان از دبیر اجرایی این همایش تشکر کرد و افزود: آقای مصطفی بوعذار واقعاً چراغ تئاتر خیابانی دفاع مقدس را در بحث راهیان نور روشن نگه داشته درحالی که خیلی از ارگان‌ها کم کاری کردن دو بچه‌های هنری نیز با دل و جان آمدند تا کارشان را به بهترین شکل انجام دهند.

انتهای پیام/ 121

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها