به روز شده در: ۰۶ آذر ۱۳۹۹ - ۱۵:۴۰
کتاب‌های شعر «بازی با انگشت‌ها» و «خانه‌ خاله» از سروده‌های مصطفی رحماندوست از سوی انتشارات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان بازنشر شد.
کد خبر: ۳۷۲۱۹۹
تاریخ انتشار: ۰۹ آذر ۱۳۹۸ - ۱۶:۰۵ - 30November 2019

بازنشر کتاب‌های شعر مصطفی رحماندوستبه گزارش گروه فرهنگ و هنر دفاع‌پرس، کتاب‌های شعر «بازی با انگشت‌ها» و «خانه خاله» از سروده‌های مصطفی رحماندوست به ترتیب برای نهمین و پنجمین بار بازنشر شدند. این کتاب‌ها مناسب کودکان بالای چهار سال است.

کتاب شعر «بازی با انگشت‌ها» سروده مصطفی رحماندوست و با تصویرگری هاله لادن که تاکنون ۵۵ هزار و ۵۰۰ نسخه از آن به فروش رسیده است، به چاپ نهم رسید.

«بازی با انگشت‌ها» کتابی است با ۱۶ شعر و ۱۶ قصه از «پنج‌انگشت دست» از بازی ایرانی و کهن «لی‌لی حوضک» برگرفته‌شده است.

رحماندوست در مقدمه این کتاب ضمن اشاره به این موضوع که این بازی در هر مکان و زمانی امکان‌پذیر است و با تأکید بر این موضوع که اصل بازی به گذشته‌های دور ایران و دیگر کشور‌ها تعلق داشته می‌افزاید: در روزگاری که گرفتاری‌ها و کار زیاد و خستگی بزرگ‌تر‌ها از یک‌سو و امکانات متنوع بازی و سرگرمی از سوی دیگر ارتباط عاطفی میان بزرگ‌تر‌ها و بچه‌ها را بسیار محدود کرده است و نعمت قصه‌گویی را از بچه‌ها گرفته است بازی با انگشت‌ها راه خوبی برای ایجاد ارتباط عاطفی و شاد و هیجان‌انگیز میان بچه‌ها و بزرگ‌ترهاست.

دریکی از اشعار این کتاب که چهار فصل سال را به کودکان آموزش می‌دهد، آمده است: «اولی گفت: من سه ماهم، بهارم هوای خوبی دارم/ دومی گفت: سه ماه دارم، تابستانم میوه‌دارم، باغبانم/ سومی گفت: من سه ماهم پاییزم، برگ درخت می‌ریزم/ چهارمی گفت: سه ماه دارم، زمستانم، سرما و برف و بارانم / پنجمی گفت: هفته و ماه و سالم، بچه‌ها خوش به حالم.»

کتاب «بازی با انگشت‌ها» با شمارگان دوهزار و ۵۰۰ نسخه در ۴۸ صفحه رنگی با قیمت ۱۳هزار تومان به چاپ رسید. این کتاب برای نخستین بار در سال ۱۳۸۳ منتشر شد. «خانه‌ی خاله» به چاپ پنجم رسید

کتاب شعر «خانه خاله» سروده مصطفی رحماندوست و با تصویرگری حسام‌الدین طباطبایی که تاکنون ۳۲هزار و ۵۰۰ نسخه از آن به فروش رسیده است، به چاپ پنجم رسید. شعر‌های کتاب «خانه خاله»، قصه‌های کوتاهی است که بزرگ‌تر‌ها می‌توانند به کمک انگشتان دست برای بچه‌ها بگویند.

رحماندوست در مقدمه این کتاب آورده است: شنیدن، خواندن، اجرای آهنگین و تکرار ترانه‌های نمایشی کتاب «خانه خاله» کودکان را به تمرین مهارت‌هایی راهنمایی می‌کند که برای یک زندگی شاد و خلاقانه به آن‌ها نیاز دارند.

در بخش دیگری از مقدمه این کتاب، نویسنده خطاب به بزرگ‌تر‌ها می‌گوید: دست‌های کودکان خود را به بازی بگیرید، از انگشت‌های آن‌ها شخصیت‌های خیالی بسازید، ترانه‌های کتاب را با آهنگی شاد و خودساخته بخوانید و لحظه‌های شاد، شیرین و آرامش‌بخش برای خودتان و آن‌ها فراهم آورید.

بخشی از شعر این کتاب را می‌خوانیم: خانه‌ی خاله/ پنج‌تا بزغاله/ یکی از اونا/ نقاشی شده/ رفته رو دیوار/ چند تا بز مانده؟ / چهارتا، چهار...

کتاب «خانه خاله» با شمارگان دو هزار و ۵۰۰ نسخه در ۲۴ صفحه رنگی باقیمت هشت هزار تومان به چاپ رسید. این کتاب برای نخستین بار در سال ۱۳۸۸ به چاپ رسیده است.

انتهای پیام/ ۱۲۱

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار