به روز شده در: ۰۷ آذر ۱۳۹۹ - ۰۳:۴۴
رئیس کل بانک مرکزی:
عبدالناصر همتی گفت: سیستم بانکی طی دو سال اخیر 66 هزار میلیارد ریال تسهیلات در اختیار مددجویان قرار داده است که از قِبَل این تسهیلات 83 هزار نفر از پوشش کمیته خارج شدند که امر مبارکی است.
کد خبر: ۳۷۴۰۰۶
تاریخ انتشار: ۲۱ آذر ۱۳۹۸ - ۱۴:۱۶ - 12December 2019

به گزارش گروه اخبار داخلی دفاع‌پرس، «عبدالناصر همتی» رئیس کل بانک مرکزی امروز در همایش شبکه بانکی یاور توانمندی سازی اقتصادی نیازمندان که در اردوگاه ثامن الائمه برگزار شد، اظهار کرد: دشمن تمام تلاش خود را می‌کند که به مردم و اقتصاد کشور لطمه وارد کند.

رئیس کل بانک مرکزی با بیان این موضوع که تمام تلاش ما دور زدن تحریم‌هاست، ابراز کرد: مطمئن هستم که مردم در این جنگ نابرابر اقتصادی پیروز هستند.

وی ادامه داد: اخیرا هم دشمنان کوشیدند تا به‌پول ملی ضربه بزنند که می‌دانید تلاش برای ضربه زدن به‌پول ملی مقدمه ضربه به‌دیگر ارکان است، اما خوشبختانه نتوانستند کاری از پیش ببرند.

برای توسعه پایدار چاره‌ای جز ایجاد اشتغال نداریم

همتی ضمن تاکید بر توانمندسازی مددجویان، ابراز کرد: سیستم بانکی طی دو سال اخیر 66 هزار میلیارد ریال تسهیلات در اختیار مددجویان قرار داده است که از قِبَل این تسهیلات 83 هزار نفر از پوشش کمیته خارج شدند که امر مبارکی است.

رئیس کل بانک مرکزی به‌اشتغال روستایی کشور اشاره و عنوان کرد: اشتغال روستایی نقش قابل توجهی در اشتغال کشور داشته است، همچنین کمیته امداد هم در این زمینه نقش مؤثری دارد.

وی با تاکید بر این نکته که برای توسعه پایدار چاره‌ای جز ایجاد اشتغال نداریم، خاطرنشان کرد: عدم توجه به‌این مقوله منجر به‌ ابتر شدن مابقی طرح‌ها می‌شود.

84 درصد تامین مالی در کشور توسط سیستم بانکی انجام می‌شود

همتی ادامه داد: در هیچ کجای دنیا قرار نیست که سیستم بانکی به‌دنبال پروژه برود، بلکه این امر باید از طریق بازار سرمایه تامین شود که در کشور ما خلاف این روند است.

رئیس کل بانک مرکزی بیان کرد: در حال حاضر 84 درصد تامین مالی در کشور توسط سیستم بانکی انجام می‌شود که این سبب شده دست بانک‌ها برای دادن تسهیلات برای ایجاد اشتغال بسته شود.

وی با بیان این موضوع که تمام پروژه‌های بزرگی که در کشور انجام شده، توسط سیستم بانکی راه افتاده است، ابراز کرد: در سال جاری در بخش قرض الحسنه، 30 هزار میلیارد تومان برای وام ازدواج تعهد دادیم و 5 هزار میلیارد تومان برای سیل زدگان اختصاص دادیم.

وظیفه بانک مرکزی همراهی و کمک کردن است

همتی اضافه کرد: اما متاسفانه این تسهیلات دیده نمی‌شود و مدام مورد انتقاد قرار می‌گیرد، البته تخلفاتی وجود دارد.

رئیس کل بانک مرکزی ضمن اشاره به این موضوع که سقف کارفرمایی برای ایجاد اشتغال برای 10 نفر را 500 میلیون تومان کرده‌ایم، گفت: وظیفه بانک مرکزی همراهی و کمک کردن است و بنا نداریم مانع ایجاد کنیم.

وی در ادامه سخنان خود تصریح کرد: دشمنان تلاش بسیاری کردند که اقتصاد کشور را از هم بپاشانند و چندین مرحله هم این کار را کردند، اما ما توانستیم تجارت خارجی را سامان دهیم.

ورود قاچاق به کشور افزایش یافته است

همتی با بیان این نکته که باوجود ایجاد مشکل در صادرات نفت، اما مایحتاج ما تأمین می‌شود، گفت: سامانه نیما به‌صورت روان مشغول به‌ فعالیت است و عرضه بر تقاضا پیشی دارد و حجم آنان با مدت بیشتری و با تیکه بر تولید داخلی رخ می‌دهد.

رئیس کل بانک مرکزی با تاکید بر این موضوع که بالا رفتن نرخ ارز بر قشر ضعیف فشار وارد می‌کند، گفت: اما این امر منجر به‌رشد تولید داخلی و کاهش واردات می‌شود.

وی با بیان این موضوع که امروز واردات کاهش یافته و باید جلوی قاچاق را هم بگیریم، عنوان کرد: متاسفانه ورود قاچاق به کشور افزایش یافته است که باید جلوی آن گرفته شود، خوشبختانه تولید کشور مثبت است و تمام سیگنال‌ها نشان از رشد این عرصه دارد.

اشتغال امری مهم در کشور

همتی پیشبُرد طرح «گام» که روش مفیدی برای تامین زنجیره تولید بدون نقدینگی است را یکی از اهداف بانک مرکزی دانست و ابراز کرد: همچنین قرار شده که 100 هزار میلیارد تومان از منابع بانک‌ها به طرح‌های پیشران اختصاص یابد.

رئیس کل بانک مرکزی گفت: خوشبین هستم که نتیجه این تحریم‌ها چیزی جز رشد تولید ملی و بالا رفتن عظمت کشور و قدرتش در منطقه و جهان نیست.

وی اشتغال را امری مهم در کشور خواند و خاطرنشان کرد: چاره‌ای نداریم و نمی‌توانیم ادامه دهیم که 40 درصد جمعیت کشور سهم اندکی از درآمد و هزینه کشور را داشته باشند و 20 درصد کشور که دو دهک بالای کشور هستند 50 درصد درآمد کشور را در دست داشته باشند.

انتهای پیام/ 121

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها