به روز شده در: ۱۶ تير ۱۳۹۹ - ۰۰:۲۲
سه مستند «خلیل آفریقا»، «دهپاک» و «برای تاریخ» امروز یک‌شنبه با موضوعات ملی و بین‌المللی از شبکه افق پخش خواهند شد.
کد خبر: ۳۹۹۱۲۲
تاریخ انتشار: ۱۱ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۰:۳۰ - 31May 2020

به گزارش گروه فرهنگ و هنر دفاع‌پرس، سه مستند «خلیل آفریقا»، «دهپاک» و «برای تاریخ» امروز یک‌شنبه با موضوعات ملی و بین‌المللی از شبکه افق پخش خواهند شد.

داستان «خلیل آفریقا» در شبکه افق

«خلیل آفریقا» عنوان مجموعه مستندی است که در پنج قسمت و با موضوع فعالیت‌های جنبش اسلامی نیجریه و رهبری آن شیخ ابراهیم زکزاکی روی آنتن شبکه افق می رود.

موسسه روایت فتح مجری تولید این مجموعه بوده و روح الله رفیعی کارگردانی آن را بر عهده داشته است. بخشی از تاریخ اسلام و تشیع در نیجریه و فعالیت جنبش اسلامی این کشور در هر قسمت از «خلیل آفریقا» روایت می شود.

سه مستند در شبکه افق/ از داستان «خلیل آفریقا» تا «دهپاک» و «برای تاریخ»

بر این اساس و در قسمت نخست که با محوریت شخصیت عثمان بین فودیو تولید شده به تاریخ چند سده اخیر نیجریه اشاره می شود؛ او حدود ۲۰۰ سال قبل، ساختار یک حکومت اسلامی را در نیجریه بنا کرد که قریب به ۱۰۰ سال برپا بود اما این حکومت با نفوذ انگلیس و نفاق جریان‌های سیاسی وابسته به بیگانه سرنگون شد.

در قسمت‌های بعدی به شیخ ابراهیم زکزاکی و جنبش اسلامی نیجریه در سال‌های اخیر اشاره شده و برای نشان دادن اهمیت این جریان، ملاقات شیخ زکزاکی و امام خمینی(ره) مورد بررسی قرار گرفته است.

در ادامه شاهد روایتی مستند از چگونگی تأسیس جنبش اسلامی نیجریه توسط شیخ زکزاکی، چرایی مخالفت‌های رژیم صهیونیستی و امریکا با این جنبش و نوع مواجهه جریان بوکوحرام با جنبش اسلامی نیجریه مورد بحث قرار می گیرد.

مستند خلیل آفریقا در 5 قسمت، شنبه تا چهارشنبه هفته جاری ساعت 18 از شبکه افق پخش خواهد شد.

روستایی بدون دود در مستند «دهپاک»

اسلام آباد روستایی در جوار شهرستان رشتخوار خراسان رضوی است که یک ویژگی خاص دارد، مردم این روستا اهل دود نیستند!

سه مستند در شبکه افق/ از داستان «خلیل آفریقا» تا «دهپاک» و «برای تاریخ»

تمام افرادی که در این روستا ساکن هستند با فرهنگسازی خانواده ها از سیگار و دخانیات متنفر هستند و به این ترتیب، روستایی بدون دود را ساخته اند.

«دهپاک» مستندی است پیرامون زندگی در این روستا و فعالیت هایی که افراد مختلف در آن انجام می دهند. این مستند کاری است از محمد علی حشمتی که یکشنبه 11 خرداد ساعت 21:30 از شبکه افق پخش می شود. تکرار «دهپاک» را می توانید روز بعد ساعت های 6 و 11 از همین شبکه ببینید.

«برای تاریخ» از شکل گیری بسیج در ایران می گوید

در دوران جنگ تحمیلی، علاوه بر نیروهای ارتش و سپاه، بسیج مردمی از شهرها و روستاهای مختلف ایران بود که توانست ارتش بعث عراق را در بسیاری از جبهه ها زمین گیر کند، نیرویی که صدام و حامیانش آن را نادیده گرفته بودند ولی در نهایت موجب شکست آنها شد.

سه مستند در شبکه افق/ از داستان «خلیل آفریقا» تا «دهپاک» و «برای تاریخ»

مستند «برای تاریخ» در نخستین قسمت، به بسیج مردمی ایران در دوران دفاع مقدس و پس از آن می پردازد. در این مجموعه که می توان آن را تاریخ شفاهی انقلاب دانست، شاهد گفت وگو با مسئولان وقت در دوره های مختلف پیرامون موضوع مورد بحث خواهیم بود.

در اولین قسمت و به فراخور موضوع که بسیج نام دارد، با محسن رفیق دوست مسئول وقت تدارکات سپاه، سردار محمد کوثری، حسن کنعانی مقدم از مسئولان وقت بسیج و جواد منصوری فرمانده وقت سپاه پاسداران گفت وگو شده است.

آنها از اولین جرقه های تشکیل بسیج مردمی و تداوم فعالیت این نیرو می گویند. ایمان گودرزی تهیه کننده و کارگردان مجموعه «برای تاریخ» است که نخستین قسمت آن را می توانید ساعت 21:00 یکشنبه 11 خرداد از شبکه افق تماشا کنید. تکرار این مستند روز بعد ساعت 10:30 روی آنتن می رود.

انتهای پیام/ 121

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار